Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja sam iščitiao prošle godine sve postove na forumu vezane za cenu maline. Ljudi, niko ,nije pogodio cenu , imalo je onih koji su tvrdili tipa "živi bili pa videli", pa su se zajebali. Cenu nećemo znati još dobrih tri meseca. Odrediće se neka akontna cena, i na nju će da se kače neke razlike. Poznavalac prilika već duže vreme piše na forumu i mogu vam reći da nije dao ni jedan tačan podatak. I samo da znate, da se svaka reč koju mi pišemo ovde,i na grupama na FB "prati" , tako da ako neko kaže da mu je ok cena i od 150 din, na to se nadoveže još nekoliko njih koji to isto kažu, onda će ta cena biti uzeta za razmatranje. Zato cenite vaš rad i vaš proizvod maksimalno i ne padajte na razne špekulante. Moja malina se neće predavati ispod 250 din. i ako imam ugovor, njega ću lako da poništim, ali to je cena ispod koje ja ne idem. Nekoliko tezgi na pijacama su već ponudile da je prodaju, ima dzemova,ima likera ima sokova,tako da ako cena bude ispod moje mogu da se snađem.
 
@washington

Ozbiljni proizvodjaci koji rade 2-3 ha ili vise a sa kojima sam imao prilike da se sretnem i pricam kazi mi da ih proizvodnja toliko kosta 0,80 eura. Ljudi imaju velikog iskustva u poslu , rade to na vrhunskom nivou od zastite preko obrade i zaradjuju nisam ih cuo da kukaju za razliku od velike vecine ovde...

berac u prijepoljskom kraju bere ove godine za 50 din po kilogramu ubrane maline plus hrana, pice, slatkisi..to je skoro 0,5e samo za berbu.....tako da ta prica od 0,8e u najmanju ruku je diskutabilna....ovde se ne prica o sitnim porodicnim gazdinstvima, kalkulacija se uvek radi na vecim zasadima, plantaznom uzgoju......a ta prica da bi hladnjacari bili na pozitivnoj nuli ako plate malinu 1e te diskredituje za sve ostale price.....gazda hladnjace kojoj ja predajem malinu mi je licno rekao da, uzimajuci u obzir sve faktore,i njihov fijasko u prodaji ove godine, i skok dnevnica sto se tice radne snage, i motivacije uzgajivaca da dalje budu u ovom poslu, cena maline ove godine bi bila najpostenija da bude 1,2e......bar je covek malo iskreniji i realniji od tebe.....

Inace juce mi kaze da je ROBA KRENULA DA IZLAZI JACIM TEMPOM NEGO DO SADA,ocekuje da ce skladisteni kapaciteti biti 100% ispraznjeni do pocetka berbe...
 
Zar ne vidite čemu ovo vodi? Cena 2017 se određuje u Srbiji. Par ljudi to ugovara. Između ostalog ovo je najlakše mesto za otkrivanje koliko nas proizvođače košta kilogram maline. Udele ti nešto preko i zakucaju cenu. O tome se radi ove godine. Ne navlačite se. To je i svrha postojanja Poznavaoca ovde.


Ja ću ti reći svoju računicu mada bi Pole to mogao dosta tačnije. Na cenu od 1eur , ako ti kažeš da je koštanje 0,8 , ja na 15 000kg zaradim oko 350 000 din. 8 meseci smo u malinama ja i supruga. Ne bi imali ni po 200 eur mesečnu platu. Veruj mi da znam unapred da će biti ta cena ne bih vezivao više od 15 ari. Zar se na to ide? Ako je to rešenje za Vas hladnjačare onda uredu. Smanjićemo količine ako bi Vas to zadovoljilo.


Ovo sve pod uslovom da nas košta 0,8 eur što je smešno.


Spremajte Vi lošu cenu.

Spremićemo se i mi.

Jedini pametan savet Poznavaoca jeste udruživanje.

Niko nista nikome ne udeljuje kako vi kazete, vec se cena formira na trzistu... Toliko stranih hladnjaca po celoj Srbiji plus nase domace, ako cemo iskreno, konkurencija nije bila nikad bolja, trziste funkcionise... Cenu ce odrediti ponuda i potraznja na trzistu... Vidim da vam smeta istina koju pisem na forumu...

U vezi racunice, niko nikog vise na ovom svetu ne pita imate li racunicu bilo sta da radite, ako nemate racunicu povadite malinu... I hladnjace koje nemaju racunicu da rade nece je raditi vise, neke ce propasti neke ce mozda izaci iz posla... Nismo vise u komunizmu da imamo plansku privredu... A druga stvar, sta cemo sa 2016, 2015 kada se lepo zaradjivalo, koliko se novca ulozilo u proivodnju a koliko se potrosilo, koliko se ostavilo sa strane? Zar je moguce da imate tako kratko pamcenje? Sa svojim novcima mozete raditi sta zelite samo sam hteo da vas podsetim da se nekad i lepo zaradjivalo sa malinom... Pa ne moze uvek... Koji posao ima na ovome svetu gde se uvek zaradjuje? Nema nijedan a pogotovu proizvodnja maline koja pored prirodnih uslova zavisi jos od gomile drugih stvari.
 
Slazem se sa kolegom Ivanom'VB' (samo se nadam da ovo 'VB' nije "veliki brat") oko ovog pracenja... To sam i ja cuo isto skoro... Svi oni gledaju i prate sta mi pisemo i kao kada odete na razgovor za posao pa vas poslodavac pita koja je najmanja plata za koju bi radili on vam tu i da... Tako da i ja mislim da ako oni vide da se ovde prica o ceni oko 1e i slicno, toliko mozemo i da ocekujemo... ;) Mada realno gledano, iskreno verujem da ce se kretati u rasponu od 180-230 dinara. A to koliko se kome isplati i da ostane na nuli!? Pa ko je blesav da radi par hektara i bude na nuli? :)
 
Poznavalac prilika
Nisi u pravu. Kvalitet se prodaje svuda po svetu. Naša malina je Mercedes u svetu maline. Ako neko zna neka kaže ima li ko bolju malinu? Gde se maline još uvek beru ručno, gde ima malinjaka na nadmorskim visinama preko 600m, gde ima više pčela i kvalitetnijeg meda. Ja znam iz pouzdanih izvora da se naša malina stvarno ceni u inostranstvu, i da se isto tako dosta prodaje,postoje države koje uvoze malinu samo sa našeg podneblja. A Ako pričamo o ceni moramo da pričamo i o kvalitetu. A što se tiče cene,cena se uvek kreće i određuje po ceni griza iz prethodne godine. 2016 je cena bila oko 1,7 ili 1,8€. Tako da cena otkupa po kilu ne bi smela ići ispod te cene.
 
Ja sam iščitiao prošle godine sve postove na forumu vezane za cenu maline. Ljudi, niko ,nije pogodio cenu , imalo je onih koji su tvrdili tipa "živi bili pa videli", pa su se zajebali. Cenu nećemo znati još dobrih tri meseca. Odrediće se neka akontna cena, i na nju će da se kače neke razlike. Poznavalac prilika već duže vreme piše na forumu i mogu vam reći da nije dao ni jedan tačan podatak. I samo da znate, da se svaka reč koju mi pišemo ovde,i na grupama na FB "prati" , tako da ako neko kaže da mu je ok cena i od 150 din, na to se nadoveže još nekoliko njih koji to isto kažu, onda će ta cena biti uzeta za razmatranje. Zato cenite vaš rad i vaš proizvod maksimalno i ne padajte na razne špekulante. Moja malina se neće predavati ispod 250 din. i ako imam ugovor, njega ću lako da poništim, ali to je cena ispod koje ja ne idem. Nekoliko tezgi na pijacama su već ponudile da je prodaju, ima dzemova,ima likera ima sokova,tako da ako cena bude ispod moje mogu da se snađem.

U zemlji Srbiji kao nigde na svetu najvise ima kriticara jer koliko god se trudili nesto da uradite, napisete da ljude pokrenete ili jednostavno da im ukazete na istinu uvek ce se naci neko ko ce reci, ma to nije istina i naravno sve bez ijednog argumenta, jer kome su argumenti potrebni, koga jos to zanima. Ako je neko dao tacnih podataka to sam onda ja a ako prelistate sve moje postove nacicete i par dokumenata koje sam okacio a sto niko pre mene to nije uradio... Sa time sam zeleo samo da vam pokazem da vladam materijom i da imam svoje kredibilne izvore...

Nema sta da se uzme ili ne uzme za razmatranje , cenu odredjuje trziste... Forum kao i svaki drugi citaju ljudi koje to interesuje tako da nema potrebe da ovde sirite teorije zavere... Vasa cena od 250 dinara je krajnje po meni nerealna ali svako ima svoju racunicu... Hajde nas 10 da napise da cena treba da bude 250din ne bi li to neko uzeo u razmatranje... Ovo je smesno i moja prethodna recenica je bila sarkazam.

Voleo bih samo ako ne bude ta cena da nam posaljete slike kako malina probada a vi je ne berete... A sta znaci recenica "I ako imam ugovor njega cu lako da ponistim"? Kako se neki ugovor lako ponistava... Naravno svaki ugovor moze da se ponisti ali onda morate biti spremni na sve pravne posledice i troskove koji mogu proisteci iz jedne takve radnje.

- - - - - - - - - -

@tandir

Molim vas bez uvrede ali vas kraj i hladnjace kod vas ne predstavljaju reper u proizvodnji srpske maline, morate jos puno da radite...

@Ivan VB

Kvalitet se prodaje to je tacno kao i to da pojedini kupci zele samo nasu malinu, ali kada imate hiperprodukciju onda cena mora da pada... Druga stvar, stranci su zbog velikih cena izbegavali da kupuju robu kod nas, nismo im bili povoljni, okrenuli su se poljskoj i drugim alternativnim trzistima...

Cena griza je znacajno manja u ovom trenutku sa dosta slobodnog griza tj neprodatog sa jako losim prognozama da do kraja moze nesto da se promeni, ne moze fizicki...
 
vilamet ja pricam u dinarima radim u dinarima 2008 otkupna cena je bila oko 200 dinara (u redu tada je euro bio 85 dinara) ove godine sva mi je malina placena 239 dinara +prevoz sto je u eurima (1.95 eura + neki dinar ostao od prevoza ) za vilamet miker je placen 20 dinara vise 259 dinara skoro 2.1 eura....tako da je u dinarima ovo bila rekordna cena otkupa maline....2008 nam je ostalo vise para jer su dnevnice bile mnogo manje... hemija bila manje zastupljena i jeftinija (uglavnom kupovao tada od galenike) Moja proizvodna cena je 1,09 eura (135 dinara) Svaka cena ispod te cene u berbi je cist gubitak za proizvodjace, kada bi mi neko od hladnjaca ponudio 175 dinara (1.4 eura) u narednih 5 godina odmah bi prihvatio, jer bi tako mogao da planiram proizvodnju na duge staze....ali u pravu si 2008 je bila pravo blagostanje za malinare...
 
Poslednja izmena:
Nema tu nikakve teorije zavere. To je realno stanje. Ne znam gde radiš ali ja radim u firmi koja ima čoveka koji se bavi samo procenom rizika. Procena rizika se ne odnosi samo za zaposlene u preduzeću, tipa zaštitne uniforme ili odbrane od poplava i požara, nego i procena rizika ,da uprostim, preduzeća sa kojim se sarađuje. To jest radi se provera lica i preduzeća sa kojim se sarađuje. Kako se proverava, to su već poznate stvari, i u okvirima su zakona o zaštiti podataka o ličnosti.
E sada ne znam zašto misliš da ne postoje ljudi koji prate ovakve forume, ili udruženja odnosno grupe na FB, jer to se radi svuda u svetu i sasvim je legitimno i može se koristiti i za proveravanje tržišta. Tako da je samo jedan od vidova procene.
Nema tu šta da se uzima u razmatranje, cena maline se uvek ili okvirno uzimala po prodajnoj ceni griza iz prošle godine. Pogledaj nađi na netu pa uporedi.
Nema hiperprodukcije, jednostavno je nema. Jer ni sa ovom količinom se ne pokriva tržište. U narednom periodu kao tržišna destinacija se otvara Japan , Kina koja je isto proizvođač maline ali nema je ni deo koji može da pokrije samo njeno tržište, a tu je i Rusija.
Molim te, navedi mi razloge zašto je cena od 250 din. nerealna?
 
@Ivan VB
Ako uzmemo za tacnu premisu koju vi navodite kao uslov za odredjivanje cene a to je cena griza onda 250dinara nikako ne moze biti otkupna cena... Griza ima i previse i pada svakodnevno... Mislim da je nerealna cena od 250 dinara jer to nema ko da plati. Posle negativne 2016 godine gde su hladnjace izgubile puno novca niko vise nece zeleti da puno rizikuje i da uzima robe vise nego sto moze da proda.. Kada tome dodamo i strah koji sigurno postoji a na to da hladnjace nisu kreditno solventne da vuku kredite kao prosle godine dolazimo do zakljucka da 250 dinara nikako ne moze biti otkupna cena... To je moje misljenje vi mozete misliti drugacije a neko ko cita ovaj forum kao sto vi kazete a bavi se procenom rizika samo ce odmahnuti glavom i otici dalje da procita nesto pametnije.... Ovaj forum jeste dobar ali nema tu snagu da neko na osnovu njega donese neku kljucnu odluku... Niko proizvodjace ne pita koja ce cena necega biti, nije to komunizam to je moglo da se radi u komunizmu, sada su neka druga pravila igre , liberalna ekonomija gde trzite diktira sve...

Nazalost nema dogovora, nema partnerskog odnosa izmedju hladnjaca i proizvodjaca i zato dolazimo naizmenicno u situacije da jedni dobro prolaze dok drugi grcaju u problemima i obratno... Niti su hladnjace htele da plate ektra doplatu kada su prethodnih godina dobro zaradjivale a ruku na srce ni proizvodjaci se ne uzbudjuju previse , 2016 su dobro zaradili dok hladnjace sabiraju gubitke, znaci nema partnerskog odnosa vec svako za sebe pa kako se ko snadje....

Ako nema hiperprodukcije onda vam savetujem da vi otvorite hladnjacu i da nam svima pokazete kako osvajate trzista Japana, Kine i Rusije... Japan je nas kupac ali uzima malu kolicinu robe. Rusija isto uzme deo robe a Kina, ne znam da Kina uzima robu od nas, znam neke firme na zapadu koje plasiraju deo robe u Kinu ali tu nema ni govora o nekim velikim kolicinama. Ne zaboravite da je Kina proizvodjac svih roba a da Rusija ima svoju poljoprivredu i proizvodnju malina.
 
#poznavalac prilika

Moj komentar se uglavnom odnosio na cenu kostanja proizvodnje maline.....i u tom segmentu moj kraj itekako igra ulogu...recimo samo da je nekad u ariljskom malinogorju gro beraca dolazio iz Prijepolja, Priboja....sad i ovde ima mnogo maline, potreba za radnicima je sve veca,vece su dnevnicei sl.....

ali,kad se jednog dana dozovemo pameti i smanjimo zasade,samim tim ce biti manja kolicina maline na trzistu a cena ce biti pristojna....zasade ce smanjiti najbrze i najbolje cena u narednim godinama(ako bude niska, kao sto ti svake god najavljujes i prizeljkujes),e onda ce opet naici par ZLATNIH godina za malinarstvo....
 
Poznavalac slazem se da je "Srbija puna stranih hladnjaca plus domace i da konkurencija nije nikad bila bolja i da trziste funkcionise" ali trziste cega? Problem srpskog malinarstva je da sve ove hladnjace i domace i strane kupuju u Srbiji malinu i prodaju je ili kao insdustriju (griz i blok) ili polu proizvod koji (manja pakovanja kao rolend) niko ne prodaje finalni proizvod od iste. Cenu ne odredjuju ni strane ni domace hladnjace (koje su samo preprodavci negde po svetu) vec cenu odredjuju fabrike jogurta sladoleda, kolaca, preliva torti u svetu.... Tu je problem u Srbiji koja je kao i ostale zemlje proizvodjaci maline prodavac sirovine (preprodavcima hladnjacarima) koji sami zavise od milosti proizvodjaca finalnih proizvoda... a oni od krajnjeg protrosaca.... tu je problem.... nazalost nema vise fabrika u Srbiji poput Budimke i ostalih ,koje su radile i prodavale finalne proizvode....zato ako nebude dobra godina u Poljskoj, Bugarskoj itd i tamo podbaci a rod bude korektan u Srbiji otkupna cena moze biti i 300 dinara i vise to niko nemoze da zaustavi naravno proces u suprutnom smeru je moguc bas kao sto u prethodoj poruci rekoh, kao na na svakoj pijaci ....
 
Marko i ja se slažem sa tobom. Jednim delom se slažem i i poznavaocem prilika pošto je sledbenik liberalnog kapitalizma. Ali kako vidimo i taj liberalni kapitalizam je počeo da puca. Zbog fotelja i stolica je jednostavno neodrživ. Dolazi drugo vreme, gde će mali opet biti veliki. Što znači da mi kao poljoprivrednici nismo krivi što je kapitalizam pojeo sve fabrike u Srbiji. Mi se samo borimo da ono što proizvedemo dobro i prodamo. Jer smo mi samo jedna karika. Sve naredne karike posle nas pucaju pod pritiskom,a mi opstajemo. Kako-tako ali opstajemo. Veliki su pritisci,šire se razne informacije, izmišljaju se bolesti,unosi se dosta hemije...i još dosta toga. A sve to za karike koje su ispred nas, koje ne znaju da se snađu, koje ne znaju svoj posao,jer su završili neki online fakultet i misle da znaju da rade svoj posao. Ali ne znaju. Postoje hladnjače u SRB koje imaju velike kapacitete i koje prazne već svoje zalihe,ali postoje i neke koje su tek sada krenule da prodaju malinu od prošle godine. Postoje one i koje su unapredile svoju proizvodnju. Kao hladnjača kojoj ja predajem malinu. Oni npr. proizvode kašu i ide u izvoz. Greška u sistemu je naš problem,mnogo je njih koji znaju da koriste par programa na kompjuteru i misle da su stručnjaci, sede u fotelji i tu su pustili korenje. E pa drugari mora **greška da se digne iz fotelje, da se nađu kupci,da se lobira, da se juri tržište. Nije to moj posao, ja plaćam već iz poreza te ljude čiji je posao.
E sada ne znam da li si ti poznavaoče prilika proizvođač ili prodavac, ili si možda neki savetnik. Ovo što pišeš ovde, nije pravo mesto,mi nemamo vremena za to. Meni su radovi u malini,iako je nemam mnogo,već počeli i traju do novembra,pored nje radim još dva posla,ali malina mi je prioritet, jer volim prirodu,nalazim se u njoj. Te svoje savete trebaš da izložiš na nekom drugom mestu, ispred svih nas,da budeš predstavnik,da tražiš od države da pomognu proizvođača,da pomognu proizvodnju, da nam daju subvencije, da mogu da pečem rakiju od maline ili liker da pravim (rusi su ludi za tim), da smanje cenu nafte kada počnu radovi a ne da podižu,e onda može da se razgovara o ceni. Ovako ne ide.
 
Poslednja izmena:
Ja sam iščitiao prošle godine sve postove na forumu vezane za cenu maline. Ljudi, niko ,nije pogodio cenu , imalo je onih koji su tvrdili tipa "živi bili pa videli", pa su se zajebali. Cenu nećemo znati još dobrih tri meseca. Odrediće se neka akontna cena, i na nju će da se kače neke razlike. Poznavalac prilika već duže vreme piše na forumu i mogu vam reći da nije dao ni jedan tačan podatak. I samo da znate, da se svaka reč koju mi pišemo ovde,i na grupama na FB "prati" , tako da ako neko kaže da mu je ok cena i od 150 din, na to se nadoveže još nekoliko njih koji to isto kažu, onda će ta cena biti uzeta za razmatranje. Zato cenite vaš rad i vaš proizvod maksimalno i ne padajte na razne špekulante. Moja malina se neće predavati ispod 250 din. i ako imam ugovor, njega ću lako da poništim, ali to je cena ispod koje ja ne idem. Nekoliko tezgi na pijacama su već ponudile da je prodaju, ima dzemova,ima likera ima sokova,tako da ako cena bude ispod moje mogu da se snađem.

E moj komsija tesko da zajebes tog sto si uzeo na ugovor sadnice ili tih 1000e. Taj je prevarant nevidjeni. I čarapani su to
 
E da, stvarno... Ova zadnja recenica sto kaze kolega Ivan...

S'obzirom da kazes da se razumes u prilike, kao sto ti i nick kaze, zasto ne bi lobirao za sve nas? Na kraju krajeva, dobro nama, dobro tebi :) Ili da nas bar eto iz prve ruke posavetujes sta bi moglo da se uradi a da imamo realno neku racunicu i na kraju sezone se nadjemo izmedju 100 i 300 dinara... Jer najlakse je reci, eto bice cena 100 dinara... Ali, sem toga da mi izbacimo neki kvalitet (koji, fakat i imamo jos uvek) sta mozemo da uradimo? Neko je spominjao "smanjenje zasada"... Znaci da odem ovih dana i isprskam komsijama sve totalom kako bih ja jedini u kraju imao malinu? :) hehe Ono, kapiram da moze nesto da se uradi bez da "komsiji crkne krava", padne sneg u maju, itd... :)
 
Ako sam dobro čuo jutros na "dobroj zemlji" kod Uroša Davidovića rečeno je da će se oko 10 marta organizovati sastanak u sastavu proizvođači-hladnjačari-ministar kako bi se sagledala situacija i pronašlo najbolje rešenje za cenu 2017.....
 
@Marko17
Sve to sto ste nabrojali su kupci sirovine koja kasnijom preradom zavrsi u gotovom proizvodu... Ipak, i tu postoji konkurencija pa ako nece jedna fabrika vise da plati platice neka druga a opet sa druge strane ako im je skupo u Srbiji kupice negde drugde osim ako nemaju izricite zahteve kupaca ili takve recepture da im najvise odgovara nasa malina tako da se ne bih slozio sa vama da se mi apsolutno ne pitamo nista za cenu jer samo prodajemo sirovinu... Pitamo se ali pitaju se i drugi, sve je to stvar trzista i ponude i potraznje.

@Ivan VB

Ja nisam zagovornik liberalnog kapitalizma, ja samo kazem da se sada nalazimo u jednom takvom sistemu... A sve je pocelo kada je nas muceni narod kao i mnogi drugi narodi iz istocnog bloka poverovao u price "mangupa" podrzanih od nekih drugih "igraca" koji su rekli da ce teci med i mleko samo da ON ode... ON ode a dodjose strucnjaci koji prvo sve rasprodase i unistise nase fabrike a onda usput zakljucise kao pravi liberali da mi i ne treba nista da proizvodimo ako to negde mozemo jeftinije da kupimo... Tako dodjosmo do toga da zemlja koja je proizvodila sve od igle do borbenog aviona sada sve uvozi a izvozi uglavnom polusirovine, jeftinu radnu snagu a najbolji smo u izvozu finalnih proizvoda koji se ticu nasih najapametnijih i najumnijih mladih ljudi koje skoro pa besplatno delimo drugima...

E zato sada malinu prodajemo kao polusirovinu a onda uvozimo gotove proizvode, jer smo BUDIMKU, SRBIJANKU a i druge fabrike unistili, privatizovali ili sta vec... Da ponovo dodjemo do nivoa da sami nesto proizvedemo treba da prodje vremena i vremena... Nadam se da ce u buducnosti biti poput vase hladnjace vise i drugih koji ce uspeti malinu da preradu u gotov proizvod, to je ono sto nam treba. Drzava bi tu mogla da se ukljuci i da subvencionise, kreditira ili na bilo koji drugi nacin podstice otvaranje ovakvih pogona gde bi fokus bio na visem stepenu prerade bilo da je to sok, dzem, vocno punjene, alkoholno pice, farmaceutski proizvod, itd itd. Malina kao sirovina se koristi u vise od 1000 razlicitih proizvoda....

@Proximus IvanVB

Sizifov bi to posao bio lobirati za vas jer koliko pisem dugo ovde ne nailazim na razumevanje vec samo na podsmeh, pogrdne reci i slicno.... A ja vam samo uporno objasnjavam model po kome bi trebalo da funkcionisete i naravno prenosim informacije sa trzista... Ali istina se vama ne svidja, jer je surova a ja nisam od ljudi koji vole da pricaju bajke... Verovatno da pisem bajke i da se trudim da ljudima "idem niz dlaku" da bih bio docekan sa aplauzima i velikim odobravanjem... Najveci problem su ljudi, mentalitet nasih ljudi mora da se menja, treba sansu dati mladjim ljudima, uporno pisem o tome...
 
Udruzite se.evo i hladnjace su udruzene pa izvezu sve.eto primer zasto je lose.neko mixa i ispadaju svi. Koji gotov proizvod? Nase se prodaje u bivsoj jugi a tu para nema. Necu lavita malinu,nasu cokoladu,... ima ok proizvoda a ima i losih i sam znas.zato daj nekom MATERIJAL DA SASIJE PA KUPI ODELO OD NJEGA.jer ti los konac...

- - - - - - - - - -

Lobiraj malo da se pravi od zelezare nesto a ne da ovako rade.pa nece bre namerno da kupe od nas gotov proizvod.
 
Moja namera nije ismejavanje, ubacim malo sarkazma,priznajem, ali želim i ja kao i ti da povedem pošteni diskus. Pošto ne možemo face to face onda putem ovog foruma. Mislim da je ovo zdrava diskusija, sve dok ne krenu psovke.
Mi kao i svi proizvođači želimo da prodamo naš proizvod po najboljoj ceni jer samo dobra cena može da nas održi. Cena od 120 din. je neodrživa zato je i nerealna,jer je proizvod dobar,ima kvalitet, ima i tržište. Ali ne zakazujemo tu mi, nego zakazuju oni koji naš proizvod oće da prodaju "mufte" po zemljama Evrope i dr. zemljama. To je i naš problem, i ja bi voleo da se organizujemo. Državu čini društvo,koja prestavlja silu iznad društva radi zaštite poretka i ima obavezu da štiti interese ostatka dela društva. Tu leži naš problem. Jer to društvo ne štiti interese nas kao dela društva. Ako bi to promenili,ako bi imali plan kojom država štiti interese malinara,jabučara,šljivara,svinjara,živinara.....ne bi imali ovu diskusiju. Sada ćeš ti reči e to je bilo u komunizmu sada je kapitalizam. E pa vidiš nije tačno. Truli kapitalizam je pojeo svoju decu samo u zemljama preko atlanskog okeana. U zemljama Evrope država stoji ispred svog proizvođača. Imaš primere nama bliske Grčke,gde država pomaže od travke koja treba da se zasadi pa sve do kombajna, isto tako i primer Nemačke, Austrije,Italije,Mađarske...
Ali kod nas je još uvek luksuz sipati pun rezervoar goriva, kao jedan od bukvalnih primera, nama je luksuz i kada sipamo pola rezervoara. Cena nafte skače kada poljoprivrednici treba da izađu na polja, da rade ,da prave pare. I naravno da će zbog toga i malina biti skuplja,i ne samo malina nego i sve drugo. Ja da bi oterao moj proizvod moram da pređem 45km u jednom pravcu, tu ne ide samo gorivo nego i amortizacija. Ali ja imam tu sreću pa sarađujem sa hladnjačom koja zna to da ceni. Ali šta će drugi,moje kolege, gde postoje ljudi koje to ne zanima, nego gleda da slomi rebra malinaru, jer on oće da zaradi 1€ a ne 0,3 € /centa po kilu ili manje. Gde on oće da zgrne bogastvo za kratko vreme i sve na štetu malinara. E pa ne može tako.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh