Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ako hoces cenu od 230 dinara,trazis 300,oni ti nude 150,pa se nadjete na 230.
A ne trazis 230,oni ti nude 80,pa se nadjete na 130.
Tako to ide u trgovini.

Ovo su sve sarene laze,i sigurno nece resiti nikakve probleme,niti uticati na cenu,tacnije pravi se predstava za narod,a i tajming je potaman pred izbore.
Sramota je kako nam ide dobro izvoz maline i kupine,samo vi zaokruzite onoga cije ime ne sme da se pominje,i malina ce biti 230,a kupina minimum 1 euro.

Ma kako da ne.
 
Danas je bio sastanak sa ministrom u Arilju neka neko ako ima saznanja napise sta je bilo? Ja cuh da je roba izvozena ili prodavana po 2,45e kada je u pitanju jedan od velikih izvoznika i da je dobio packu i on i ostatak da prestanu vise da obmanjuju lazu i pljackaju proizvodjace. Neka me demantuje neko?
 
Citat iz novina, verujem da ste svi procitali... "Na pitanje da prokomentariše uvoz maline iz okruženja koji je kako trvde proizvođači oborio cenu naše i uslvio zalihe u hladnjačama, Nedimović je rekao da je za prethodna dva meseca uvezeno 1.000 tona." :sta:

Uvezeno?!
::lose::

Kao da zivimo u dve odvojene drzave... Ovi nasi kukaju kako nema mesta ni za kliker, a ministar prica o uvozu... Mada, 1000 tona je smesno, ja mislim da je on samo k'o i Kostunica "ne obavesten" :osmeh:
 
Citat iz novina, verujem da ste svi procitali... "Na pitanje da prokomentariše uvoz maline iz okruženja koji je kako trvde proizvođači oborio cenu naše i uslvio zalihe u hladnjačama, Nedimović je rekao da je za prethodna dva meseca uvezeno 1.000 tona." :sta:

Uvezeno?!
::lose::

Kao da zivimo u dve odvojene drzave... Ovi nasi kukaju kako nema mesta ni za kliker, a ministar prica o uvozu... Mada, 1000 tona je smesno, ja mislim da je on samo k'o i Kostunica "ne obavesten" :osmeh:


To je 100 vagona za dva meseca. To nije malo. Reč je o uvozu. Već sam ranije pisao o tome kako se u Arilju istovara malina iz uvoza. Poznavalac je tada komentarisao da lažem. Jel ministar laže? Na šta vam ovo liči. Zašto uvoz ako robe ima na pretek?

1. Pokušaj uništavanja plana skladištenja maline kod proizvođača.

2. Pokušaj obaranja cene za narednu berbu, odnosno priprema proizvođača na loš scenario.


Karte su vam otvorene , zaključite sami.
 
U mojoj okolini radi hladnjaca ciji su vlasnici stranci,2015 lepo su isli po ovoj nasoj zemlji Srbiji i trazili da kupe maline po 2,5 eur iako znaju da je rod placen proizvodjacu 1,75 eur dobijali su ponude od 2,8 do 3,2 eur od nasi hladnjaca , na kraju su uvezli maline iz kine franko 2,5 eur, malina se uvozila i uvozice se ako je nekom u interesu da zaradi , pitam da li je trebao ovaj vlasnik ispravno postupio ?
 
Kako se mlate pare , nije čudo svi otvaraju otkupna mesta, para bez uloženog rada, rizika, sve po leđima malinara!
 
Iako bude losa cena ove godine,bice jedino dobro da se prociste malo proizvodjaci koji bi takodje da mlate pare na brzinu,i da ne citam vise ovakve upise,koji su na nivou devojcice 7. razred osnovne skole.
 
Ne razumem kako se to na malini mlate pare????? Po meni je neki maksimum koji cetvroroclana porodica moze da obradi sama 40 ar-i. Neka rodi 200kg/ar, *(iako je to vrlo visok prinos i u vecem delu Srbije ga mogu samo sanjati). to je na celoj povrsini 8000kg * 200din/kg = 1600000,00 dinara za celu godinu.
Ako oduzmemo troškove od proizvodnje (djubrivo, prehrana, zastita) oko 200000 dinara, ostaje 1400000,00. Kada to podelimo na 4 osobe 350.000,00 godisnje, ili oko 30.000,00 dinara mesecno ili 230eura. (prosecna plata u Srbji je oko 400eura, a potrosacka korpa malo vise od toga)

Da ne racunam sto ce prve godine raditi u minusu 10-12000 eura po hektaru samo za trosak podizanja zasada.

a sta cemo ako rodi manje, ili izmrzne ili padne grad???? o manjoj ceni necu ni da pricam...

Nema u proizvodnji mlaćenja para... ima samo prezivljavanja, ili eventualno dodatne zarade za one koji rade po 20 ar-i.
 
Pa sto ne predjes na neku drugu proizvodnju ako nisi zadovoljan malinama?


Pa zato sto ja ovo radim iz zadovoljstva i za svoju dusu... sa svojom porodicom. Super mi dodje kao dodatna zarada, a uz to i odmor za dusu i telo, jer kad izadjem na moju planinu i opustim mozak, a uvece zaspim umoran od postenog rada, opijen planinskim mirisom - to nema cenu.

Ne moras odmah da skaces i prepucavas se, samo sam hteo reci da u malinama nema ekstra zarade kako neki misle, niti se samo od maline moze ziveti.
Muka mi je od nekih koji samo racunaju berbu pa kaza 50 ari puta 200 kg puta 2 evra... uuuuuuu, mamu im ala zaradise.
 
Pa mnogi su po toj racunici posadili,a sad ti najvise kukaju i traze da daju u kiriju zasad na procenat.Tako je ovde kod mene
 
Moje je mišljenje da bi proizvođači trebali da imaju zaradu. Kao i hladnjačari a na kraju i država. Sasvim pristojnu zaradu kako bi mogli da naplate svoj trud i da ulože u unpređene proizvodnje i prerade za sledeću godinu. Kada bi postojala jasna pravila svako bi mogao da radi pošteno i da za taj rad dobije zaradu.
Ali pravila ne postoje! Jedini cilj je naći način kako jedan drugog prevariti. I koliko pratim jedini cilj je ne napraviti jasna pravila igre.
 
Nije tacno_Ovde najmanje polovina domacinstava zivi od maline.Imaju i neke druge ,ali glavni prihod im je malina.
Mozemo da se lazemo do ujutru,ali je trenutno najisplativija vocka za gajenje.
Do kada ce to biti,ostaje da vidimo.
I pusti te price,gajim pola hektara za svoju dusu:haha:
Za svoju dusu se gaji dvadesetak strukova, a pola hektara se gaji da bi se zaradilo,kao sto si i sam izveo racunicu,koja je zarada od koje kolicine,samo sto ti i to nije bas najtacnije,jer cetvoro odraslih ljudi mogu da dovedu hektar na branje bez problema.
Za berbu im treba jos radnika,to je tacno,a do berbe bez ikakvih problema se stize sa tom radnom snagom.
I daj pustite vise kuknjavu o ceni u martu,ili predjite pa gajite pola hektara necega drugog za svoju dusu,jer istina je u onome sto se vidi,a to je da se zasadi sire neverovatnom brzinom,i da ih uglavnom sire oni koji vec imaju malinu,znaci ima zarade,dajte ljudi ne lazimo sami sebe vise,nista nam to nece doneti.
 
Ne razumeš ti šta zmači raditi nešto za svoju dušu... No nije ni bitno. A voleo bih da mi kažeš koja je starosna struktura ti sto povećavaju zasade, u opšte podizu malinu. Pa u svakom desetom zasadu možeš tek videti nekog mlađeg da radi, znači 90% ljudi od 60+ godina. Svaka čast tim ljudima i na radu i trudu i na ambicioznoati. Oni to rade da bi pomogli svoju decu od kojih većina preživljava po Bg i nemaju nameru da dolaze u to svoje selo koje ih hrani... Ali bitno da ima za kaficu u Knez Mihajlivoj. Veliko je pitanje ko će se od tih nladih vratiti i ko će raditi te zasade za 5 godina. Pola sela će se ugasiti...
 
Znaci kada se kaze istina,odmah krece prica ne razumes,ne znas i slicno.Starosna struktura je od 20 do 80 godina.I svi prosiruju zasade da bi zaradili,a ne da bi uzivali rintajuci u malinjaku od 6 ujutru,pa do prvog mraka,zavisi kada on dolazi tokom godine.
Niko nije pominjao ekstra profit i zaradu od maline,vec da se moglo pristojno zaraditi na cenu koju je imala prethodnih godina.
Da li ce tako biti i u narednom periodu,ostaje da vidimo,a sigurno je da zasade nece krciti oni koji nemaju drugi izvor prihoda,vec oni koji su hteli na brzinu da zgrnu novac,povedeni cenom od prethodnih godina.

O Knez Mihajlovoj,i o propasti sela,se takodje moze diskutovati,ali na nekoj drugoj temi,jer ova definitivno nije prikladna za to.
 
Zanimljivo ofirani profa ,,Poznavalac prilika>nema komentara vise:haha:
I ja se secam a i mnogi Ariljci njegovih sadnica i njegovog prijatelja Suluburica iz Ivanjice tacnije iz Lise kod Ivanjice
Uvalise zarazen sad maline i niko ne odgovara za to
takodje i profesor Stanisavljevic i dalje prodaje zarazenu sadnicu i nikom nista jbg on je profa
 
Malinarstvom se bavim 24 godine. Prosečan prinos mi nikad nije bio više od 120 kg/aru.
Ne razumem kako se to na malini mlate pare????? Po meni je neki maksimum koji cetvroroclana porodica moze da obradi sama 40 ar-i. Neka rodi 200kg/ar, *(iako je to vrlo visok prinos i u vecem delu Srbije ga mogu samo sanjati). to je na celoj povrsini 8000kg * 200din/kg = 1600000,00 dinara za celu godinu.
Ako oduzmemo troškove od proizvodnje (djubrivo, prehrana, zastita) oko 200000 dinara, ostaje 1400000,00. Kada to podelimo na 4 osobe 350.000,00 godisnje, ili oko 30.000,00 dinara mesecno ili 230eura. (prosecna plata u Srbji je oko 400eura, a potrosacka korpa malo vise od toga)

Da ne racunam sto ce prve godine raditi u minusu 10-12000 eura po hektaru samo za trosak podizanja zasada.

a sta cemo ako rodi manje, ili izmrzne ili padne grad???? o manjoj ceni necu ni da pricam...

Nema u proizvodnji mlaćenja para... ima samo prezivljavanja, ili eventualno dodatne zarade za one koji rade po 20 ar-i.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh