Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.



Ministar je ovde sam sebe donekle demantovao. Kaže da našoj malini ne može ni jedna da parira po kvalitetu. Zatim kaže da uvozna ne kvari kvalitet naše.

Ko je ovde lud?

Ja se sećam davno kad sam radio u Zem Zadruzi kad su se vraćali kamioni griza zbog jednog repeljka u 24 tone. A 1000 t ne kvari kvalitet naše.


Da gosn ministre, ne može se zabraniti nikom da uvozi malinu u Srbiju. Ali se može zaštititi geografsko poreklo i time pomoći proizvođačima da imaju zaštićen taj svoj kvalitet od mešanja sa uvoznom. Ili je ipak uvozna istog kvaliteta. Sad ste me zbunili gosn ministre.

Otkud sad ovoliko interesovanje ministra za malinu?


raskamen;
Malinarstvom se bavim 24 godine. Prosečan prinos mi nikad nije bio više od 120 kg/aru.

Imam i ja jednu njivu u kojoj ne mogu preći 150kg na 50m reda koliko god ulagao. Zbog toga je planiram raditi još samo ove godine. Meni se to ne isplati.
 
Citajuci ovu izjavu ministra i "njegove" brojke i misljenje o svemu nije tesko doci do zakljucka koliko njih zabole ćoše za nas kao proizvodjace... Elem, bez obzira sto smo mi "otvoreno" trziste, ukoliko hladnjacari 'kukaju' kako nema izvoza i kako malina stoji zamrznuta, valjda bi trebalo zastititi to isto trziste od daljeg uvoza dokle god se kolicine na lageru ne izbace... Nisam bas strucan da objasnim, ali mislim da cete shvatiti sustinu :) Uvoz znaci dozvoliti samo kada na trzistu nema apslutno ni jedan kilogram maline... A do tada ni jedan kilogram ne bi smeo da se uveze a ne 1000 tona ili koliko vec.

No, imali mi 10 ili 50 ari/hektara, bitno je da maline ima! A dokle god je ima bice i nekih novaca i za dopuniti budzet ili od toga ziveti i tako dalje... I smatram da zaista nema potrebe oko rasprave i prepiranja drage kolege :)

Sto bi kod mene stari rekli, 'mir deco oci povadili' ;)

Ajd' pa tako, laku noc... :)))
 
I daj pustite vise kuknjavu o ceni u martu,ili predjite pa gajite pola hektara necega drugog za svoju dusu,jer istina je u onome sto se vidi,a to je da se zasadi sire neverovatnom brzinom,i da ih uglavnom sire oni koji vec imaju malinu,znaci ima zarade,dajte ljudi ne lazimo sami sebe vise,nista nam to nece doneti.

Sto se tice sirenja zasada"neverovatnom brzinom"...
2009/2010-
Savetnik za proizvodnju i preradu voća u Ministarstvu poljoprivrede i trgovine Srbije Kolinda Hrehorović navela je da je u Srbiji u 2010. godini proizvedeno više od milion tona voća (1.043.504), a od toga je 11,2 odsto bilo jagodičasto. Vrednost izvezenog voća u 2010. godine bila je oko 356 miliona dolara, a samo malina je izvezeno u vrednosti od oko 168 miliona dolara.
Prošle godine proizvedeno je 83.870 tona maline...

2011/2012-Proizvodnja maline u 2011. godini iznosi 95.565 tona, ubranih sa ukupno 15.750 hektara, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede i trgovine pozivajući se na podatke Republičkog zavoda za statistiku.

Da ne kopiram redom svaku godinu nego da predjemo odmah na 2016.gde je rod procenjen na 90-110.000t(sa sve uvozom).Znaci o nekom sirenju zasada "neverovatnom brzinom"nema ni govora.U mom kraju ko god je sadio nije zasadio vise od 20-25ari (govorim o novim zasadima),u vecini slucajeva gde su stara seoska domacinstva bude i 10 ili manje ari,koliko ko moze da odrzava.
A da se malo dotaknem i drzave,nije lepo da preskacem pred izbore,pogledajte kako se sire zasadi u okruzenju odakle uvozimo...

kosovo...
https://www.usaid.gov/node/178146

bosna...
http://www.b92.net/biz/vesti/agro-biz.php?yyyy=2016&mm=02&dd=22&nav_id=1099556

Komsijama drzava daje sadnice besplatno a mi ovde vadimo oci jedni drugima i pljujemo se na forumu i tv emisijama ako neko uzme kredit da bi zasadio 20ari,kao da mi mali proizvodjaci mozemo da budemo neka ozbiljna konkurencija!
Ja sam prosle sezone sa 20ari ubrao 1.821kg organske maline sto je za neke ovde samo los dan u malinjaku,a opet neki se ovde ponasaju kao da im je svaki novi zasad trn u oku...
Stara dobra Srpska zloba valjda.
Cast svima koji ovaj forum koriste da podele svoja iskustva pa da neko moze daima neku korist od ovoga sto procita ovde a ne samo da gubi zivce sa raznim"poznavaocima prilika"(ako je iz Prilika kod Ivanjice onda bih i razumeo ovakav izbor imena).
**greška mu koliki post,valjda ce neko imati vremena da procita..:ppozdrav:

 
Fino napisano kolega 'Srb1n'-e :)

Bez sekiracije, imao sam vremena i procitao i post i one linkove koje si postavio i moram samo da iscitiram jedan deo pa cu da nastavim... "[FONT=&quot]...[FONT=&quot][/FONT]kako bi pomogli da se proizvede 1100 tona[/FONT][FONT=&quot] kosovskih malina[/FONT][FONT=&quot]..." E sad, nije bitna cifra koliko tona, niti bilo sta drugo, nego ovo sto sam naznacio... Kosovskih!? Nisam neki ultra-nacionalista, ali se bojim da ce sledece godine kosovari i šipci da naprave ono geografsko poreklo i zastite "njihovu" malinu i proglasice je nacionalnim brendom i prodavace je 3 puta skuplje nego mi i ispasce da je malina na kosovu sadjena i brana jos za vreme turaka :))) Kao sto su ponacionalizovali gomilu stvari i pre*ebali nas sistem tako ce i ovo... S'one strane ce da rastu zlatne maline, a sa ove obicne crvene k'o i uvek sto su...

A sad ako ima pravih "poznavalaca_prilika", sta treba da bi se jbno uradila ova 'geografska zastita porekla' ili kako god da se naziva!? I ko se u ovoj raspaloj drzavi pita za to?! [/FONT]
 
Reči vlasnika hladnjače Frigopaun iz Požege Paun Petrović na sastanku danas u Arilju su odagnale svaku dilemu.

,,
On je istakao, povovodom raznih spekulacija, da izvoz maline nije stao, već da ide nešto manjim tempom nego prošle godine.

Ali, maline ove godine ima mnogo više nego prethodnih godina u svetu, ne u Srbiji."


Izborna je godina a to nama ide u prilog.


Ostaje nam da se nadamo rezultatima te nove radne grupe.
 
Bas to sto je izborna godina ne ide poljoprivredi u prilog. Mozda cemo dobiti subvencije brze nego inace, vec nam obecavaju povecanje subvencija (Nedimovic najavljuje da ce od sledece godine poljoprivrednik moci da kupi dizel bez akcize, pazi molim te, MMF ga samo pogleda i on ucuti) a kako vidim, pocelo je i obecavanje visokih otkupnih cena, raznoraznih dogovora i harmonija. Medjutim, izbori su za manje od mesec dana, mnoge kulture nece biti ni posejane, maline nece ni procvetati, a obecanja ce biti zaboravljena, pogazena i nastavicemo staru dobru pricu, trla baba lan. Vlada rep. Srbije nije u stanju da nadje kadar za upravljanje IPARD fondom od manje od 100 ljudi vec tri godine, a posle jednog sastanka ce da resi zbrku oko maline gde se preplice toliko interesa tajkuna i politicara da to nije normalno. Pa dobro, uvek je bilo, ima i bice verujucih.
 
Reči vlasnika hladnjače Frigopaun iz Požege Paun Petrović na sastanku danas u Arilju su odagnale svaku dilemu.

,,
On je istakao, povovodom raznih spekulacija, da izvoz maline nije stao, već da ide nešto manjim tempom nego prošle godine.

Ali, maline ove godine ima mnogo više nego prethodnih godina u svetu, ne u Srbiji."


Izborna je godina a to nama ide u prilog.


Ostaje nam da se nadamo rezultatima te nove radne grupe.
Kada smo to ovde mi govorili poznavalac je rekao da to nije istina da lazemo narod,da se malina ne izvozi da su hladnjace pune bas me sad zanima sta ima poznavalac da kaze kad je i sam hladnjacar rekao da izvoz nije stao.A hladnjace sve brzim i brzim tempom rade bar ovde kod nas
 
Danas je bio sastanak sa ministrom u Arilju neka neko ako ima saznanja napise sta je bilo? Ja cuh da je roba izvozena ili prodavana po 2,45e kada je u pitanju jedan od velikih izvoznika i da je dobio packu i on i ostatak da prestanu vise da obmanjuju lazu i pljackaju proizvodjace. Neka me demantuje neko?

Jeste roba izvozena na 2,45 ali koliko je tako robe prodato? To su bili prvi ugovori i niko nije na pocetku ugovarao svu kolicinu... Mozda je neko imao tu srecu da je ssve odmah ugovorio ali tajvi se mogu nabrojati na prsste jedne ruke... Druga stvar, imaju i ugovori koji su potpisani a kasnije otkazani... Znaju i stranci prljavo da igraju ponekad....

- - - - - - - - - -

To je 100 vagona za dva meseca. To nije malo. Reč je o uvozu. Već sam ranije pisao o tome kako se u Arilju istovara malina iz uvoza. Poznavalac je tada komentarisao da lažem. Jel ministar laže? Na šta vam ovo liči. Zašto uvoz ako robe ima na pretek?

1. Pokušaj uništavanja plana skladištenja maline kod proizvođača.

2. Pokušaj obaranja cene za narednu berbu, odnosno priprema proizvođača na loš scenario.


Karte su vam otvorene , zaključite sami.

Pojedine nase firme vec imaju udele u pojedinim hladnjacama i okruzenju a pojedinci imaju i sopstvene hladnjace, tako da to sad "pravim" uvozom ne znam da li moze da se nazove.... Ali tehnicki gledano postoji uvoz od 1000 tona sto je opet zanemarljivo... Zasto se uvozi, pa liberalno trziste, svako moze da uvozi i prodaje gde god hoce... Ja nisam pobornik ove ideje da me ne shvatite pogresno ali nama kao Srbiji su neke stvari nametnute... Da je srece da stitimo ssve svoje drugacije bi bilo.,...

Nema sta da se pokusava, trziste ce oboriti cenu... Kome to nije jasno taj neka menja profesiju, traznja za robom ista a ponuda robe puno veca....

- - - - - - - - - -

U mojoj okolini radi hladnjaca ciji su vlasnici stranci,2015 lepo su isli po ovoj nasoj zemlji Srbiji i trazili da kupe maline po 2,5 eur iako znaju da je rod placen proizvodjacu 1,75 eur dobijali su ponude od 2,8 do 3,2 eur od nasi hladnjaca , na kraju su uvezli maline iz kine franko 2,5 eur, malina se uvozila i uvozice se ako je nekom u interesu da zaradi , pitam da li je trebao ovaj vlasnik ispravno postupio ?

Kada nije bilo robe mogli smo tako da se ponasamo ali zbog takvog ponasanja sacekali su nas ove godine pa ce nam sve lepo naplatiti... Uvek sam za partnerski odnos znaci da i jedna i druga strana imaju interesa u zajednickom poslu, ako je samo jedna strana zadovoljna onda posao nije dobar...

- - - - - - - - - -

Ministar je ovde sam sebe donekle demantovao. Kaže da našoj malini ne može ni jedna da parira po kvalitetu. Zatim kaže da uvozna ne kvari kvalitet naše.

Ko je ovde lud?

Ja se sećam davno kad sam radio u Zem Zadruzi kad su se vraćali kamioni griza zbog jednog repeljka u 24 tone. A 1000 t ne kvari kvalitet naše.


Da gosn ministre, ne može se zabraniti nikom da uvozi malinu u Srbiju. Ali se može zaštititi geografsko poreklo i time pomoći proizvođačima da imaju zaštićen taj svoj kvalitet od mešanja sa uvoznom. Ili je ipak uvozna istog kvaliteta. Sad ste me zbunili gosn ministre.

Otkud sad ovoliko interesovanje ministra za malinu?


raskamen;

Imam i ja jednu njivu u kojoj ne mogu preći 150kg na 50m reda koliko god ulagao. Zbog toga je planiram raditi još samo ove godine. Meni se to ne isplati.

Ja koliko sam obavesten Vama je drzava platila izradu projekta zastitu geografskog porekla a sad to sto to vama stoji negde u fioci to je neka druga stvar. Sta radite vi dole osim sto kukate? Imate zastitu geografskog porekla i nista, to stoji tako negde ne mozete da se orgnizujete a setite se toga tek kad naidje neka kriza kao sada.... Ljudi, zastita geografskog porekla, odmah da se krenu svi da koriste taj zig a uz put da se on promovise od Australije pa do Amerike... Ako ne znate kako, u Auto pa za Italiju pa pitajte njih sta rade oni sa svojim vinima ili francuzi sa sirevima itd. Nemojte biti pasivni i cekati da vam uvek neko drugi nesto resi....

- - - - - - - - - -

Fino napisano kolega 'Srb1n'-e :)

Bez sekiracije, imao sam vremena i procitao i post i one linkove koje si postavio i moram samo da iscitiram jedan deo pa cu da nastavim... "...kako bi pomogli da se proizvede 1100 tona kosovskih malina..." E sad, nije bitna cifra koliko tona, niti bilo sta drugo, nego ovo sto sam naznacio... Kosovskih!? Nisam neki ultra-nacionalista, ali se bojim da ce sledece godine kosovari i šipci da naprave ono geografsko poreklo i zastite "njihovu" malinu i proglasice je nacionalnim brendom i prodavace je 3 puta skuplje nego mi i ispasce da je malina na kosovu sadjena i brana jos za vreme turaka :))) Kao sto su ponacionalizovali gomilu stvari i pre*ebali nas sistem tako ce i ovo... S'one strane ce da rastu zlatne maline, a sa ove obicne crvene k'o i uvek sto su...

A sad ako ima pravih "poznavalaca_prilika", sta treba da bi se jbno uradila ova 'geografska zastita porekla' ili kako god da se naziva!? I ko se u ovoj raspaloj drzavi pita za to?!

Pa ja koliko znam oni su geografsko poreklo dole u Arilju davno zapoceli, onda to nekome zasmetalo, covek koji je to vodio je imao najmanje interesa u celoj toj prici ali je valjda bila neka lokalna nesuglasica (sujeta, zavist i ostale srpske boljke) pa se to stopiralo... Da bi se neko opet toga setio i da bi se na kraju uradilo, znam ljude iz ministarstva koji su projekat visokom ocenom ocenili ali dzaba... Oni sede, pasivni su, taj zig koji su dobili to neko mora da promovise jer ako niko ne zna za njega onda kao da ga i nemate... Mora da se radi, mora da se ulaze u marketing, mora da se misli na duge staze mora da se radi sve ono sto oni dole ne rade... I onda ne vredi, ne moze tu da pomogne ni drzava ni ministar niko kad oni sami nece da se aktiviraju...

- - - - - - - - - -

Kada smo to ovde mi govorili poznavalac je rekao da to nije istina da lazemo narod,da se malina ne izvozi da su hladnjace pune bas me sad zanima sta ima poznavalac da kaze kad je i sam hladnjacar rekao da izvoz nije stao.A hladnjace sve brzim i brzim tempom rade bar ovde kod nas

Ja sam to vec pisao ali vi ne zelite da cujete istinu, da hladnjace sada rade punom parom ali tri meseca nisu nista ni radili... Tolika brzina ipak nece biti dovoljna da se lageri isprazne do nove berbe sto nije dobro ni za jednu stranu... Taj hladnjacar sto je dao tu izjavu ima jako puno iskustva i verovatno je predosetio situaciju na trzistu i u skladu sa tim reagovao ali nisu svi prosli kao on.... U ovoj situaciji ima hladnjaca koje su da kazem i dobro prosle ali takve hladnjace se mogu nabrojati na prste jedne ruke...
 
Ja sam to vec pisao ali vi ne zelite da cujete istinu, da hladnjace sada rade punom parom ali tri meseca nisu nista ni radili... Tolika brzina ipak nece biti dovoljna da se lageri isprazne do nove berbe sto nije dobro ni za jednu stranu... Taj hladnjacar sto je dao tu izjavu ima jako puno iskustva i verovatno je predosetio situaciju na trzistu i u skladu sa tim reagovao ali nisu svi prosli kao on.... U ovoj situaciji ima hladnjaca koje su da kazem i dobro prosle ali takve hladnjace se mogu nabrojati na prste jedne ruke...[/QUOTE]

Poznavalac-Prilika Slazem se sa tobom u tome da ima hladnjaca koje nisu dobro prosle ali to su manje hladnjace a vece hladnjace kao sto je descur,stanic itd one rade dobro.A cenu kod nas upravo odredjuju te dve hladnjace a manje hladnjace moraju da ih prate u ceni ili da ne otkupljuju malinu.
A da i ovo da dodam da su mali hladnjacari u problemu izmedju ostalog sto ovi veliki nece da im otkupe malinu i ucenjuju ih sa cenom tako da ja imam utisak da je ovo sve namerno uradjeno da se ugase male hladnjace
 
U odnosu na koju cenu će biti niža, jer prošle godine je malina plaćana od 150-280dinara.

Poradi malo na kulturi obracanja drugom forumasu.Ako zelis pristojan odgovor,moras da postavis i pristojno pitanje,
 
Poslednja izmena od urednika:
@Slavisa74

Ne cvetaju bas ruze ni kod velikih ali dobro... Male da propadnu, zasto se ne udruze i zajedno nastupe na trzistu? Pisao sam kako i sta treba da rade ali treba da rade a ne da cekaju, problemi se ne resavaju sami od sebe...
 
@milos2506

Hocu da odgovorim ne bezim od odgovora , mislim da sam vec izneo prognozu za ovu godinu... Krece se oko 1 eura...


To je ta okvirna cena od 110 - do 150 dinara koja moze biti i malo malo veca zbog nekih drugi okolnosti , pitanje je kako ce Poljski proizvodjaci reagovati na niske otkupne cene a bez subvencija da li ce to dovesti do pada proizvodnje , pitanje je sta ce se kod nas nabrati po ovako niskim cenama,jer cena od 1 eur pre 5 godina je davala proizvodjacu nekakve sanse da bude na nuli dok trenutno stanje vodi u minus
 
Poznavalac po starom obicaju, pesimizam i destrukcija. Ko može sa sigurnošcu tvrditi da malina nece biti 2 evra, da se neće desiti splet okolnosti i prilika, da ponuda ne bude manja a potražnja veca.
 
Ja uopste nisam pesimista ja sam realista... I nisam od onih koji kukaju vec od onih koji traze resenja, motivise i animira ljude da se pokrenu , da stvari sagledaju iz neke druge perspektive iz nekog drugog ugla. Ali generalno je problem u ljudima, previse smo pasivni, malo se trudimo i ne gledamo puno unapred, nemamo planove za buducnost... Nadam se da ce se ovo u buducnosti promeniti...
 
Profesore imaš vrlo visoko mišljenje o sebi.Ne znam koliko je to realno.Mislim da bi bilo realnije kada bi tvoje okruženje tako razmišljalo.
 
Cena malina prvi put ove godine podelice se po potrebi kupaca u odnosu na sorte maline: tulamen polku i polanu kupovace kupci koji zele svezu malinu, industrija ce kupovati vilamet, a posebni kupci miker... tako da ce tulamen polka i polana imati najvecu cenu preko 300 dinara (za one koji je prodaju kao svezu ) a oni koji ove tri sorte prodaju za zamrzavanje prodavace ih ispod 100 dinara, vilamet ce biti oko 150 dinara (pocetna cena-kao i prosle godine) a miker 180 dinara najmanje ... ovo su po meni najnize cene one u odnosu na dogadjaje (berbu) u Poljskoj mogu biti samo vece nikako manje ...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh