Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Da, stvarno... Treba zaista poci od ove drzave generalno... Ali ne ovog velikog nam "vodje", nego ovog sto tog istog reprezentuje...ministra nam doticnog... Pa onda pustiti odavde najbesnije sa njim u 3 oka da popricaju :D hehehe

Salu na stranu, to za gorivo... Pa ja mislim da nigde sem kod nas nema... Akciza na akcizu, pa preko svega toga jos obracunas pdv!? No, necu reci nista sto vec ne znamo svi, a jedva cekam da vidim sta ce da se dogovore na ovom sastanku proizvodjaca-hladnjacara sa ministrom...

A to da drzava da kredit nekome za fabriku pa da ceka 10godina da se "vrati ulozeno"... Svi su u fazonu sada samo da okrenu i operu pare sto pre dok su na vlasti... A to najbrze ide kroz nekretnine. Pa nismo bas svi veverice zato sto guraju sve u ovaj projekat BG u vodi... Zgradu dignu za 2 godine, dobiju kintu od stanova i onda cao tutti, cao ragazzi...zapalinski-tutavela...
 
Ja sam se stvarno trudio da ispratim ovu temu, al ovde su poceli romani da se pisu, i svako iznosi sta ga boli i prenosi svoje emocije preko postovo....
Ja iz zadnjih informacija i saznanja tvrdim da se cijena nece puno mijenjati u odnosu na proslu godinu.... odnosno posto se jos nezna tacno, al je za ocekivati da je deo maline izmrzao... te ako bude tako cijena moze samo da poraste.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pa vidis,profesor sa poljoprivrednog fakulteta kaze da je zanemarljiv procenat suve maline i da nece uticati na rod 2017,a i kod mene ima suve nekih 30 posto,ali ne mogu jos tacno da utvrdim dok ne krene bolje.
 
" Taj čuveni profa je učestvovao u podizanju matičnjaka pre dosta godina i ni manje ni viŝe zaraženih. Lično je nadgledao podizanje istih na brdu Karaula......JBG novci su čudo. Sto se tiče njegove izjave da malina nije izmrzla,ŝta reći a ne zaplakati....."
"Jeste hladnjacar,iz mog kraja. kakav je,necu ulaziti u to. Uglavnom ima ogromnu hladnjacu,koju je prosle i pretprosle godine prosirio. Lose mu isao posao."

Izvukao sam ovo iz grupe jednog udruženja malinara
 
A jel ima neki proizvodjac da nije prosirio prosle i pretprosle godine zasad? Zavist je jedina stvar koja suprotstavlja ljude koji se bave istim poslom,u ovom slucaju malinom.

Sto se tice maline ovde,bar ovo sto sam ja obisao u mom selu,a obisao sam prilicno,svi se zale da ima dosta suve,ali nije suva sve na jednom mestu,vec svuda po malo ,ali nema rupa u spaliru.Jedino se desava da ima suvih vrhova pa negde nece stici bas sve na gornju zicu.Inace malina izgleda dobro za sad,lastari su dobro odgajeni i deluju zdravo.Dosta maline je vec zavrseno, da je posluzilo vreme ,sve bi bilo gotovo do kraja ove nedelje.
 
evo sta kaze konkurencija o trzistu zamrznute maline
Пољски главни снабдевач замрзнутих малина у ЕУ. испред Србије
Аутор: Банка БГЗ БНП Парибас 7 март 2017 16:16


Пољски главни снабдевач замрзнутих малина у ЕУ. претекао Ми Сербиефот. пикабаи.цом
Испиши чланак Форвард коментари

Поверед би Греатадс
- У текућој сезони, Пољска је постала главни снабдевач замрзнутих малина на тржишту ЕУ, превазилази Србију. Према подацима Еуростата, у првих пет месеци текуће сезоне (ВИИ-КСИ 2016). ЕУ је увезла укупно преко 133 хиљада. т смрзнуте малине, од којих је пољски дошли близу 39 хиљада. Т, што значи да скоро сваки трећи у ЕУ увози смрзнуте малине имају Полисх порекло - каже Магдалена Ковалевска, стручних пољопривредних тржишта, БГЗ БНП Парибас.




Магдалена Ковалевска признаје да је обим извоза смрзнуте малине са пољским у овом периоду повећан за 7% од 37 до 39 хиљада. Т. Међутим, у погледу вредности, извоз повећан у мањој мери (5%) и износио је 67,5 милиона евра, у односу 64,2 милиона у претходној сезони.


- Обраћајући се лидерску позицију наше земље у снабдевању замрзнуте малине на тржишту ЕУ је углавном због значајног смањења у испорукама из Србије, око 14,2 хиљада. Т, или 27%, до 38,2 хиљада. Т Мањи снабдевање замрзнута малина из Србије због, између осталог, са мањим залихама и мање производње малине у овој земљи 2016. године. - каже експерт систему БГЗ Банк БНП Парибас.
IZVOR podataka orginal http://www.sadyogrody.pl/handel_i_d...ch_malin_w_ue_wyprzedzilismy_serbie,9024.html
 
A jel ima neki proizvodjac da nije prosirio prosle i pretprosle godine zasad? Zavist je jedina stvar koja suprotstavlja ljude koji se bave istim poslom,u ovom slucaju malinom.

Sto se tice maline ovde,bar ovo sto sam ja obisao u mom selu,a obisao sam prilicno,svi se zale da ima dosta suve,ali nije suva sve na jednom mestu,vec svuda po malo ,ali nema rupa u spaliru.Jedino se desava da ima suvih vrhova pa negde nece stici bas sve na gornju zicu.Inace malina izgleda dobro za sad,lastari su dobro odgajeni i deluju zdravo.Dosta maline je vec zavrseno, da je posluzilo vreme ,sve bi bilo gotovo do kraja ove nedelje.

Ja nisam prosirivao.a ove god smanjujem maline za oko 20a i kupine vec smanjio za 2000 sadnica ili 2400 d metara, ne planiram obnovu zasada niti da se vratim na povrsinu koju sam imao zadnjih par god.
 
Ni ja nisam proširio, ali imao sam u planu, no posle svega sigurno to neću učiniti... bar dok nekad ne postanemo normalna država- mlad sam, imam fore pa možda i doživim.
 
da se malo vratimo u proslost 2011 god bilo je pod malinom 15500 h , losa cena je ucinila da vec 2014 imamo 11000 h, sad na tv cuh da ove godine ima 20 000 h pod malinom neko je morao posaditi, ali da napomenem iako su povrsine mnooogo povecane nece se to bas proporcionalno vratiti kroz rod tu je buducnost da pokaze da li sam u pravu ili ne, ipak mi smo smesna drzava da bi ovolike povrsine strateski podigli obradili, obrali i plasirali na ino trziste
 
Taj profesor sa snimka kaže 20000 ha i rod od 100000t ,znači li to da je Prinos kod nas 5 t po ha ili ima loše informacije?
 
Ja nisam prosirivao.a ove god smanjujem maline za oko 20a i kupine vec smanjio za 2000 sadnica ili 2400 d metara, ne planiram obnovu zasada niti da se vratim na povrsinu koju sam imao zadnjih par god.

Pa nisu se ni sve hladnjace prosirile,na to se odnosilo ono sto sam napisao.Iz onog teksta samo izbija zavist,nista drugo.I da nema te zavisti,mozda bi se mogao ostvariti neki partnerski odnos sa hladnjacom,ili neko udruzivanje.Ovako samo ostaje patnja zasto je neko vise zaradio ili radost sto je neko vise propao.Ja licno ako ne delim rizik ne bi delio ni zaradu.
Na protestima se sakupe hiljade ljudi koji sve znaju o cenama,poslu i trgovini.Vrlo je prosto,registruju se u APR za 7 dana,zaloze imanja kod banke i rade i isplacuju "realno" ,a sve vec znaju,i sve sigurno,ne moze da se propadne.Ljudi ne shvataju kako lako moze da se propadne i koliki je rizik raditi sa vocem u zemlji gde svi proizvode voce,a niko ga ne jede.Znaci ako ga ne izvezes mozes da se slikas,a da ga izvezes moras da ispunis sve standarde i da imas primamljivu ponudu,tj da nudis najnizu cenu,ili neces prodati.Svi se mi nadamo najboljem,niko se ne prosiruje zato sto se nada da ce propasti,ali ne treba se siriti koliko ne mozes.Sve sto se mnogo napreze lako pukne.
 
Ali čemu zavist? Gde se u mojim postovima očitava zavist? Ima ljutnje, ali ne zbog hladnjačara, nego ljutnja prema državi i odnosu iste prema njenim poljoprivrednicima!!!
Zašto ja svoju robu ne mogu da prodam po većoj ceni,odnosno,zašto bi neko moju robu platio manje da bi taj neko zaradio više u odnosu na tu cenu? Gde tu vidiš zavist? To je samo takmičenje ko je popustivljiviji ili ko je bolji trgovac! Ja sam, recimo, i u turizmu. Imam sobe u samom centru Vrnjačke Banje,sve je tu na samo par metara,i lečilišta i park,i bioskop,i šetalište....i imam cenu za to, kolege imaju sobe na tri-četiri kilometara od mene,i izdaju sobe po istoj ceni kao i ja. Šta misliš ko ima veći broj gostiju?
Isto tako imam dobru malinu, ne prskanu sredstvima sa karencom,nema herbicida, samo motika, beru je ruke, obavezno se peru pre branja, imam toalet, gajbice dezinfikovane, pčele u malinjaku tokom cele sezone, znači zdrav proizvod. Zašto ne mogu da je cenim i da imam bolju cenu nego Poljak? Zašto nemam prava da se borim za bolju cenu,zašto bi me neko omalovažavao, kada sam sposoban i mlad i mogu da se borim? Moj glas je i glas drugih.
Niko od nas, čak i ja ne precenjuje svoj proizvod,moj drugi biznis ima isto tako realnu cenu, cenu u kojoj je čista zarada veoma mala, tako reći zarade i nema jer sve ide u dalja ulaganja. Ja godinama ne živim od toga, ni od maline ne živim,jer sva čista zarada ide u dalja ulaganja. Iz godine u godinu uvek nešto fali,uvek treba neko unapređivanje,od najmanje sitnice do nečeg što je skupo,i gde treba da se spoje dve zarade da bi se to kupilo. Ja i supruga radimo tri posla, i jedva sastavljamo kraj sa krajem, jedva se nekako pokrivamo. A šta će drugi koji žive samo od malinarstva,samo od toga zavise? Neka im je Bog u pomoć !
I kako onda da podržim cenu od 120-130 din. po kilogramu maline. Šta ću sledeće godine kada mi treba za đubre,za gorivo, za popravku sredstava za rad, za drugi propratni materijal, za osiguranje, za milion drugih stvari i sitnica. E tu onda kada treba neko da ti pomogne nema nikog, zašto nema nikog, zato što si ćutao i nisi se izborio za bolje. E pa zato i pišem sa nadom da se to neće desiti i da će se nešto promeniti u odnosu na tu nižu cenu koja je aktuelna samo u našim pisanjima. I što rekao otac Tadej "kakve su ti misli,takav ti je život". Moje misli su pozitivne i znam da će biti naklonjene boljim uslovima ove godine,i isto tako i dobrom cenom. Hvala
 
Ali čemu zavist? Gde se u mojim postovima očitava zavist? Ima ljutnje, ali ne zbog hladnjačara, nego ljutnja prema državi i odnosu iste prema njenim poljoprivrednicima!!!
Zašto ja svoju robu ne mogu da prodam po većoj ceni,odnosno,zašto bi neko moju robu platio manje da bi taj neko zaradio više u odnosu na tu cenu? Gde tu vidiš zavist? To je samo takmičenje ko je popustivljiviji ili ko je bolji trgovac! Ja sam, recimo, i u turizmu. Imam sobe u samom centru Vrnjačke Banje,sve je tu na samo par metara,i lečilišta i park,i bioskop,i šetalište....i imam cenu za to, kolege imaju sobe na tri-četiri kilometara od mene,i izdaju sobe po istoj ceni kao i ja. Šta misliš ko ima veći broj gostiju?
Isto tako imam dobru malinu, ne prskanu sredstvima sa karencom,nema herbicida, samo motika, beru je ruke, obavezno se peru pre branja, imam toalet, gajbice dezinfikovane, pčele u malinjaku tokom cele sezone, znači zdrav proizvod. Zašto ne mogu da je cenim i da imam bolju cenu nego Poljak? Zašto nemam prava da se borim za bolju cenu,zašto bi me neko omalovažavao, kada sam sposoban i mlad i mogu da se borim? Moj glas je i glas drugih.
Niko od nas, čak i ja ne precenjuje svoj proizvod,moj drugi biznis ima isto tako realnu cenu, cenu u kojoj je čista zarada veoma mala, tako reći zarade i nema jer sve ide u dalja ulaganja. Ja godinama ne živim od toga, ni od maline ne živim,jer sva čista zarada ide u dalja ulaganja. Iz godine u godinu uvek nešto fali,uvek treba neko unapređivanje,od najmanje sitnice do nečeg što je skupo,i gde treba da se spoje dve zarade da bi se to kupilo. Ja i supruga radimo tri posla, i jedva sastavljamo kraj sa krajem, jedva se nekako pokrivamo. A šta će drugi koji žive samo od malinarstva,samo od toga zavise? Neka im je Bog u pomoć !
I kako onda da podržim cenu od 120-130 din. po kilogramu maline. Šta ću sledeće godine kada mi treba za đubre,za gorivo, za popravku sredstava za rad, za drugi propratni materijal, za osiguranje, za milion drugih stvari i sitnica. E tu onda kada treba neko da ti pomogne nema nikog, zašto nema nikog, zato što si ćutao i nisi se izborio za bolje. E pa zato i pišem sa nadom da se to neće desiti i da će se nešto promeniti u odnosu na tu nižu cenu koja je aktuelna samo u našim pisanjima. I što rekao otac Tadej "kakve su ti misli,takav ti je život". Moje misli su pozitivne i znam da će biti naklonjene boljim uslovima ove godine,i isto tako i dobrom cenom. Hvala

Objasnio covek... Svaka cast.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh