Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
U godinama kad je losija cena ,ovde uglavnom ne odvajaju Miker i Vilamet.Kod nas je i prosle sezone cena bila 160 - 180 ,malo nesto na kraju 200.Miker je isao 20 din vise Ja ocekujem slicnu cenu,mozda malo nizu,ali sacekacemo jos 2 i po meseca pa,cemo videti.
 
Ja uopste nisam pesimista ja sam realista... I nisam od onih koji kukaju vec od onih koji traze resenja, motivise i animira ljude da se pokrenu , da stvari sagledaju iz neke druge perspektive iz nekog drugog ugla. Ali generalno je problem u ljudima, previse smo pasivni, malo se trudimo i ne gledamo puno unapred, nemamo planove za buducnost... Nadam se da ce se ovo u buducnosti promeniti...

Ja procitah vecinu tvojih postova i svi mi lice na copy-paste.Kazes da si od onih koji "traze resenja" a ja u tvojim postovima nisam nasao ni jedan smislen predlog,sve cista demagogija.Ako neko treba da predlozi resenje,bilo to zastita geografskog porekla ili da se kroz pregovore sa drzavom zahteva najniza zagarantovana cena maline(kao recimo za secernu repu gde poljoprivrednici znaju najnizu cenu za iducu sezonu pa mogu i da planiraju proizvodnju) onda to treba da uradi udruzenje proizvodjaca maline.Da se to radi transparentno,da se vidi koliki su skladisni kapaciteti,kolika je proizvodnja,koliki je GODISNJI uvoz maline a ne da nam daju podatke za zadnja dva meseca pa kao tih 1000t maline je zanemarljiva kolicina.U celoj ovoj prici drzava se kao nebi mesala...cenu odredjuje ponuda i potraznja...pa gospodo idite u recimo Tempo pa pogledajte koliko kosta 300g zamrznute organske maline pa kad vidite cenu od 300din za 300g ili 1000 din za kg sto je oko 8.2e onda mi pricajte o ponudi i potraznji i o cenama od 1e za ovu sezonu(ako vas nije sramota da sa tom cenom i probate da otkupite malinu).Da nije tuzno sta se pokusava bilo bi smesno.
A kad vec pricamo o resenjima evo da i ja ponudim jedno.
Da mi lepo doniramo ovogodisnju berbu za "privredni preporod" hladnjaca pa(sto bi reko Ilija Cvorovic iz Balkanskog spijuna) ako nas se sledece godine sete za dan bezbednosti sete se,ako se ne sete nikom nista,to je bila moja duznost da radim...
 
@Srb1n

Ja sam pisao o smislenim predlozima samo ljudi nece da pocnu da rade. Geografsko poreklo imate cini mi se u Arilju, ali sta su oni uradili sa time a dobili su pare od drzave? Prvo taj projekat se radio toliko dugo da to deluje neozbiljno... Drugo, sta rade na promociji svoga ziga, ne rade nista (ja jos nisam na trzistu cuo za njihov zig da se koristi)... Ne znam cak ni da li su poceli da ga primenjuju, pretpostavljam da nisu (neka me ispravi neko)...Prosto i jednostavno, moze li svaka hladnjaca i svaki proizvodjac od 1kg maline da izdvoji po 1 dinar za promociju svoga ziga tj geografskog porekla... Moze li da se usvoji odluka da svaki kg maline koji se proda sa toga podrucja mora da ima na fakturi zig/logo kao proizvod zasticenog geografskog porekla, tako da svaki kupac zna da je kupio proizvod koji se po necemu izdvaja od onih drugih...

Zasticeno geografsko poreklo je odlicna stvar ali pod uslovom da se promovise i reklamira, jer ako niko ne zna za to onda je sve uzalud... I da zazivi to, sta cemo sa ostalim delovima Srbije? Onda bi oni u zapadnoj srbiji bili u puno boljem polozaju nego ostali i opet bi se neki bunili...

Sta vam znaci to sto uporedjujete koliko neka roba kosta na rafu u maloprodaji a koliko je placena proizvodjacu? Da li znate koliki put neka roba predje od proizvodjaca do rafa bilo kod marketa nevazno da li je kod nas ili u inostranstvu? Svi u tom lancu gledaju da zarade... Da je lako raditi za velike sisteme i supermarkete svi bi to radili... Druga stvar koliko robe se moze prodati ovim kanalom prodaje, ne moze puno...

Drzava pomaze proizvodjace na odredjeni nacin ali se bojim da nekad proivodjaci tu podrsku ne znaju da iskoriste na najbolji moguci nacin. Sto se tice minimalne otkupne cene i slicnih stvari mislim da to sada nije moguce, jer drzava vise nema kapaciteta za intervenciju, sve drzavne zadruge su uglavnom propale a sveze voce je kvarljiva roba, moraju postojati rashladni kapaciteti a drzava to vise nema... Drzava treba da obezbedi fer i korektnu trzisnu utakmicu, gde trziste treba da odredi koliko ce se neka roba platiti a mislim da sada kada ima dosta stranih igraca da trziste funkcionise nikad bolje... Nema vise cuvanja socijalnog mira, radi se trzisno, jeste tesko ali tako mora, nema lakih resenja...

Ne morate nikome nista da poklanjate, nema potrebe za time...
 
Poslednja izmena:
Drzava bi da hoce mogla da smanji cenu kostanja proizvodnje, (struja,nafta ,pesticidi ,djubrivo i t d) ,to je jedino sto moze da ucini,ali nece.Zato sto je to jedan parazit koji sisa bez pardona gde ima sta da se isisa.Parazit je svakim danom sve veci,samo je cudno da nikom ne smeta.
 
evo odbanovali me nakon 10 dana... pa samo da vas pozdravim.... al ako se ovakava demagogija bude proturala ovde.. stvarno cu izgubiti svaku volju da se natezem sa ovim dmagozima... :( Necu vise nikoga da prozivam nitda vrijedjam.... pisacu isto kao poznavalac prilika.!!!!
Prekjuce sam zvao svog otkupljivaca da vidim sta cemo za ovu godinu.... Posle dosta duge price preko telefona dogovorili smo se da ce mi ove godine isplatiti i naknadu za gorivo.... a cijena maline se ocekuje ista.. mada po njegovoj prici mislim da ce biti i veca!!!!! Oceku je se dosta manji rod nego prosle godine... :(

I samo da na dodam.. kako glasi naziv ove teme... ja koko citam cijena za 2017. god...
A vi svi spamate i flejmujete o proslogodisnjoj malini!!!! (da je samo proslogodisnja... ima tu zaledjene maline i od prije par godina.. :()
Ja tvrdim i garantujem da ce ove godine cijena maline biti veca nego li za proslu!!!!
 
Sta vam znaci to sto uporedjujete koliko neka roba kosta na rafu u maloprodaji a koliko je placena proizvodjacu? Da li znate koliki put neka roba predje od proizvodjaca do rafa bilo kod marketa nevazno da li je kod nas ili u inostranstvu? Svi u tom lancu gledaju da zarade... Da je lako raditi za velike sisteme i supermarkete svi bi to radili... Druga stvar koliko robe se moze prodati ovim kanalom prodaje, ne moze puno...
Evo probacu da pojasnim.
Put koji roba(malina)prodje od njive do hladnjace sa sve troskovima mehanizacije,goriva,djubriva,pesticida,radne snage i gledanja u nebo po vama vredi 1e po kg,dok put od hladnjace do rafa u marketu,gde je najveci rizik to sto vozacu usput moze da pukne guma na kamionu,podigne cenu maline na 8,2e po kg.Bas bih voleo da mi objasnis ko su to ti "svi u tom lancu gledaju da zarade"pa roba poskupi osam puta i gde je proizvodjac u tom lancu!
Sve me podseti na situaciju od pre par godina kad je seljaku za 1kg prasetine zive vage placano 120din a na stolu u kafani 1kg pecenja 1200din,PUTA DESET!!
Malinar,sa sve troskovima koje sam nabrojao ne trazi da zaradi x10,ne trazi ni x5,trazi samo MALO vecu cenu od tog(sramotnog) 1e koji si ti ponudio-prognozirao.Ja licno bih bio zadovoljan sa cenom od prosle godine 215-230 din,sto nije ni 2e ali je meni omogucilo da vratim ulozeno i (uz mnogo presipanja iz supljeg u prazno) da prosirim zasad za jos 25 ari.
Da li je to dovoljno za one koji samo od maline zive nisam siguran,tu su iskusniji pa neka kazu.
Ono na sta jos moram da se osvrnem u celoj ovoj prici je i cinjenica da NI JEDAN hladnjacar niti udruzenje hladnjacara nije reagovalo na akcizu na struju koja direktno pogadja hladnjace nego taj trosak treba da se prelomi preko ledja proizvodjaca.
E pa nece moci prijatelju!
U ovoj Srbiji niko nece da se ugradi 10-20% nego ako nije x10 nece ni da radi!
 
Kolega Srb1n objasnio opet ::svaka cast:: Iako je rec o malini, a ne o prasicima, moram da se slozim da je odlicna konstatacija! Koliko truda se ulozi da se to prase odrzi i bude pravo i zdravo, titras mu mesecima ::000:: a onaj tamo u kafani ga dobije 1/1 gotovo, njegovo je samo da pripali vatru i da pazi da motor raznja ne stane i prase ne izgori...

I sa ovom poslednjom konstatacijom se itekako slazem... Ne da niko nece da radi za 10-20% nego je to strasno... Kada sam ja pravio svoje "planove", niko me nije pitao oko zasada, posla oko malina, itd... Nego KOLIKO PARA ces da zaradis?! Pa kad kazem da se NADAM u prvoj-drugoj godini da budem na nekoj pozitivnoj nuli svi su u fazonu "eeee...Pa sto onda radis?!" Da, i ja mislim da je najbolje sedeti do penzije u nekom kiosku ili auto-perionici za neki minimalac... Svi se motike i njive boje vise nego zmije :) A ja imam neke zemlje koja je bogu hvala cista, dobra, rodna i sto da ne uzmem neku kintu!? Pa kol'ko bude... Za registraciju auta na kraju godine, da platim neke racune unapred kako ne bih trosio platu, imao mozda za ogrev i detetu nesto da kupim... Ja sam skroman i posten i mene nije sramota da budem od 9-9 na njivi umesto za nekog "budzu" gde radim i trpam drugima pare u dzep...

Ja zelim da svima bude najbolja godina do sada i da nas vreme posluzi, a za cenu mislim da ne treba da se brinemo, da ce biti sve ok... Ionako imamo i previse nasih briga, samo nam fali da citamo i nerviramo se zbog necijeg pesimizma ovde iznova i iznova... Svako ima pravo na svoje misljenje (bez daljnjeg) :)

Ajmo ljudi samo pozitiva i druzenje uz kriglu piva :ppozdrav: :veseljak::
 
Pa i na pijacama u Beogradu izadje kg maline 1000 dinara,ko prodaje u onim posudicama, vec nekoliko godina je tako.
 
Ja uopste nisam pesimista ja sam realista... I nisam od onih koji kukaju vec od onih koji traze resenja, motivise i animira ljude da se pokrenu , da stvari sagledaju iz neke druge perspektive iz nekog drugog ugla. Ali generalno je problem u ljudima, previse smo pasivni, malo se trudimo i ne gledamo puno unapred, nemamo planove za buducnost... Nadam se da ce se ovo u buducnosti promeniti...

Evo ja gledam sa druge strane: Kilogram maline u tempu 900 din. Pa sram bilo malinara pa koliko oće da zaradi,kilo maline 900 dinara, pa od čega mu je, od zlata.....(sarkazam naravno) tako izgledaju stvari iz drugog ugla. Tako zvuči potrošač koji najjgore prođe u toj priči. Proizvođač i potrošač ,prva i zadnja karika,najgore prođu u toj priči.
Šta bre to mene treba da zanima koliko malini treba da pređe od mene do rafa u tempu. Ma zabole me uvo za to. Ja sam proizvođač, imam robu prve klase, imam cenu za tu robu,oćeš-oćeš nećeš-nećeš, ako oćeš doteram ti u hladnjaču i tu se svaka priča završava. Šta mene briga koliki je put nakon toga do zadnjeg kupca. Zašto bi me to uopšte interesovalo,molim za objašnjenje?!
 
Čisto da se nadoveže za hladnju čari klaničari. ..itd ovako ja plaćam tolko ako neces da je prodaš nek ti propadne onaj gotova za 24h.ucena i kraj.to važi i za pilića i stočari za svaku granu poljoprivrede.najnestabilnija grana privrede.obrt jednom godišnje. Uostalom to sve država diktira a mi božija može do sutra da lajemo ko korovi pa dodje lovac i ponovo vrtimo s rep.skoro na fejs pročita tekst čovek pobego veze iz Excel yu da izveze malinu lepotu pokušali na vrata i lepo ga zamolili da se neigranja. Covek video ko je sve u igru i nikad vise se nije pipnuo za malinu.kaže čovek tata više nije smeo da se usudi da pomisli na malinu.velika slova nesmem da smanjim nije moj Mob. Znaci slobodno može da lajemo
 
Čisto da se nadoveže za hladnju čari klaničari. ..itd ovako ja plaćam tolko ako neces da je prodaš nek ti propadne onaj gotova za 24h.ucena i kraj.to važi i za pilića i stočari za svaku granu poljoprivrede.najnestabilnija grana privrede.obrt jednom godišnje. Uostalom to sve država diktira a mi božija može do sutra da lajemo ko korovi pa dodje lovac i ponovo vrtimo s rep.skoro na fejs pročita tekst čovek pobego veze iz Excel yu da izveze malinu lepotu pokušali na vrata i lepo ga zamolili da se neigranja. Covek video ko je sve u igru i nikad vise se nije pipnuo za malinu.kaže čovek tata više nije smeo da se usudi da pomisli na malinu.velika slova nesmem da smanjim nije moj Mob. Znaci slobodno može da lajemo
Rec jednu ti nisam razumeo.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Poceli su po Arilju da nude preko 200din za original ali samo odredjenim ljudima ne svima. Ko hoce da proda i dalje je 170. Izdrzite jos malo ne dajte se Stanic nema vise vilameta svi pricaju morace uskoro da pocnu da kupuju
 
U nasem kraju neznam proizvodjaca kojima nisu platili proslogodisnju cenu cak sta vise utrkivale su se za proizvodjace (bilo je puno "preletacevica" koji su promenili hladnjace prosle godine) na kraju krajeva ako neko nece da plati trazenu cenu trazimo boljeg platisu i to su pravila trzista... pogotovu ove sezone kada su neke hladnjace pune robe ili su po losoj ceni prodale...ja necu menjati hladnjacu smatram da su bili korektni prema meni...
 
Kod nas ima hladnjaca koje nisu jos platile proslogodisnji rod,ali su to uglavnom ove male hladnjace ove vece su sve isplatile.
 
@Ivan VB
Naravno, vi treba samo da se trudite da je najbolje
proizvedete a trziste ce reci koliko vas proizvod
vredi. Ja sam se potrudio da vam objasnim kako
to sve funkcionise i kako nije lako doci do krajnjeg
potrosaca. Ukoliko vam se trziste i poslovanje sa
hladnjacama ne svidja imate pijacu, neko napisa da se tamo postizu puno vece cene. Suvisno je bilo sta pisati ako se vas pogled svodi na to koliko je nesto u maloprodaji kao da izmedju proivodjaca i maloprodaje nista drugo ne postoji, ni troskova, ni poreza ni raznih drugih opterecenja...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh