Plasman I cena maline u 2017 god.

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Konstantno se protura prica da su hladnjacari u problemu,da u celom lancu oni najvise rizikuju i sl...sta je sa primarnim proizvodjacem koji gotovo stoprocentno zavisi od prirode i njene ćudi...ko preuzima taj rizik?proizvodjac naravno...konstantno se truje celu zimu pricom kako se mnogo platila malina pa ne moze da se proda.ko je tu pogresio u proceni oko cene?naravno ljudski faktor. A nasuprot tome recimo meni je najverovatnije izmrzlo oko 30000 maline. Ko je tu kriv? Priroda naravno. Sto je bilo do mene ja sam uradio.
U tome je glavna razlika izmedju proizvodjaca i hladnjacara,mi zavisimo iskljucivo od ćudi prirode,dok druga strana izlazi na trziste,berzu,spekuliše,i jasno da mora snositi neki rizik poslovanja...koji se obicno amortizuje preko ledja proizvodjaca...
 

Ja samo govorim istinu koja je teska i bolna kako bi se "otreznili" pojedinci koji su u posao sa malinom usli jer u tome vide "brzu i laku zaradu", ne plasim se za prave proizvodjace oni ce preziveti ovo tesko vreme. Vasa ljubav koju ocigledno imate prema malini je sustina same proizvodnje i dok god Srbija ima takve proizvodjace ja se ne plasim i smatram da nista nije nemoguce i nedostizno...
 
Poslednja izmena od urednika:
Kolicine ce odrediti cenu. Ako je tacno da je dosta maline izmrzlo nema logike da bude losa cena sveze maline. A ovo po tv su klasicne lazi i priprema za pljacku malinara, najeli se dabogda svi ti koji otimaju.
 
  • Like
Reagovanja: 558
Konstantno se protura prica da su hladnjacari u problemu,da u celom lancu oni najvise rizikuju i sl...sta je sa primarnim proizvodjacem koji gotovo stoprocentno zavisi od prirode i njene ćudi...ko preuzima taj rizik?proizvodjac naravno...konstantno se truje celu zimu pricom kako se mnogo platila malina pa ne moze da se proda.ko je tu pogresio u proceni oko cene?naravno ljudski faktor. A nasuprot tome recimo meni je najverovatnije izmrzlo oko 30000 maline. Ko je tu kriv? Priroda naravno. Sto je bilo do mene ja sam uradio.
U tome je glavna razlika izmedju proizvodjaca i hladnjacara,mi zavisimo iskljucivo od ćudi prirode,dok druga strana izlazi na trziste,berzu,spekuliše,i jasno da mora snositi neki rizik poslovanja...koji se obicno amortizuje preko ledja proizvodjaca...

Tacno je da poljoprivredni proizvodjac zavisi velikim delom od prirode, ali taj isti proizvodjac moze sebe da zastiti i da se osigura ili da postavi mrezu itd itd. Rizici postoje ali mogu znacajno da se smanje ako se pametno radi. Takodje rizici su i na drugoj strani, greska je sto na hladnjace gledate kao na protivnike umesto da ih gledate kao na partnere u zajednickom poslu. Slaba hladnjaca, slab proizvodjac, negativna godina za hladnjacu svakako da ce se odraziti i na proizvodjace jer u poslu sa malinom jedni od drugih zavise, sto se to pre shvati bice bolje za sve.

Posle teske i za vecinu negativne 2016 godine, ko ce robu da preuzme od vas proivodjaca i ko ce da je plati...? Robe jos ima na lagerima a nova sezona polako ali sigurno stize.... Lager opterecuje hladnjacu i u ekonomskom smislu i u prostornom jer ce biti manje mesta za novu robu, samim tim to dovodi proivodjace u tezu situaciju...
Kad je tesko tesko je svima i jednoj i drugoj strani zato treba raditi i graditi partnerski odnos jer je "buru" uvek lakse zajedno preziveti nego samostalno bez obzira koja je strana u pitanju....
 
A sta je sa poljskom ima li i ona robe na lageru koju nije prodala? Posto umnogome zavisimo od njih cisto da pitam.
 
Kolicine ce odrediti cenu. Ako je tacno da je dosta maline izmrzlo nema logike da bude losa cena sveze maline. A ovo po tv su klasicne lazi i priprema za pljacku malinara, najeli se dabogda svi ti koji otimaju.[/QUOT

Kolicina ce odrediti cenu je tacno ali da li je dosta maline izmrzlo? Sta cemo sa lagerima koji su na visokom novou za ovo doba godine, sta cemo sa Poljskom, Bosnom, Kosovom itd itd.... Mnogo parametara ima koji idu nama na stetu.... Sa druge strane i da je izmrzlo ne znam koliko maline toliko ima novih zasada koji polako dolaze na rod...

Gde po meni proizvodjaci grese...? Kada izadje jedan tekst ili TV prilog ili bilo sta u bilo kakvom obliku u nekom mediju, udruzenje proivodjaca bi trebalo da reaguje, ali udruzenje koje mora biti odgovorno , ozbiljno, sacinjeno od ozbiljnih i kvalitetnih ljudi... Takvi ljudi bi odmah mogli da daju demanti i da kazu, ne malina je izmrzla ili sta bilo drugo... Naravno proizvodjaci jedno tako jako udruzenje nemaju, ali ko je tu kriv???? Po vama uvek je neko drugi kriv a nikako da se potrudite da stvari promenite... Ja sam pisao kako stvari mogu da se promene...

- - - - - - - - - -

A sta je sa poljskom ima li i ona robe na lageru koju nije prodala? Posto umnogome zavisimo od njih cisto da pitam.

Poljaci prodaju robu, mnogi nasi kupci okrenuli su se Poljskoj jer im je Srbija postala skupa...
 
Kolicine ce odrediti cenu. Ako je tacno da je dosta maline izmrzlo nema logike da bude losa cena sveze maline. A ovo po tv su klasicne lazi i priprema za pljacku malinara, najeli se dabogda svi ti koji otimaju.

Ne znam cemu nervoza.Ako robe nema mora biti dobra cena,ako ima previse bice losa cena.Moze da prica ko sta hoce i da "priprema teren" ako za malinu ima vise potraznje nego robe ,taj sto "priprema teren" kupice je malo sutra ako ne plati koliko treba.
Inace trenutna situacija sa prodajom bilo kog voca je katastrofa,bar koliko ja znam.I bice sve teze,ali ne zbog toga sto robe ima ili nema,nego koliko sam ja video,mnogo njih je krenulo da "pravi pare " sa hladnjacama i susarama, a kupca nemaju nego nude svima redom pa se i na taj nacin pravi vestacki velika ponuda.Prvo oni moraju da prodju cistiliste,a to im je prva ova sezona ,ko prezivi pasce u sledecoj kad bude trazio jeftinu robu da se izvadi.
 
prosto da bude jasno svima ima hladnjaca koje su isplatile maline po 165 din prosek ,to su malinogorja ranijeg vremena zrenja , i imaju hladnjace koje su maline isplatile po 230 din to su malinogorja sa kasnijim vremenom srenja( manjak maline zbog prolecnog snega) , razlika u toj ceni je 65 dinara ili 0.50 eur znaci ove hladnjace koje su placale skuplje robu izgubile su u startu trziste kada je rod u poljskoj opravdao ocekivanja a sto se tice bosne, kosova, ukraine jos niko od ozboljnih kupaca ne smatra za ozbiljna trzista vecinu bosanske maline i maline sa podrucja kosova uvozi srbija, dok poljska nesto slicno radi sa ukrainskom malinom
 
Tacna konstatacija ali upravo ove hladnjace koje su platile 230 predstavljaju nasa najveca malinogorja i srce nase proizvodnje maline...
Sto se tice Bosne i Kosova tacno je da dobar deo robe zavrsi u Srbiji ali deo kupaca su nam i uzeli, ja licno znam par firmi koje robu kupuju u Bosni a do pre par godina su kupovali u Srbiji. Za Kosovo ne znam bas na konkretnom primeru ali siguran sam da deo njih samostalno izvozi robu , vidjao sam ih po Evropi na raznim manifestacijama a i dobar deo kapaciteta je izgradjen putem raznih projekata NVO sektora , bili su tu i Amerikanci i Svajcarci i Danci i ko sve jos....

Sto se tice Ukrajine, nije veliki proizvodjac, ali ipak prodaju robu, deo zavrsi u Poljskoj a deo direktno... Znam Rusa koji iz Poljske kupuje Ukrajinsku malinu.
 
Poslednja izmena:
Kod mene u leskovcu vilamet je poceo sa 140 a zavrsio sa 180, ali polka i polana 200.

Послато са CUBOT_NOTE_S уз помоћ Тапатока
 
Po meni, losa procena ovih drugih hladnjacara koji su platili 230... U trenutku otkupa nije se imala niti mogla znati situacija u Poljskoj...

A ta sto je placena od 165 velikim delom je zavrsila kod ovih sto su kasnije placali 230...

Koje je vase objasnjenje cunami?
 
Niko od velikih hladnjacara nije u problemu,vec boranija sa malim hladnjacama sto su mislili da zgrnu pare na brzinu. Problem je sto moraju da prate velike sa otkupnom cenom a nemaju ugovoreno trziste kao veliki hladnjacari pa onda ko sto rece xsale navale nuditi svoju robu na sve strane i sami sebi cine medvedju uslugu. A banke im verovatno svima vec za vratom,traze svoje...frka panika,neki tonu neki jos plivaju i lobiraju po tv i ovde na forumu kako je visoka cena itd... A hvala Bogu ni veliki hladnjacari se ne podnose bas najbolje,bar ne najveci medju njima tako da prirodno dizu cenu odkupa i tako u krug. Zato se ni najmanje ne bojim za cenu,sto kaze Milos radim svoje sto bolje umem a cena ce biti kakva bude i na to nece uticati lobiranje raznih poznavaoca i ostale boranije. Cena iako bude losa jedne godine pa sta da se radi necemo pocrkati.i to bi imalo svoju dobru stranu,isplivali bi pravi proizvodjaci.
 
Niko od velikih hladnjacara nije u problemu,vec boranija sa malim hladnjacama sto su mislili da zgrnu pare na brzinu. Problem je sto moraju da prate velike sa otkupnom cenom a nemaju ugovoreno trziste kao veliki hladnjacari pa onda ko sto rece xsale navale nuditi svoju robu na sve strane i sami sebi cine medvedju uslugu. A banke im verovatno svima vec za vratom,traze svoje...frka panika,neki tonu neki jos plivaju i lobiraju po tv i ovde na forumu kako je visoka cena itd... A hvala Bogu ni veliki hladnjacari se ne podnose bas najbolje,bar ne najveci medju njima tako da prirodno dizu cenu odkupa i tako u krug. Zato se ni najmanje ne bojim za cenu,sto kaze Milos radim svoje sto bolje umem a cena ce biti kakva bude i na to nece uticati lobiranje raznih poznavaoca i ostale boranije. Cena iako bude losa jedne godine pa sta da se radi necemo pocrkati.i to bi imalo svoju dobru stranu,isplivali bi pravi proizvodjaci.
potpuno si u pravu
 
Većina novinskih članaka koi se plasira jeste obrada ili plagijat jednog te istog teksta a uglavnom se radi o plasmanu maline originala na Srpskom tržištu. Pročitajte pažljivo bilo koi tekst i videćete. U svakom piše plaćano 220-230 a prodaje se po 160-170. To nema veze sa izvozom. Novinari u mnogome prave dodatnu zabunu jer nisu dovoljno informisani da razdvoje prave izvoznike od ljudi koi samo skladište malinu.
 
u svim plagijatima se provlaci cinjenica da se kuka na nekih 0.40 eur centi gubitka na rod 2016,a na rod 2015 su imali 1,05 eur plusa , zasto taj podatak nije zaintrigirao novinare i zapitao se da li je zarada te godine bila ravnopravna,a ovo sa jesenjim sortama je bilo dobro 2015 kada poljaci nisu imali maline,a vec ove 2016 poljaci su imali cenovno stanje kkod nas i placali nize cene maline te sada imaju prodaju, sami hladnjacari su napravili gresku ( bespotreban otkup jesenjih sorti koje ce stojati na lageru do sledece susne godine u poljskoj ). dosadasnja praksa je bila uvoz takvog sortimenta po daleko pristupacnijim cenama i miksanje te dalja prodaja
 
:ppozdrav: @ Shadowlurker .... Ako bi banovan ...voleo bih da i mene trajno banuju ...Sve ste lepo pojasnili Vi, @vilamet 2012, i @ cunami .... ! Svaka cast.

Da sam na mestu nekiiih ...posle ovih postova ja vise nikad nebih postovaooo ..bilo bi me sram!:ppozdrav:
 
Zasto je obrisan post @Shadowlurker-a, covek je sve lepo objasnio bez i jedne neistine, ako je bilo nekih neprimerenih reci, mogle su samo one da se obrisu a ne celo izlaganje

Samsung A5
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh