Plasman zamrznute maline

Ja ovde zdravu logiku ne vidim ili sam toliko glup pa ne shvatam. Letnje sorte su u deficitu, trazena je roba, rod prepolovljen i onda neki strucnjak odredi cenu 100, pa dodji ti je proizvedi za te pare, ja moje necu ni da berem pola da dajem beracima pola za mene, lepo pustim komsije ko kolko hoce neka bere necu da je dam za te pare lopovima, pa nek je jedu cavke.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Na palite se na pricu poznavaoca koji je ovde samo da provocira, lijeci svoje komplekse i nista drugo.
Nece biti cijena 100 dinara kao sto bi on i pojedinci zeljeli, nego duplo voca, barem kad je rijec o vilametu i mikeru!!!
 
Imate link kakva je informacija dosla od samog CROPSa , belgijska firma jako poznata na trzistu... A ako mislite da cena nije odgovarajuca mozete je usluzno negde zamrznuti. Niko vas ne moze naterati da robu date po ceni koja vam ne odgovara. Ne znam kakva je situacija kod vas sa rashladnim kapacitetima, zapadna Srbija recimo toga ima na pretek...

- - - - - - - - - -

@pole
Dozvolu za uvoz maline iz Srbije... Napisacu samo da je Srbija zemlja kandidat za EU i zemlja koji sa EU ima potpisan sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju takozvani SSP.
 
Poznavalac ima isti predlog kao i ja ako cena bude niska u otkupu usluzno cu moju malinu zamrznuti. Nece me niko ucenjivati jer od Uzica preko Pozege Arilja do Ivanjice ima na pretek hladnjaca koje za 0,20-0,25 euro centi po kilu mogu zamrznuti i cuvati nas trud. Sam cu odrediti ove godine momenat kada cu svoju malinu prodati, nemora niko da me ucenjuje kada predajem svezu, neka Krops nudi svojih 100 dinara za svezu kome hoce, mozda ce morati da kupi moju zamrzuntu za 300 dinara i vise , proizvodjac mora biti slobodan i ponudi svoju robu kada mu to odgovara na trzistu a ne kada to odgovara velikima.
 
@pole
Dozvolu za uvoz maline iz Srbije... Napisacu samo da je Srbija zemlja kandidat za EU i zemlja koji sa EU ima potpisan sporazum o stabilizaciji i pridruzivanju takozvani SSP.

[h=2]Iako je najveći izvoznik smrznute maline na svetu Srbiji preti opasnost od ispadanja sa trzišta EU[/h]Najviše bi domaće proizvođače malina i ostalog jagodičastog voća mogla da zabrine mogućnost da izgube dozvole za izvoz u zemlje Evropske unije, jer do 2014. godine svi moraju imati sistem integralne zaštite koji se odnosi na pravila u upotrebi pesticida. Kod nas ovaj sistem već ima između 20 i 30 odsto proizvođača malina, ali je problem što ne mogu da dobiju i sertifikat, jer u Srbiji ne postoji ni jedno sertifikaciono telo za ove namene, izjavio je konsultant organizacije SEEDEV (South Earsten Europe Development), Goran Živkov.
On je upozorio da srpska zakonska regulativa, zapravo, sprečava integralnu zaštitu i da je Srbija zemlja sa najviše registrovanih pesticida. Umesto da uvede red u ovu oblast, Zakon o zaštiti bilja iz 2009. godine „dozvolio je haos u upotrebi pesticida i prodaji generisanih preprata te vrste", kazao je Živkov i ocenio da je ,,sa takvim zakonom teško napraviti integrisani sistem zaštite".
 
Nije to problem uradi se analiza i ako roba zadovoljava kriterijume na ostatak pesticida roba moze da se isporuci... A to da trebaju neke dozvole za izvoz je neozbiljno... Sa pesticidima nismo bas pazljivi i steta je da nema niko ozbiljan u drzavi ko bi se potrudio da nasim proizvodjacima omoguci uvodjenje preko potrebnih standarda Glibal Gap i slicno jer bi time svakako i nasi kupci bili zadovoljniji.
 
Srb1N potupuno podrzavam tvoj tekst jer niko ovde ne pise o neverovatno nekontolisanom uvozu komponenti za generisane pesticide, tako da svi prave (u svojim "fabrikama" ) sve a niko ne kontrolise nista ... na kraju se moze desiti to o cemu pises da izgubimo mogucnost da izvozimo u EU (i druga trzista pogotovu USA) a bez izvoza cena maline u otkupu nebi ni postojala...(ni ovih 100 dinara od Kropsa) ni nasi ljudi po nasim pijacama po gradovima nebi je vise jeli..
 
Nisam 100% siguran ali mislim da je za izvoz u EU jos uvek potrebno odobrenje koje daje inspektorat EU jer nas drzavni sistem kontrole bezbednosti hrane nije zvanicno priznat u EU..
Po meni,problem je sto je drzava u pljackaskoj privatizaciji unistila(ili kako ministarka voli da kaze"devastirala",valjda je tu rec naucila obilazeci Srbiju u kampanji)preradjivacku industriju pa Srbija,kao po obicaju,izvozi sirovinu-zamrznutu malinu koja je najjeftinija a cini 95% Srpskog izvoza maline.
Zbog toga smatram uvredljivim kad neko kaze kako proizvodjaci treba da se udruze pa da zajedno kroz kredite koji nikad nisu bili povoljniji(sarkazam) grade preradjivacke kapacitete od nule dok onaj ko je doveo do ove situacije(drzava) stoji sa strane i skida kajmak.
Sa druge strane imate nekontrolisan uvoz maline!
"Priča o hiperprodukciji maline u svetu je laž i podvala izvozničkog lobija i hladnjačara. Tokom 2002. godine, ne računajući Rusiju koja proizvodi najviše maline ali je ne izvozi, u svetu je proizvedeno oko 450.000 tona ovog voća. I tada je nedostajalo 30 odsto da se podmiri tražnja na tržištu. Pre dve godine svetska proizvodnja je bila na nivou oko 350.000 tona.Prošle godine je u Srbiji proizvedeno 30 odsto manje maline u odnosu na 2015. a ove će rod podbaciti za novih 30 odsto u odnosu na prošlu godinu, jer je dosta sadnica izmrzlo. Dakle, nije problem u količini naše proizvedene maline, već u uvozu iz drugih zemalja koji je prošle godine premašio 20.000 tona. Ta malina stigla je u Srbiju iz Bosne i Hercegovine, Poljske, Kosova"(i Metohije,jbg bode mi oci kad pise samo Kosovo)..
 
Kako god oni nikad nase nista ne priznaju, analize rade u svojim laboratorijama koje imaju pri svojim fabrikama ili za to angazuju druge kuce od poverenja. Sto bi nasi rekli "U njih je i noz i pogaca"...

A da smo devastirani jesmo i valjalo bi kada bi mogli nesto preradnih kapaciteta ponovo da pokrenemo... Moramo stvoriti neku dodatnu vrednost a ne izvoziti samo sirovinu. Ne smemo gledati ni previse u proslost bilo je sta je bilo, hajde da naucimo iz svojih gresaka i da idemo u buducnost.
 
A da smo devastirani jesmo i valjalo bi kada bi mogli nesto preradnih kapaciteta ponovo da pokrenemo... Moramo stvoriti neku dodatnu vrednost a ne izvoziti samo sirovinu. Ne smemo gledati ni previse u proslost bilo je sta je bilo, hajde da naucimo iz svojih gresaka i da idemo u buducnost.

Donekle mogu da se slozim(ko bi rekao da je ovo moguce:osmeh:)da se mora ici ka izvozu maline makar kao poluproizvoda.
Ponovno pokretanje preradnih kapaciteta u situaciji kada jedna Budimka ide u stecaj nema mnogo smisla(http://www.blic.rs/vesti/ekonomija/privatizacija-bez-posla-ostaje-40000-ljudi/g3l3vw8).
Vecina nasih firmi koje su se bavile preradom ne mogu da budu konkurentne cak ni na trzistima Rusije,Turske i Belorusije sa kojima imamo sporazume o bezcarinskoj trgovini,mahom zbog zastarele tehnologije od koje u mnogome zavisi cena krajnjeg proizvoda.O ulaganju u reklamu,dizajn ambalaze,etiketa...ne vredi trositi reci.Za tu situaciju mozemo da krivimo sankcije,pljacku,nesposobno rukovodstvo...ali je cinjenica da oporavak preradjivacke industrije nece biti ni malo lak zadatak.
Mozda je bolje u medjuvremenu raditi sa onim sto imamo a sto ne iziskuje prevelike troskove.Ovde pre svega mislim na izvoz sveze maline u pakovanjima od 125-250g koja ima visestruko vecu cenu od zamrznute maline.Uz nas kvalitet i malo ulaganja u reklamu ulozeno bi se vratilo vrlo brzo.
Slazem se da ne treba PREVISE gledati u proslost,ali onaj ko zaboravi greske iz proslosti rizikuje da mu se one ponove u buducnosti,a kako smo mi Srbi poznati po kratkom pamcenju bolje je povremeno se prisetiti stvari koje su nas dovele ovde gde smo sada.
 
Opet dmagogija, i teoreticari.... Takvih imamo na tuce.... Manite se suplje price i pametovanja, nego pokazite nesto na djelu, primjerom... a ne samo da se mlati jezikom nebi li se nesto reklu i ispao "pametan".

Vidio sam da nekome pise na profilu: "Ne mozes prodati ono sto ti zelis, nego ono sto se trazi", a tako i ovde.... Trziste trazi zaledjenu i svjezu malinu, najveci deo zavrsi u kolacima i poslasticam, sokovima itd. E pa kad kupci to traze nemozes da im podvalis rakiju od maline, ili dzem, ili liker ili neznam sta vec nego Zaledjenu i Svjezu malinu. Moze ono i ovo prvo al u kojim kolicinama??? Od 80.000t maline (koliko srbija prosjecno proizvodi) ja mislim da bi se moglo napraviti barem 8000t rakije.... Izvezemo to u EU gdje je litar oko 15-30 eura i eto zarada... a ako i ne uspijemo da izvezemo.... ma ko ga hebe, popicemo ju pa cemo zaboraviti i na probleme i na nisku cijenu.... jbt....

Druga stvar, neko rece svjezu da izvozimo... pa moze to... to radi poljska... al koliko je srbija daleko od glavnih kupaca??? Sta bi bilo sa malinom nakon 2-3 dana trckanja kamijonom do Berlina ili Pariza svejedno, preko 3 granice i 2000km ... Taman da kad dodju do tamo trpaju ju u burad, pa da se vratimo na moju prvu pricu... nakon 21 dan da ju prepjecu.
Ili mozda da ju transportujemo, brzim vozovima ili avionom...???

Super dobro je bilo svima dok se prodavala zaledjena malina... i dok je sve islo kao sto je i bilo uobicajeno... Naravno je da se jedan deo proda i proizvoda od maline i u drugim oblicima, ali to je mizernost u odnosnu na proizvedenu kolicinu. Sad zbog dosta razlicitih uticaja kada sa desio mali zastoj u izvozu pojedinci kuju teorije zavjere i lobiranja, a vjerujte da ce to sve doci na svoje do berbe.... Drzava ima veliku korist od maline da bi prepustila slucaju da se desi neke propasti koje neki pojedinci ovde prizeljkuju i predvidjaju.
 
Moze i sveza malina da se prodaje ali tu ima dosta organizacije jer sve mora savrseno da funkcionise i da se radi brzo... E sad, nas problem je sto ne gledamo dugorocno na posao... Zadnje dve godine na visoke otkupne cene jako je bilo tesko motivisati proizvodjace da beru malinu za svezu prodaju, jer to zahteva branje u posudice od 125 gr ili 200gr , roba mora biti savrsena i ne zrela , ne prezrela, 70-80 zrelosti kako bi sto duze mogla da ostane u dobroj kondiciji. E sad proizvodjaci su to izbegavali jer kazu, ko da radi to kad ovamo dobijamo 200 din a beremo redom... I tu onda nastaje problem jer nemamo kontinuitet na trzistu, a proivodjaci zbog kratkovidosti i zbog toga sto zele sve da rade linijom manjeg otpora sada ostaju sigurnog plasmana. Naravno ovo ne vazi za sve proizvodjace ali znam sa terena gde se odigrala ovakva situacija... Sveza proizvodjacu moze uvek da se plati oko 3 eura...

A sto se tice finalnih proizvoda, tu su potrebna jako velika ulaganja u sam process proizvodnje a kasnije u marketing i distribuciju... Na trziste zapada ne ulazi se lako sa finalnim proizvodom jer oni stite svoje trziste i svoje proizvodjace... Ipak kvalitetan proizvod ima dovoljno prostora da se prodaje na trzistu CEFTA za pocetak a kasnije sve ide lakse...

Moramo da radimo i da posmatramo posao dugorocno. Mentalitet naseg coveka je da bi sve brzo i odmah a to tako ne ide ni u zivotu ni u poslu....
 
Opet dmagogija, i teoreticari.... Takvih imamo na tuce.... Manite se suplje price i pametovanja, nego pokazite nesto na djelu, primjerom... a ne samo da se mlati jezikom nebi li se nesto reklu i ispao "pametan".

Vidio sam da nekome pise na profilu: "Ne mozes prodati ono sto ti zelis, nego ono sto se trazi", a tako i ovde.... Trziste trazi zaledjenu i svjezu malinu, najveci deo zavrsi u kolacima i poslasticam, sokovima itd. E pa kad kupci to traze nemozes da im podvalis rakiju od maline, ili dzem, ili liker ili neznam sta vec nego Zaledjenu i Svjezu malinu. Moze ono i ovo prvo al u kojim kolicinama??? Od 80.000t maline (koliko srbija prosjecno proizvodi) ja mislim da bi se moglo napraviti barem 8000t rakije.... Izvezemo to u EU gdje je litar oko 15-30 eura i eto zarada... a ako i ne uspijemo da izvezemo.... ma ko ga hebe, popicemo ju pa cemo zaboraviti i na probleme i na nisku cijenu.... jbt....

Druga stvar, neko rece svjezu da izvozimo... pa moze to... to radi poljska... al koliko je srbija daleko od glavnih kupaca??? Sta bi bilo sa malinom nakon 2-3 dana trckanja kamijonom do Berlina ili Pariza svejedno, preko 3 granice i 2000km ... Taman da kad dodju do tamo trpaju ju u burad, pa da se vratimo na moju prvu pricu... nakon 21 dan da ju prepjecu.
Ili mozda da ju transportujemo, brzim vozovima ili avionom...???

Super dobro je bilo svima dok se prodavala zaledjena malina... i dok je sve islo kao sto je i bilo uobicajeno... Naravno je da se jedan deo proda i proizvoda od maline i u drugim oblicima, ali to je mizernost u odnosnu na proizvedenu kolicinu. Sad zbog dosta razlicitih uticaja kada sa desio mali zastoj u izvozu pojedinci kuju teorije zavjere i lobiranja, a vjerujte da ce to sve doci na svoje do berbe.... Drzava ima veliku korist od maline da bi prepustila slucaju da se desi neke propasti koje neki pojedinci ovde prizeljkuju i predvidjaju.

Bez namere da ulazim u neku raspravu,mislim da si promasio poentu cele price.
Svi se ovde manje-vise slazemo da su problem zastoja u izvozu(osim hladnjacara)napravile upravo sorte Polka i Polana i na to se i svodi cela ova prica.
Kad vec te dve sorte ne mogu da pariraju originalu po kvalitetu,a u zelji da se izbegne mesanje sorti kao sto je pokusano prosle sezone mislim da je pametno "stimulisati"proizvodjace koji su se vec odlucili za te sorte da iste gaje kao organski zdravu hranu(pod stimulisati mislim da se otkupljuje SAMO organski proizvedena) i da se od tako otkupljene maline prave gotovi proizvodi.
"Prosečna izvozna cena zamrznute maline proizvedene u konvencionalnom postupku bila je 3,65, a u organskoj proizvodnji 5,87 američkih dolara za kilogram."
Evo i ceo tekst ako nekoga interesuje http://www.politika.rs/sr/clanak/357042/Organska-malina-5-87-dolara
Obzirom da je organska proizvodnja maline u Srbiji za sada zanemarljiva,"Na osnovu raspoloživih podataka može se proceniti da se godišnje iz Srbije izveze do 1500 tona organske maline što čini do 2% od ukupne proizvodnje." ovo bi bio neki nacin da se Willamet i Meeker razdvoje od Polke i Polane...

Inace kad vec pomenu rakiju od maline,cene koje si naveo nisu cak ni cene u Srbiji a kamoli u EU,evo ovde mozes videti cene(prijatno ces se iznenaditi)cene su za flase od 0,7l i 0,5l!!!::novac::
http://vinotekabeograd.com/categories.php?category=RAKIJE



0,7L

0,5L
 
Poslednja izmena:
Ok, ja sam vec na nekom delu foruma pitao kolege koja je fora sa tom "organskom" medjutim niko mi nije nista odgovorio...

Ja imam uslova kod mene da to radim, ali i da ne bacim ni malo hemije, niti da prskam, da djubrim samo nekim kompostom ili organiskim djubrivima, kako ja da dokazem da je to bas "organska"?! Ko meni daje sertifikat za to i ko meni garantuje da cu imati npr 20% vecu cenu nego ostali koji imaju regularnu, prskanu svim i svacim...!?

Znam da sam mozda :off_topic: , ali kad se vec prica o svemu sem o ceni, daj da pitam :osmeh:
 
Hladnjaca sa kojom ja imam ugovor Mondi-Lamex otkupljuje ISKLJUCIVO organsku malinu(govorim o Polani i Polki) dok Vilamet i Miker uzimaju kao i do sada(konvencionalna proizvodnja-puna agrotehnika).
Proizvodjac NEMA NIKAKAV TROSAK DOKAZIVANJA da je malina organska vec hladnjaca salje uzorak(plod i list)na analizu,ako je uzorak ispravan sklapa se ugovor.
Da malo pojasnim,"organska"nije prava rec ispravnije je reci proizvodnja sa minimumom hemije.
Pre bilo kakvog potpisivanja ugovora na tvoju njivu izlazi agronom iz hladnjace koji procenjuje da li postoje uslovi za zdravu proizvodnju(da li se tvoja parcela granici sa njivom na kojoj su usevi koji zahtevaju prskanje...)ako je sve kako treba on daje pozitivno misljenje.Nakon toga sam potpisao ugovor na 3god.kojim se hladnjaca obavezuje da ce otkupiti sve ovako proizvedene kolicine maline.
Mozda procedura deluje komplikovano ali veruj mi da nije,sve se zavrsava za 2 dana.
Moj rezultat analize je pokazao da je prisustvo materije na koju se uzorak testira"znacajno ispod dozvoljenih granica".
E sad cenu ti niko nece garantovati unapred,prosle sezone ja sam dobio istu cenu kao i svi koji su tu predavali 215din+5din po kg za prevoz,sva moja malina je otkupljena kao I klasa.
Sto se djubrenja i prihrane tice sve savete ces dobiti od agronoma iz hladnjace,koje djubrivo,koje kolicine,kada....imas mogucnost da uzmes djubrivo iz hladnjace i da ga platis kroz malinu koju predas(to sam ja uradio i sve je proslo bez problema,uzeo yaru,bacio kad su mi rekli da treba..)
Da je ovo pravi put dokazuje i cinjenica da je hladnjaca prodala svu malinu i obnovila ugovor sa Amerikom o izvozu dok mnoge imaju problema sa izvozom.
Da ne duzim mnogo ako te bilo sta interesuje pitaj,ja cu pomoci koliko iz mog skromnog iskustva mogu pomoci.
 
Doslo vreme da pocnem da razmisljam o prodaji maline,ako ima zainteresovanih,tu sam.Cena svakim danom raste,do avgusta ce se prodati.
 
stiuacija na terenu kaze da ce berba 2017 letnjih sorti biti simbolicna,glavni nosioci berbe ce biti mladi malinjaci dok stari malinjaci imaju problem sa listanjem sto izmrzlo sto didimela ko ima zaledjenog orginala letnjih sorti neka je cuva kao zlato

prezimismo nekako zimu sa posledicama a evo jos da prezimimo i prolece pa da lepo vidimo da li ce moci zaledjen orginal ( letnje branje berba 2016 ) da dogura do 2,5 e
 
nagurace on i 3,5.... Kad ovaj snijeg zavrsi svoje i polomi rodne grancice, ono sto ostane jos ce malo da popravi mraz koji najavljuju za 2 dana... :(
Eto sada onim sto su prizivali neprilike da se cijena popravi.... docekase to...
 
Niko normalan ne priziva ovako nesto,ali sta da se radi,priroda regulise stvari na svoj nacin.Ja sam sa ocekivanih 50-55 tona spao na nekih 20ak tona,sta da se radi,prezivecemo i ovu godinu nekako....Sto se tice cene originala,ne ocekujem da ce biti ekstremno velika,osim u slucaju da Poljsku zadesi velika susa....
 
Nazad
Vrh