Plug - osnovna tema

Al ga opravi svaka čast.Pa zar je kod vas u Banatu takav beton kad plugove lomite?Jel taj bio 3 ili 4 brazde?
 
u bre ala se tesko ore, nego on je popustio i pre nije sve novo sto je puklo.ili si ga zakacio u nesto?
 
Da bih sprečio ovakve a možda i teže lomove ,prekinuo sam oranje.Zadnji dan kad sam orao pukao mi je jedan šraf od dva koji nose držače glave pluga.Kad je on pukao dobio se sitem klackalice i glava koja je bila gore je uderila u predplužnjak.Od siline udar su popucali šrafofi koji drže raonike predplužnjaka .Normalno da je raonik deformisan a deformisao se i nosač predplužnjaka (ispravljen je).
 
Imao sam prilike da vidim i Lemkena od 7 brazdi obrtača gde je isto pukla greda kao kod Glavaša samo što se taj rascepao između 3i 4 brazde. Nije mi jasno kako nepuknu sigurnosni šrafovi ili nešto drugo manje već iskine celu gredu u sred oranja?
 
Ja sam jednu njivu prosto morao da uradim sta god da se desi. Tu njivu vec 2 godine orem kad ne treba-prve godine zbog stajnjaka a druge zbog kvarova na traktorima. Plug je nastelovan za dubinu od 26 do 28cm za normalne uslove a ovde je tako bilo tvrdo da ima gde je isao i 33cm sa obiljem grudava. Da nisam izasao da izmerim dubinu ni sam ne bih poverovao u to. Brzina oranja je manje-vise normalna 6-7km/h sa IMT plugom 3x35cm zahvata. Na svu srecu preziveli smo oranje ali su se samoostreci raonici dobro nareckali za to malo sto su uzorali. Snimaka nemam jer telefon nisam mogao da drzim u brazdi a nikog nisam imao pored sebe da to ovekoveci. Samo kad je proslo.

Koliko sam cuo u zadnja 2 dana jednom prijatelju je pukao Vogel L 950 trobrazdni na pola a clanu Tesin u ritu na 4-bradznom resetkastom Leopardu pucaju srafovi na glavama.
 
Postavlja se logično pitanje ,šta će se desiti sa tim grudvama ako ne bude obilnijih padavina tokom zime,kako će se to pripremiti u proleće za setvu ?
 
@glavas,kolega greda je pukla zato sto je vec od ranije napukla,a i zato sto je beton.Vidi se slici.
25qexp3.jpg
 
Po pitanju mog Vogela, Jasam prezadovoljan s njim i rekao bih da se vuce lakse IMT 755.20. Ovo znam jer sam na istu njivu isti dan dovezao obadvap luga, i obisao par krugova sa 755.20, s prednjom vucom bez pregnje vuce, dublje, plice svakako. Prebacio brazni tocak na vogela i odradio isto sto i sa 755.20. lakse se vukao, i bolje je orao neusporedivo. Stos je bio u tome sto novi plug tvornicki nema deflektore na sebi, pa je ostajalo malko cupavo za njim u dubljem oranju, pa sam rijesio staviti deflektore metalne kao sto imam i na IMT plugu i mislim da sam napravio odlican posao, jer sad nema sta nece zatrpati. kod vas su karakteristike zemljista mozda i drugacije nego ovdje kod mene, pa se razliciti plugovi razlicito ponasaju. Pogotovo ako se ore bez tocka.

Ti zeleni plugovi su radjeni u suradnji IMT-a i Vogela i mislim cak da ti zeleni plugovi bolji posao odradjuju nego ovi kao sto ja imam. Po meni je propust sto su na zelenim plugovima jednodjelne daske, ali nije veliki problem, lako se napravi promjenjivo celo na njoj. Velika prednost zelenog pluga je ta sto ima (ako se ne varam) cak tri kompleta rupa za montiranje raonika, dok moj ima samo za original raonike izbusene rupe. Na zleeni plug pase rekao bih i IMT lemes, sto je velika prednost.

I jos bih nadodao da crveni nema mjesto za montazu prednjeg crtala, nego ima samo zadnje, sto meni ne predstavlja veliki problem, posto sam se uvjerio i na 755.20 da mi nekako bolje radi kad nema prednjeg crtala (manje stopa)
 
Izgleda da nije bio napuknut.Koliko mi se čini sa slike to je optička varka.
Ups, kad sam uveličao sliku vidi se da je bio oštećen.

 
I kupi neko i ore sa njim 10 godina i nezna da je zavaren.Ko vama garantuje da vas plug ili bilo koji prikljucak kupljen polovan nije varen.
 
Ne mora biti... Ako se vec nema drugog izbora, napravi se ovo da valja i dok ide - IDE. Pojaca se greda L profilima cjelom duzinom i moze valjati dok se ne skupi za drugo... Uvijek se moze prodati kao dvobraznjak, ili bi po meni bila pametnija solucija drugi plug s losim daskama i malo sarafanja i eto ga...

Zato su najbolji grede koje se sarafaju sekcija po sekcija... ovu puknutu zavaris i prebacis na zadnju glavu i teraj dalje... Ove grede iz komada kad pukne, pukne...
 
Ti Mirko sad ideš u potpuno neku drugu priču i krajnost.Naravno da se može zavariti kao i sve ostalo ali to više nije pouzdan i kvalitetan plug kao što je bio.Nemoj zaboraviti da se na tom varu treba vući još tri glave.
 
Nazad
Vrh