Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U Macvi pocinje branje za 15-ak dana
 
Zato i jeste prilika da vidimo ko će biti najbliži pravoj ceni,a ko priča praznu priču.

Torente onaj ko ti kaze da zna pravu cenu laze te. Mozemo samo da licitiramo od 100 do 300 pa ce neko da pogodi ali on nece biti u pravu vec ce da slucajno da pogodi. Cena ce se po meni formirati tek u avgustu kada se bude znalo koliko je rodilo u poljskoj ukrajini bosni itd. Neverujem da ce neko smeti da se izlece ni nanize ni navise u toku same berbe puno je hladnjaca u mom kraju koje su nabijale cene a onda cekale i u januaru prodali po losoj ceni.(nekima je jos malina u hladnjaciama) U tvom kraju u Brusu je u jednom trenutuku (Kriva reka) cena prosle godine dostigla 280 i 300 dinara za svezu.
Po meni cenu necemo znati do avgrusta (bice neka akontna) eto to je moja prognoza oko cene za ovu godinu pa pamtite da li cu biti u pravu.
 
Ta cena od 280 prošle godine je bila dve večeri, samo dok je trajalo nadmetanje hladnjača, jer im je trebalo još par hiljada kg da ispoštuju ugovore, a kako u ovom selu stiže poslednja malina jedino au je tu moglu kupiti. Obzirom da u ovom kraju hladnjače menjaju cenu tokom berbe, Kriva Reka uglavnom ima najbolju moguću cenu, iako im je kvalitet ploda i berbe veoma diskutabilan. Ali bilo je i godina kada su zbog kiše prodavali po najnižim cenama. Pa i prošle godine, čim su svi uzeli koliko im treba, brzo je cena vraćena na 200, pa i na 180. Moja prognoza početne za ovaj moj kraj oko Rasine je 160 dinara, a kasnije sve zavisi od količine.
 
Milose koliko god je trajalo kriva reka je prosle godine oborila rekord cene u Srbiji za svezu, voleo bih da tako bude i ove samo napred malinari ispod Kopaonika.
 
Milose koliko god je trajalo kriva reka je prosle godine oborila rekord cene u Srbiji za svezu, voleo bih da tako bude i ove samo napred malinari ispod Kopaonika.

Ma ja to govorim zbog hladnjačara, zato što se neko hvata za tu cenu kao da je ne znam kolika količina plaćena po toj ceni, a nije više od 2-3 vagona plaćeno toliko. A naravno da svima želim što veću cenu, da nam malo živne Srbija, a ne samo u Beogradu da se nešto dešava.
 
Za @Srb1n prodavati uvoznu malinu kao srpsku jeste protivno zakonu ali sta ako...

Npr firma koja uvozi malinu iz Bosne ima svoju cerku firmu u Bosni pa roba se u Srbiji preradi i uradi re-export te robe opet preko cerke firme iz Bosne. U ovom slucaju nije prekrsen nijedan zakon a roba je opet izvezena. Samo zelim da vam pokazem da nista nije onako kako se cini na prvi pogled. Slobodna trgovina i slobodno trziste imaju svoje i prednosti i mane. Ja nisam zagovornik liberalnog trzista jer to unistava male drzave koje su nemocne da se odupru jednom takvom konceptu.

Mozda i uspemo nesto da razjasnimo..
"roba se u Srbiji preradi i uradi re-export te robe",ovo ne bi bio problem ali problem je sto roba nije izvezena nego "cami" u hladnjacama i vestacki pravi zalihe.
CEFTA sporazum(cesto se pozivate na njega kad pisete o slobodnoj trgovini i slobodnom trzistu)dozvoljava uvoz-preradu i re-export bez placanja carine ali samo izmedju dve drzave a u slucaju da roba ide na trece trziste ona mora da ima certifikat o poreklu.
Znaci to sto neka firma ima cerku firmu bilo gde ne daje za pravo da se menja poreklo robe.
U jednom od vasih prethodnih postova ste dali primer Fijata(odlicno poredjenje),maticna firma u Italiji,cerka firma u Srbiji ali Fijat koji se sklopi kod nas nije Srpski proizvod pa ne podleze ugovoru o slobodnoj trgovini sa Rusijom..
I jos jedna stvar mi je izuzetno zanimljiva,kazu iz udruzenja hladnjacara kako su hladnjace pune i najverovatnije ce se u novu sezonu uci sa 25-30.000t pa je to razlog zasto se nudi niska otkupna cena.
Zasto se ne kaze otvoreno,zalihe su tolike,kapaciteti su toliki,ove sezone ce se otkupiti 50.000t i onda se prekida otkup jer vise nema gde da stane,ili otkupa nece biti dok se ne prodaju zalihe od prosle godine.
A kod nas to ide malo drugacije pa se kaze,ako bi cena bila 100din onda bi se nekako sva malina"uglavila" u hladnjace,ali po ceni od 230din ta ista malina ne moze da stane u te iste hladnjace.
Nase hladnjace mu dodju nesto kao crne rupe,u njima zakoni fizike i matematike ne vaze..
 
Kolege danas je bio sastanka sa ministrom,zna li se sta o ceni reklu su da ce 20-tog da bude sastanak i da se zna koja ce cena biti,kolko maline ima u hladnjace i kolko smo izvezli....
 
A postoji li ikakva mogućnost da kada se jednom dogovori ta famozna cena, ona bude ista za celu Srbiju od početka do kraja. Da ne beru ovi prvi za 150 a ovi na najvišim visinama za 300.
Ovde su hladnjače prošle godine lepo platile, ali skoro svako veče je bilo natezanja oko cene. Na kraju dvojica komšija, jedam iz sela Boturić prodao po prosečnoj ceni 170, a drugi iz Ploče po 235. A davali istoj hladnjači, pa nije ok. Mora biti isto za sve...
 
Tacno, previd, izvinjavam se, mada ne vidim da se nesto promenilo i dve godine posle kada je cena u pitanju, vrzino kolo

Samsung A5
 
A postoji li ikakva mogućnost da kada se jednom dogovori ta famozna cena, ona bude ista za celu Srbiju od početka do kraja. Da ne beru ovi prvi za 150 a ovi na najvišim visinama za 300.
Ovde su hladnjače prošle godine lepo platile, ali skoro svako veče je bilo natezanja oko cene. Na kraju dvojica komšija, jedam iz sela Boturić prodao po prosečnoj ceni 170, a drugi iz Ploče po 235. A davali istoj hladnjači, pa nije ok. Mora biti isto za sve...
Ovo je najveci problem u Rasinskom okrugu.
U Zapadnoj Srbiji krecu takodje sa nekom cenom koja se kasnije povecava,ali to je samo akontna cena,a citav rod bude isplacen po najvecoj ceni koja bude u toku berbe.
Znaci i kod njih bude na primer 150, pa 170 ,ali ako na kraju izadje na 220 ceo rod se isplacuje po toj ceni.
A ovde to sto si predao po vazecoj ceni tog dana,po toj ceni ti se i isplacuje.
Na primer,neka prosecan proizvodjac proizvede 3 tone,i neka mu je prosecna cena 170 dinara,a krajnja 220,on je izgubio 150 hiljada za samo jednu sezonu,a onaj koji otkupi od njega je toliko dobar na samoj razlici u ceni,bez dalje prodaje..
Neka jedan hladnjacar ima na primer 100 takvih,tacnije neka otkupi 300 tona,on je dobar samo od njih na razlici u ceni 15 miliona dinara,bez ikakve trgovine,znaci kada krene u trgovinu to mu je poseban plus,jer je ta cena sa koje on pocinje da trguje bila prosecna u Srbiji.
O tome sam pisao nekoliko puta na ovom forumu,i to jos pre nekoliko godina,a takva je ista situacija i sa kupinom.
I umesto da se udruzimo u tom pravcu,i probamo da resimo taj problem,mi se prepucavamo oko prica rekla-kazala,i oko prognoze cena.
A takva ista situacija je cak i gora,na Jugu Srbije,jer kod njih prvo pocinje da zri malina,a oni iz godine u godinu postaju sve ozbiljniji proizvodjaci posmatrajuci kolicinu koju proizvedu.
Inace, Bruska opstina je prosle godina bila treca po proizvodnji ovog voca,a ove godine se ocekuje da zauzme drugo mesto,odmah iza Arilja.
Toliko o tome koliko smo neozbiljni proizvodjaci,i koliki je novac tu u pitanju.
A I sto se tice kvaliteta,tu ne zaostajemo puno,ili nimalo u odnosu na vec pomenute krajeve,narocito predeli iznad 500 metara nadmorske visine,gde se u najvecem broju i proizvodi ta ista malina.
 
Milose vilameta i mikera nece biti dovoljno za sve hladnjace a ima ih razlicitih:
-Hladnjace 1:eek:ne koje su pune od prosle godine (ili polu pune) bojazljivo ce uci u otkup i nadace se da cena skoci da nebi izgubili na zalihama od prosle godine (jos nista nisu zaradili ali mogu i da dobiju i da izgube)
-Hladnjace 2: one koje su platile prosle godine cenu od 240 do 280 dinara a koje su morale da prodaju orginale u januaru i februaru za 160 dinara, neke ce pokusati bez para da imaju malinu i kockace se ne bi li se vadili za promasaje prosle godine (pratice svaku cenu ali bez para, ako pogode izvucice se ako jos jednom omanu idu na dobos)
-Hladnjace 3: Prosle godine Macva i Jug Srbije platili su prosecnu cenu 170 dinara, uspesno su prosle godine poslovali (u odnosu na hladnjace zapadne srbije koje su platile jednu cenu oko 240 dinara) Hladnjace iz Macve i Juga Srbije normalno ce uci u otkup jer su dobro poslovale prosle godine.
-Hladnjace 4: Hladnjace iz Zapadne Srbije koje su platile 240 dinara i koje su uspesno ugovorile godisnje ugovore normalno su poslovale i uci ce u otkup normalno (one druge koje su cuvale robu i prodale u januaru i februaru su u dugovima i nemaju cime da udju u novu berbu (njih se treba cuvati jer ce uzimati robu bez para)
-Hladnjace 5: one koje su imale godisnje ugovore a nisu kupili prosle godine u berbi vec kupovali u januaru i februaru orginale napravile su profit i snazno ce forsirati ovogodisnji otkup.
Takva situacija ne obecava jednu cenu za celu Srbiju.
 
Mislim da je ova godina pravo vreme da se sredi i konačno sve utanači oko načina formiranja cene u Srbiji. Ne samo za maline, već za svo voće - još nismo svesni koliko je uništen ovogodišnji rod (ovde kod mene min 60%) .
U pravu si MARKONATORE, ako saberemo Brus i Aleksandrovac dobijamo količinu mali manju nego u Arilju. Kažem saberemo jer sam rod u ove dve opštine završi u 4-5 istih Hladnjača koje su na granici ove dve opštine (Lacko, Pecic, Raka i par sitnijih koji opet rade za njih... ) . Tako da je količina robe ovde ogromna, a svake godine je manje plate nego u Arilju. Pa samo kad bi je tamo prodali recimo tom njihovom Staniću zaradili bi fantastično...
 
Mislim da je ova godina pravo vreme da se sredi i konačno sve utanači oko načina formiranja cene u Srbiji. Ne samo za maline, već za svo voće - još nismo svesni koliko je uništen ovogodišnji rod (ovde kod mene min 60%) .
U pravu si MARKONATORE, ako saberemo Brus i Aleksandrovac dobijamo količinu mali manju nego u Arilju. Kažem saberemo jer sam rod u ove dve opštine završi u 4-5 istih Hladnjača koje su na granici ove dve opštine (Lacko, Pecic, Raka i par sitnijih koji opet rade za njih... ) . Tako da je količina robe ovde ogromna, a svake godine je manje plate nego u Arilju. Pa samo kad bi je tamo prodali recimo tom njihovom Staniću zaradili bi fantastično...

Nije problem da se obratite Stanicu npr. I da registrujete otkupno mesto gde cete sakupljati malinu za njega.Pitanje je samo ko od hladnjaca u vasem kraju radi sa Stanicem ili za njega i da li ce Stanic hteti da saradjuje sa vama zbog toga.....Ni Stanic ni bilo ko drugi nije imun na jeftinu malinu......
 
Mislim da je ova godina pravo vreme da se sredi i konačno sve utanači oko načina formiranja cene u Srbiji. Ne samo za maline, već za svo voće - još nismo svesni koliko je uništen ovogodišnji rod (ovde kod mene min 60%) .
U pravu si MARKONATORE, ako saberemo Brus i Aleksandrovac dobijamo količinu mali manju nego u Arilju. Kažem saberemo jer sam rod u ove dve opštine završi u 4-5 istih Hladnjača koje su na granici ove dve opštine (Lacko, Pecic, Raka i par sitnijih koji opet rade za njih... ) . Tako da je količina robe ovde ogromna, a svake godine je manje plate nego u Arilju. Pa samo kad bi je tamo prodali recimo tom njihovom Staniću zaradili bi fantastično...
A u covece pa sta ti napisa. Znas li ti da Arilje i Ivanjica proizvode bar 75% Srpske maline???? Znaci vi jos jedno 35-40% i dodjemo na 110-115% hahahaha,a sta cemo sa Valjevom,Loznicom,Krupnjem,Bajinom Bastom,Kosjericem??? Vi imate do 5% i to ako imate srece. U narednim godinama moze da dodje do izmene stanja jer jug Srbije znacajno uvecava zasade ali se to odnosi na Vranje i Leskovac. Nisam ovim hteo ni na koji nacin da te uvredim ali si me dobro nasmejao. Pozdrav
 
Ovo je najveci problem u Rasinskom okrugu.
U Zapadnoj Srbiji krecu takodje sa nekom cenom koja se kasnije povecava,ali to je samo akontna cena,a citav rod bude isplacen po najvecoj ceni koja bude u toku berbe.
Znaci i kod njih bude na primer 150, pa 170 ,ali ako na kraju izadje na 220 ceo rod se isplacuje po toj ceni.
A ovde to sto si predao po vazecoj ceni tog dana,po toj ceni ti se i isplacuje.
Na primer,neka prosecan proizvodjac proizvede 3 tone,i neka mu je prosecna cena 170 dinara,a krajnja 220,on je izgubio 150 hiljada za samo jednu sezonu,a onaj koji otkupi od njega je toliko dobar na samoj razlici u ceni,bez dalje prodaje..
Neka jedan hladnjacar ima na primer 100 takvih,tacnije neka otkupi 300 tona,on je dobar samo od njih na razlici u ceni 15 miliona dinara,bez ikakve trgovine,znaci kada krene u trgovinu to mu je poseban plus,jer je ta cena sa koje on pocinje da trguje bila prosecna u Srbiji.
O tome sam pisao nekoliko puta na ovom forumu,i to jos pre nekoliko godina,a takva je ista situacija i sa kupinom.
I umesto da se udruzimo u tom pravcu,i probamo da resimo taj problem,mi se prepucavamo oko prica rekla-kazala,i oko prognoze cena.
A takva ista situacija je cak i gora,na Jugu Srbije,jer kod njih prvo pocinje da zri malina,a oni iz godine u godinu postaju sve ozbiljniji proizvodjaci posmatrajuci kolicinu koju proizvedu.
Inace, Bruska opstina je prosle godina bila treca po proizvodnji ovog voca,a ove godine se ocekuje da zauzme drugo mesto,odmah iza Arilja.
Toliko o tome koliko smo neozbiljni proizvodjaci,i koliki je novac tu u pitanju.
A I sto se tice kvaliteta,tu ne zaostajemo puno,ili nimalo u odnosu na vec pomenute krajeve,narocito predeli iznad 500 metara nadmorske visine,gde se u najvecem broju i proizvodi ta ista malina.

Pa prosle godine kad je mala cena kupine u celoj Srbiji je bila 40pa 30 pa 20,a kad treba da se plati normalna cena onda razlika ihihi,,,kod nas jos i gore jer stize ranije
 
Kako samo 75 % ,zar tako malo.Mislio sam da se mnogo veca kolicina Srpske maline proizvodi u Arilju i Ivanjici.Cemu vise ironija i sarkazam Ariljaca koji su ''nazovi proizvodjaci maline''.Vi koji ostavljate ovakve i sl.postove ste izgleda botovi nekog tajkuna(kapitaliste).Ljudi berba je na vidiku mante se ajfona i mlacenja prazne slame rekla kazala i i sl.
Meni nije do smejanja sto se maline tice?
 
Ko je ovde lud a ko zbunjen! Danas sam dobio cenu od jednog hladnjačara , čovek reče i netrepnu, da ove godine vilamet može da se plati 270 din pa i više! Ko ovde koga farba i blefira a ko profitira , hahahahaha bit ce ovo jedna vrlo zanimljiva sezona, videćete !
 
Ko je ovde lud a ko zbunjen! Danas sam dobio cenu od jednog hladnjačara , čovek reče i netrepnu, da ove godine vilamet može da se plati 270 din pa i više! Ko ovde koga farba i blefira a ko profitira , hahahahaha bit ce ovo jedna vrlo zanimljiva sezona, videćete !
Rekao da moze da se plati,sto ne znaci da ce ga platiti.....Svi parametri govore da treba da bude visoka otkupna cena,ali nista nije zagarantovano....U svakom slucaju to je dobra vest za nas koji nismo prodali proslogodisnju malinu,kao i za sve ostale proizvodjace :)
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh