Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Surdulica Polana/polka 70 din na nekim mestima 80. Jednom recju propast...

Neverovatno koje su cene na jugu srbije pa to je bagatela... Kako onda prodavati ovu placenu 120 dinara po zapadnoj Srbiji svi kupci ce otici na jug Bosnu i Kosovo nasa malina ce kao i prosle godine ostati u hladnjacama (mislim na male i srednje)...nesto silno nevalja umesto da cena skace po ovoj vrucini ona pada
 
@MalinaArilje
Apsolutno sve tačno, lično znam čoveka koji u hladnjaču u mom kraju dovozi mrzlu malinu sa Juga po 130. Jbg... Na jugu male hladnjače, nemaju mogućnost izvoza, pokupili ljudima malinu po 80-90 i sad prodaju po 130-140. Njima lepo, ovima ovde lepo, pa još pokazuju nama kako su puni, roba slabo ide... Bla bla bla... A istina je da će veliki ove godine prodati robu po nikad većoj zaradi. Možete misliti koje će cene biti na ovolikom manjku robe. Samo ko bude uspeo da sačeka, jer je evidentno da veliki ucenjuju male samo tako, da bi im pokupili svu robu pre početka izvoza.
 
Ja lepo pricam da poljske sorte nemaju buducnost bar ne bez velikih povrsina i kombajnskog branja a vi ljudi kako hocete. Samo da znate da je malina rodiila kako treba kod nas i u poljskoj niko vam kila uzeo ne bi,ili bi vam dali 20-30din cisto nesto da vam plate,a sva ta malina bi isla u cisterne kao sto to vecinom rade poljaci. Nikoga ne odvracam radite sta hocete samo nemojte vojvodjani odma da ubijete u pojam kako vas mrzimo ja ovo pisem iz najbolje namere jer sam jos u februaru imao takve informacije
 
Kakve to gluposti mlatite.Pa prosle godine je rodila u Poljskoj 130 hiljada tona.i u Srbiji 83 hiljade,basje bila jaka godina.I sve se otkupilo i extra cjena bila,nikom kila nije ostala neprimljena u hladnjacu.Vi ste se vec primili na price "hladnjacara" hiperprodukcija i slicno.
 
Znaci samo vi iz centralne i juzne Srbije ste bogom dani da proizvodite malinu i samo vasa malina je naj,naj,a ostalo su djubrad i smece?Jaoj malinaarilje koji si ti licemer kao vise ne mozete da se pomiriti sa tim da i drugi znaju da proizvode malinu.Znamo mi ovde sa severa Srbije da smo vam trn u oku zbog maline koju uzgajamo,a te vase price o kvalitetu "vase" maline okacite macku o rep.Svi smo mi ovde dobro upoznati sa vasim mahinacijama da nas sjebete da bi ste vi opet poceli da zivite od 10ari maline kao u neka davna sretna vremena pa vam zato smetaju hektari Vojvodjanske maline koje vam pojebase celu koncepciju!Prezivecemo mi ovu nesretnu cenu preziveli smo i gore.A vama izdasno hvala na tom vasem znanju i "saznanju" evo sutra cemo svi preorati sve malinjake u Vojvodini da nas dogodine ne bi ucenjivali sa cenom od 20-30din!
 
Samo oni znaju kakav trip su imali prosle godine i sa cenom i sa otkupom :sta:

E ljudi, ajde necemo opet o tome kako mi iz ovih krajeva ne treba da sadimo maline... Mi iz ovih krajeva se ne takmicimo sa kolegama iz ostatka Srbije koji gaje druge dve vodece sorte... Na nama je da se 'takmicimo' sa kolegama iz Poljske koji gaje iste sorte kao i mi. A kad smo kod toga, jedan od prijatelja mojih je isao zadnjih godina u Poljsku i kaze da su mu neki njihovi ugledni malinari priznali da su nase Polke/Polane dosta bolje od njihovih! Sto nama treba da ide i u prilog i da nam imponuje kada oni tako kazu...

A ne vidim zaista zasto bi mi smetali jedni drugima... Wilamet i Meeker su obrani jos pre mesec dana i sad na scenu nastupamo mi, tako da ne vidim zasto bi se prepucavali... Niko nikome ne "krade" nista niti spusta cenu... Za cenu se treba 'svadjati' sa hladnjacarima i onima koji stoje iza njih, a ne mi sami medjusobno...
 
Kakve to gluposti mlatite.Pa prosle godine je rodila u Poljskoj 130 hiljada tona.i u Srbiji 83 hiljade,basje bila jaka godina.I sve se otkupilo i extra cjena bila,nikom kila nije ostala neprimljena u hladnjacu.Vi ste se vec primili na price "hladnjacara" hiperprodukcija i slicno.
Zombi naravno da kod vas nista nije ostalo od prosle godine u hladnjacama jer su nasi velikani usisali svu vasu jeftinu malinu iz Bosne i ove i prosle godine, a to da nikome nije ostalo maline od prosle godine prosetaj se po malim i srednjim hladnjacama zapadne Srbije, Brusu... pa ces biti iznenadjen koliko smrzle maline stoji neprodato i od prosle godine (Veliki se igraju sa malima kao macka sa misem)male i srednje hladnjace cekale su cenu da poraste od prosle godine i nisu je docekali vec su izgubile sa nizom cenom zamrznute maline od cene otkupa 2016 sada imaju i skupu robu od prosle koja se ne prodaje i jeftinu od ove 2017 (ali skuplje placenu nego u drugim krajevima) jer su veliki kupili jos jeftinije na Jugu srbije u Bosni i na Kosovu, i netrebaju im orginali smrznute maline iz zapadne Srbije ako ne dodje do nekog haosa u Poljskoj i ako rod tamo bude normalan male i srednje hladnjace nestace u gubitcima nece isplatiti proizvodjacima i bankrotirace dok ce veliki zadovoljno trljati ruke.. to je vidjen scenarijo, za male i srednje hladnjeca zapadne Srbije dolaze teska vremena jer 2 godine zaredom je mnogo.
A ja zamrzao moju svezu usluzno u nevreme pa sad prodaj !
 
@marko 17
Ajde ti nama lepo reci iz prve ruke,po kojoj ceni trenutno mozes da prodas svoj original,ako uopste ima potraznje za njim?
 
Markonator pa kako da ga prodam kad je cena za orginale koji stizu sa juga kako kaze Milos2506 nekih 130 dinara pa samo zamrzavanje PRERUCIVANJE i kese i kutije su me kostale 27 dinara (a ako do kraja avgusta ne prodam robu) pocecu da placam i lager (besplatan prvi mesec) sta da dam moju malinu za 130 dinara -27 dinara i da dobijem 103 dinara ... nisam lud....zato se i kajem sto nisam predao Jugentu svezu na 158 dinara, sad se nerviram i moram da cekam i da se kockam tako ti je kad oces da izigravas malog hladnjacara. Ovde kod nas niko netrazi zamrznute orginale svi kazu netreba imam dovoljno? Ima li u tvom kraju i u Brusu prodaje ?
 
Koliko sam informisan,potraznja je trenutno skoro pa nikakva.
Jedna od vecih hladnjaca radi izvoz za Nemacku,iskreno ne znam po kojoj ceni.
Ove neke rade sa cisternama,gde im je zarada voda koju ubace unutra,jer u cisternu od 25 tona ide 3 do 4 hiljade litara vode,kao sto je kolega Ariljac 80 vec lepo objasnio.
Par njih,to sto prodaju u cisternama nadoknadjuju kupovinom jeftinog origainala sa Juga Srbije.
To je sto se tice vecih hladnjaca,a male i srednje kao sto i sam kazes,su trenutno na cekanju.
Pitanje je samo koliko ce to cekanje trajati, i da li ce im doneti neki profit,ili gubitak.
Meni je roba isplacena po 120 dinara, i jos uvek cekam dodatak od 10 dinara za prevoz, i to je to za ovu sezonu.
Cinjenica je da sledece godine stize jos mnogo mladih zasada na berbu,jer kao sto smo vec pisali,svi su posadili malinu.
Od zubara,do direktora banki iz Beograda,a zanimljivo je da se primio i dobar deo gastarbajtera,pa ulaze novac u nove zasade,naravno placajuci kompletnu radnu snagu.
Uglavnom niko ne sadi ispod hektara,a sadi se i po 15 hektara.
Sto se tice beraca,jos uvek nije problem,jer dosta njih ih dovodi iz Kursumlijskog i Pirotskog kraja.
Sta ce biti videcemo,meni iskreno ne mirise na dobro.
Iskreno se nadam da gresim.
 
Znaci samo vi iz centralne i juzne Srbije ste bogom dani da proizvodite malinu i samo vasa malina je naj,naj,a ostalo su djubrad i smece?Jaoj malinaarilje koji si ti licemer kao vise ne mozete da se pomiriti sa tim da i drugi znaju da proizvode malinu.Znamo mi ovde sa severa Srbije da smo vam trn u oku zbog maline koju uzgajamo,a te vase price o kvalitetu "vase" maline okacite macku o rep.Svi smo mi ovde dobro upoznati sa vasim mahinacijama da nas sjebete da bi ste vi opet poceli da zivite od 10ari maline kao u neka davna sretna vremena pa vam zato smetaju hektari Vojvodjanske maline koje vam pojebase celu koncepciju!Prezivecemo mi ovu nesretnu cenu preziveli smo i gore.A vama izdasno hvala na tom vasem znanju i "saznanju" evo sutra cemo svi preorati sve malinjake u Vojvodini da nas dogodine ne bi ucenjivali sa cenom od 20-30din!
Nema veze druze sve ok pricacemo kroz koju godinu Boze zdravlja. Samo polako radite vi vasu malinu srecno vam bilo da vam Bog da dobre prinose ,a ono sto sam ja napisao ce se videti tek kroz godinu dve. Zapamti sta sam ti rekao
 
Malina Arilje....To se pokazalo ove godine i svi to znamo, po toj ceni u nekoj bliskoj buducnosti, bez mehanizacije nema profitabilnog velikog malinjaka, pisao sam o tome i izvodio racunicu.. Imamo mi konstantno i ponude na 200 u mala pakovanja ali ove godine,nemamo 1 kl. masa ljudi nije ni ulazila u malinjake, sve je sprzeno a i zbog radne snage, ljudima se jednostavno ne isplati da beru na 60 din. po kg a sve vise od toga je nas minus, ja ih recimo placam 130 din. po ubranoj maloj gajbici. Znaci po 120 samo sto moze porodica....Pojavile su se i ovde hladnjace i direktno se sipa u njih i pravac Austrija...

Ono cega se ja vise plasim u buducnosti , da ce vasim hladnjacama i nasoj malini, koja zavrsava negde u Srbiji, trebati carinska deklaracija.... Zapamti sta sam ti rekao...
 
Poslednja izmena:
Zombi naravno da kod vas nista nije ostalo od prosle godine u hladnjacama jer su nasi velikani usisali svu vasu jeftinu malinu iz Bosne i ove i prosle godine, a to da nikome nije ostalo maline od prosle godine prosetaj se po malim i srednjim hladnjacama zapadne Srbije, Brusu... pa ces biti iznenadjen koliko smrzle maline stoji neprodato i od prosle godine (Veliki se igraju sa malima kao macka sa misem)male i srednje hladnjace cekale su cenu da poraste od prosle godine i nisu je docekali vec su izgubile sa nizom cenom zamrznute maline od cene otkupa 2016 sada imaju i skupu robu od prosle koja se ne prodaje i jeftinu od ove 2017 (ali skuplje placenu nego u drugim krajevima) jer su veliki kupili jos jeftinije na Jugu srbije u Bosni i na Kosovu, i netrebaju im orginali smrznute maline iz zapadne Srbije ako ne dodje do nekog haosa u Poljskoj i ako rod tamo bude normalan male i srednje hladnjace nestace u gubitcima nece isplatiti proizvodjacima i bankrotirace dok ce veliki zadovoljno trljati ruke.. to je vidjen scenarijo, za male i srednje hladnjeca zapadne Srbije dolaze teska vremena jer 2 godine zaredom je mnogo.
A ja zamrzao moju svezu usluzno u nevreme pa sad prodaj !
Pa nije bas to istina;jeftina malina iz Bosne.proslogodisnje cjene maline kod nas su bile Polka 3Km=1.53 eura Wilamet3,3km=1.69 i Miker 3,5km =1,79 eura ovo je cjena bez dodatni 5% povrata PDV!!Po toj cjeni su hladnjace kupovale od nas proizvodjaca Neznam kakosu mogli prodavat jeftino vama u Srbiju,dok se jos hladnjaca ugradi njihova cjena je morala bit dosta preko 2 eura.
 
Iskreno Zorane,ja vas razumem.Kad Madjari daju subvencije paorima u Vojvodini,a Srbija nema sluha ni za vas tamo ni za nas ovde,onda...I mi bi smo isli,ali nas izgleda jedino Turci jos hoce da prime...
 
Zombi pa tu i jeste problem prosle godine velike hladnjace jesu kupovele po tim cenama kod vas u Bosni jer su i tada bile jeftinije od nasih ovde (nama je sveza placena prosle godine 240 dinara = 2 eura za vilamet a miker je bio placen 260 dinara =2,16) Ovdasnji velikani kupovali su kod vas i vasu robu prodali po svetu a malima i srednjima u Srbiji je ostala neprodata roba placena (240 + 27 zamrzavanje+lager) i oni koji su tu malinu preneli u ovu godinu moraju da je prodaju po ceni 130 dinara koliko je ovogodisnji zamrznuti orginal sa juga (kako napisa Milos2605) ili Bosne.Jel ti jasnije sad. Na to se dodaje ovogodisnja razlika u ceni (Otkupna cena u Bosni 1,9 KM ili u leskovcu 100-120 dinara dinara pa ti vidi sta ce da rade ovi ovde u zapadnoj Srbiji koji su platili kao deskur 158 dinara , oni ce ako Poljska rodi otsvirati svoje (male i srednje hladnjace) velike normalno rade i prodaju jeftino kupljenu robu sa strane (Kosovo Bosna , jug Macva.....)To znaci da kada nestanu male i srednje hladnjace onda ce veliki diktirati svoje i spustiti cenu na ispod 100 dinara svuda. Zato je organizovanje zadruga proizvodjaca i u Srbiji i u Bosni (kao u vreme zemljoradnickih zadruga u Arilju, Kotrazi itd) jedini spas za nas proizvodjace...jer ce najveci deo zamrznute maline u Srbiji i Bosni biti u rukama samih proizvodjaca a ne na vetrometini velikih kupaca , zato se moramo ujediniti i organizovati.
 
Male hladnjace u 90% slucajeva rade za velike te nisu ugrozene.tj. otkupljuju za Crops,Stanica i druge.To znam iz prve ruke.
 
E svasta ovde ima da se procita...Covek gore samo kaze da treba saditi vilamet i miker jer to je malina...Poljske sorte rastu u Poljskoj...Nije rekao da Vojvodina ne treba da radi malinu...neka rade SVI ali prave sorte koje mogu da se naberu 50-100 kg.za dan po beracu a ne da polku beru 30-40kg...Nego svi videli proslu godinu bila dobra cena polke pa samo sade...Ljudi sadite prave sorte...pozdrav
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh