Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kod nas u zadnje vreme cenu ne pominje niko od hladnjacara kao da malina nece skoro da pocne.
Svi oni cekaju da vide hoce li imati dovoljno maline,ali polako pocinju da shvataju da maline nece biti,bar vilameta.Kad malina bude u punom cvetu,docekace nas surova realnost da 20% cvetova nece zaceti plod (crni su unutra)...
 
Poslednja izmena:
I ovde u nizim delovima Bruske opstine je minimum 20 posto cvetova crno unutra.
U visljim delovima gde cvetanje nece jos minimum 20 dana,ima stete od snega i grada.
Cenu niko ne pominje,osim prica rekla- kazala ,gde cena varira kao i uvek od 130 do 300 dinara.
 
Kod mene niko ne izlazi sa cenom pre nego sto krene branje, i par prvih branja se predaje bez cene, tako je bilo prethodnih godina. A branje ce krenuti za 15-ak dana , tako da se dan istine blizi...
 
ova sezona bice veoma zanimljiva , dva glavna snabdevaca eu vec sada se moze reci da ne mogu podmiriti trziste eu sa kolicinama.Srbija sa malinom u deficitu oko 50 % kazu strucnjaci moje misljenje oko 40% , Poljaci predvidjaju deficit od 30 pa cak do 70% jer oni su ovih dana imali sneg i lepe minuse koji su napravili stete koje se mere u milijardama eur
 
Bilo bi lepo kada bi kolege Ariljci sa foruma, rekli da li su prodali robu od prosle godine.
I na osnovu te informacije bi se mogao dobiti jedan od putokaza za cenu ove godine.
 
Ovde kod mene i u okolini svi hladnjacari prelaze na ,,organsku"malinu.Oni daju preparate za prskanje.Licno moje misljenje je da ako realno radimo kako oni zele malinjaci nebi mogli da opstanu.Dali su nam preparate na bazi sumpora,bakra a sada i organski insekticid(laser) i org.preparat za sivu trulez(polyversum).
A ja ne znam kako da spasim malinjak od didimele po ovakvom vremenu ni sa konvencionalnim preparatima.Na kraju ti plate 10-tak dinara vise ,a preparati koje su ti prodali taman nadomeste tu cenu.
Kakva je situacija u vasim krajevima oko ovoga? I zna li neko koliko kostaju ova dva navedena preparata?:sta:
 
18403197_1512960318778641_9222980642349936163_n.jpg
 
Bilo bi lepo kada bi kolege Ariljci sa foruma, rekli da li su prodali robu od prosle godine.
I na osnovu te informacije bi se mogao dobiti jedan od putokaza za cenu ove godine.
U Arilju ima jos maline u malim hladnjacama i vecina ljudi koji nisu prodali malinu planiraju da je prenesu u sledecu sezonu.Naravno,ako se ponudi prava cena pre sezone,prodace je.Istina je da su velike hladnjace ostale bez kvalitetne robe ,odnosno ostao im je samo materijal za griz i male kolicine loseg originala....Trenutno svi veliki kupci ne kupuju originale,ali ne zato sto im ne trebaju,vec jos vrse procene koliko ce biti rod maline sledece sezone.I da napomenem,prema informacijama koje posedujem,u Srbiji ce u sledecu sezonu biti preneto maksimalno 20 hiljada tona(po mom misljenju ne vise od 15 hiljada),od cega je 70% griz,bloka i robe iz uvoza,sto znaci da se nece prenositi velika kolicina kvalitetne robe....Mislim da prenosenje maline iz prosle godine nece moci da nadomesti deficit u predstojecoj sezoni,sto mora uticati na cenu...Mozda gresim,vreme ce pokazati....
 
Poslednja izmena:
Ovde kod mene i u okolini svi hladnjacari prelaze na ,,organsku"malinu.Oni daju preparate za prskanje.Licno moje misljenje je da ako realno radimo kako oni zele malinjaci nebi mogli da opstanu.Dali su nam preparate na bazi sumpora,bakra a sada i organski insekticid(laser) i org.preparat za sivu trulez(polyversum).
A ja ne znam kako da spasim malinjak od didimele po ovakvom vremenu ni sa konvencionalnim preparatima.Na kraju ti plate 10-tak dinara vise ,a preparati koje su ti prodali taman nadomeste tu cenu.
Kakva je situacija u vasim krajevima oko ovoga? I zna li neko koliko kostaju ova dva navedena preparata?:sta:
Kod nas u Rađevini ko je prošle dve godine davao organsku malinu ove godine nije imao ništa da veže. U jednom selu hladnjačara kom su predavali malinu motkama jure.
 
Juce u Lidl-u na jugu Nemacke, maline iz Spanije u pakovanjima po 200gr 2.5e, tj. 12.5e / kg
Ako je sveza malina u pitanju,onda joj je pala cena.U Nemackoj je u februaru bila 22e/kg,dok je cena zamrznute bila ispod 6e/kg.Ali prica o ceni sveze u maloprodaji i ceni maline koja se zamrzava i ide u prodaju u zamrznuton stanju je mesanje baba i zaba,odnosno nema nikakve veze izmedju ta dva proizvoda osim sto se zovu malina.Mi iz Srbije ne izvozimo svezu i ne treba uporedjivati cenu sveze maline u maloprodaji sa nasom otkupnom.
 
Poslednja izmena:
Ovde kod mene i u okolini svi hladnjacari prelaze na ,,organsku"malinu.Oni daju preparate za prskanje.Licno moje misljenje je da ako realno radimo kako oni zele malinjaci nebi mogli da opstanu.Dali su nam preparate na bazi sumpora,bakra a sada i organski insekticid(laser) i org.preparat za sivu trulez(polyversum).
A ja ne znam kako da spasim malinjak od didimele po ovakvom vremenu ni sa konvencionalnim preparatima.Na kraju ti plate 10-tak dinara vise ,a preparati koje su ti prodali taman nadomeste tu cenu.
Kakva je situacija u vasim krajevima oko ovoga? I zna li neko koliko kostaju ova dva navedena preparata?:sta:
Ako vam je za organsku doplata bila 10-ak din.mozda bi i vi trebali da "pojurite hladnjacara motkama" sto rece kolega@raskamen...
Meni je prosle sezone pausalno uplacivano na racun do kraja sezone 215din po kg da bi kada je sva predata malina "prosla" kao organska negde krajem januara bila uplacena i doplata od 20% sto je 43din po kg(u mom slucaju nesto preko 78.000din)sto nije ni blizu sume koju sam potrosio za preparate i djubrivo.
Takodje je ugovorom regulisano da je hladnjaca "nosilac troskova sertifikacije"koji nisu zanemarljivi i iznose 750e.
Da li se malinjaci mogu odrzati upotrebom preparata koji se koriste iskljucivo u organskoj proizvodnji zavisi od mnogo faktora.Citajuci postove na forumu kako ljudi olako prskaju svim i svacim bez ikakvog pridrzavanja programa zastite nisam neki optimista da ce organska proizvodnja lako da zazivi kod nas.
Preparate i djubrivo mozes a i ne moras uzimati iz hladnjace to je stvar dogovora,ako uzimas odbivace ti od maline koju predas a ako kupujes sam moras to da radis uz saglasnost nadzornog tela-agronoma iz hladnjace koji ce da te uputi koje preparate-djubrivo i kada smes da koristis.
U razgovoru sa par vecih proizvodjaca organske maline iz mog kraja ima nekih naznaka da ce cena ove sezone biti 230din za konvencionalnu i 270din za organsku.

- - - - - - - - - -

I jos da napomenem da sam prosle sezone imao srece pa nisam imao nikakvih problema sa bolestima,stetocinama...u suprotnom bi i izdvajanje za preparate bilo vece..
 
Ja sam probao i odustao od gajenja prave organske razlika u ceni mora biti bar 120 dinara (1 euro) u odnosu na obicnu. Kad je ovako vlazno skoro da je nemoguce suzbiti pojedine bolesti a rod je neuporedivo manji. Ukoliko postoji prava cena napor je opravdan a za 40 dinara razlike rizik u malinjaku je previse veliki.... kod nas u kraju niko za sada neprica o ceni svi cekaju i hlanjacari i proizvodjaci.
 
Ceka se 20. maj, satanak ministra, predstavnika udruzenja malinara i izvoznika, mislim da ce nakon toga neke stvari biti jasnije

Samsung A5
 
U Arilju ima jos maline u malim hladnjacama i vecina ljudi koji nisu prodali malinu planiraju da je prenesu u sledecu sezonu.Naravno,ako se ponudi prava cena pre sezone,prodace je.Istina je da su velike hladnjace ostale bez kvalitetne robe ,odnosno ostao im je samo materijal za griz i male kolicine loseg originala....Trenutno svi veliki kupci ne kupuju originale,ali ne zato sto im ne trebaju,vec jos vrse procene koliko ce biti rod maline sledece sezone.I da napomenem,prema informacijama koje posedujem,u Srbiji ce u sledecu sezonu biti preneto maksimalno 20 hiljada tona(po mom misljenju ne vise od 15 hiljada),od cega je 70% griz,bloka i robe iz uvoza,sto znaci da se nece prenositi velika kolicina kvalitetne robe....Mislim da prenosenje maline iz prosle godine nece moci da nadomesti deficit u predstojecoj sezoni,sto mora uticati na cenu...Mozda gresim,vreme ce pokazati....


Znaš li da Vule čuva domaću robu u Milićevom selu u hladnjači a neprestano uvozi original iz Bosne i prebira? Pouzdana informacija. Šta se tu radi ko zna.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh