Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kako nema? Hajde neka se javi ovde ko nema roda ili kome je smanjen... budite iskreni

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk

ALO druže eee... O čemu pričaš ti????
Kod mene ga nema ni pola od prošle godine koja je ionako bila slaba. Postaviću slike za vikend pa da vidiš kako to jadno izgleda, a ljudi sve uložili u to.
Vidiš li i da sve više ovih koji su misli da su preživeli mraz a sad im cvetovi crni, bez tučka...
Razmisli opet šta si napisao, pa se ispravi.
 
Kako nema? Hajde neka se javi ovde ko nema roda ili kome je smanjen... budite iskreni

Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
Kod mene ce rod biti umanjen 20 do 30%. U startu je bilo 15% suvih lastara, povezani su a nisu krenuli. 10% su poceli vegetaciju I osusili se.
I imao sam stetu od loseg vremena.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Niko nema obavezu da se pravda niti da nekoga uverava u slab ili slabiji rod.
Neki ovde opipavaju puls da naslute kako će oni sami proći sa svojim sortama, mada je i to je sasvim normalno i legitimno pravo.
Kod mene na teritoriji opštine pre nekoliko dana uviđaj je radila zvanična državna poljoprivredna služba iz Užica i utvrdila da je šteta na malinjacima 60%. To je naravno prosek, kod nekoga je neznatna a kod drugih gde je skroz izmrzla je 100%. Ipak 60 generalnih tj ukupnih procenata je veliko, a da li je taj podatak nekome bitan ili nije, ja zaista ne znam.
Lično više ne pišem o svojim štetama, jer ću dosaditi i Bogu i kolegama. Imam 100% štetu na šljivama, jabukama, kruškama, trešnjama, višnjama, kajsijama, itd ... Prestao sam na tim temama o tome da pišem, nema koristi, ćutim i trpim.
Na malinama je 20-ak% štete dosad primetne, a jedino na kupinima gotovo da i nemam.
Verovatno je da će novi zasadi donekle nadomestiti manjak prouzrokovan štetama i onda bi se mogla očekivati prošlogodišnja cena, ali pod pretpostavkom da nema mnogo starih zaliha.
To bi možda bila neka realnost, plus u toj varijanti bi i kolege sa jesenjim sortama mogli ponovo da naiđu na dobru cenu.
Mada je reći ćete iluzorno sad pričati o tome, ali mene realno više brine naredna godina. Tada bi moglo biti svega i svačega, predviđenog ali i onoga čemu se ne nadamo.
 
Poslednja izmena:
Steta sto pisete o steti jer o steti ne vredi pisati

- - - - - - - - - -

Samo neki novi strucnjaci ne vide situaciju. Pa vama ce to u 3 /4 god da se posusi u samom pocetku berbe.malo ce ostati. Stari malinari su dosta parcela izmenjali i sad drze najbolje pa ce nesto i da ostane. Svako ko prodje 10km vidi da stanje nije dobro. Nezna se kolicina jos par god ima da varira dok i ovi novi ne nadju pravu njivu ili ostave bolji deo njive
 
Steta sto pisete o steti jer o steti ne vredi pisati

- - - - - - - - - -

Samo neki novi strucnjaci ne vide situaciju. Pa vama ce to u 3 /4 god da se posusi u samom pocetku berbe.malo ce ostati. Stari malinari su dosta parcela izmenjali i sad drze najbolje pa ce nesto i da ostane. Svako ko prodje 10km vidi da stanje nije dobro. Nezna se kolicina jos par god ima da varira dok i ovi novi ne nadju pravu njivu ili ostave bolji deo njive
Ne bih se slozio da je sve do njive. Postavicu slike za par dana od malinjaka koji je u odlicnom stanju a oko njega jos tri, od kojih je jos samo 1 u kakvom takvom stanju a preostala 2 nikakva.
Ista zemlja, bukvalno se sva 4 granice.
Jedina razlika je u zastiti.


Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Ja sam pisao o konkretnoj šteti od snega koji je pao 16 aprila i mraza koji se produžio nekoliko jutara kasnije, a ne o nekim sušenjima, koliko da se razumemo.
Radi se o umanjenom rodu. Da li je sneg, susenje, grad, oluja, poplava... Razlog je nebitan.

Послато са Lenovo K10a40 уз помоћ Тапатока
 
Slazem se da je razlog bitan ali u nekoj drugoj temi. Ovde pisemo o ceni I o uticaju umanjenog roda...
 
Mnogo je malinjaka osteceno ili skroz unisteno, znam da su ljudi kosili zasade zbog izmrznuca, posle aprilski sneg, sad obilne padavine pracene gradom, pricam o ovom mom delu zapadne srbije, gde ima preko 10 hladnjaca u krugu od 25km. Ako neko misli da ovakvo vreme pogoduje vocu, ja mislim da se grdno vara. Drago mi je sto ima mesta i gde nije bilo stete ili bilo minimalno,jer kako kaze jedna nasa izreka DOK SE JEDNOM NE SMRKNE DRUGOM NE MOZE DA SVANE.
 
U Arilju se ne prica o ceni opste.Ovih dana se pojavljuju na forumu razne cene i svi pisu sta bi voleli da dobiju i svi situaciju gledaju iz svog ugla...Na primer,ako se gleda iz mog ugla gde ce rod biti 60% umanjen,za ocekivati je da ce biti visoka cena.Sa druge strane ako gledamo iz ugla proivodjaca iz drugih krajeva Srbije gde nije bilo stete na malinjacima,za ocekivati je da bude niska cena.Poenta svega je da ne treba izvoditi zakljucke na osnovu situacije u svom selu i raspravljati se sa drugim clanovima foruma,vec treba iskoristiti informacije sa ovog foruma i stvoriti malo siru i realniju sliku.Trenutno posmatrano,cena maline nece biti losa,a to mi potvrdjuje i skok cene zamrznute maline za 50 dinara u poslednjih mesec dana i povecano interesovanje za original,sto je obecavajuce.Takodje treba uzeti u obzir da svagog dana vremenske neprilike malo po malo umanjuju rod i to ce potrajati do pocetka sezone,npr. u Arilju je opet juce bilo nevreme sa gradom i jos malo umanjilo kolicinu.
 
Ja mogu da povedem jos pet coveka najmanje, ali imam komsije kojima je i stotka super, jer je kupus 5 a krastavci 30 din. Juce sam iso oko grdelice i okolna mesta nijedan reprezentativan malinjak nisam video, polovinu ostetila didimela, ovu drugu polovinu sad steze fitoftora, tesko ce sta da se nabere i na jugu.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh