Pioneer hibridi

Jockovicu svaka cast. Ispostovao me jednom kada im je NS 501 ako se dobro secam kiksno t.j. seme bilo neispravno, ali smo se dogovorili oko nadoknade stete. Svi pamtimo Jockovica iz zlatnih vremena instituta pre 20 i vise godina kada su NS640, NS607, NS 444 bili vrhunski hibridi jer stranih nije jos uvek bilo ili su tek dolazili na mase trziste. Zato sada institut pokusava preko Jockovica u koga ljudi imaju koliko toliko poverenja da skrenu paznju na nove hibride. Mislim da ce im to tesko poci za rukom. Na prezentaciji NS hibrida u Kikindi promoter kaze .....A sada o hibridima suncokreta cije seme se tako dobro prodaje u inostranstvu da me je malo sramota kako se malo prodaje kod nas...Kad jedan promoter to javno kaze verujte da je istina. I NS i ZP davno su izgubili nase poverenje.
 
E kakve pritiske trpe ti naši instituti što političke što od stranih semenskih kuća nebili ih ugasili ili oterali sa tržišta da oni malo zajašu kao i u ostalim sferama pa da vidite onda cena semena.Veliki je ponos države imati takve institute ali država ih baš nešto nemazi i nepazi već ih vidi kao izvor za dobro zapošljenje političkih istomišljenika i izvor za izdržavanje političkih stranki, ali no.Što se tiče suncokreta sve veće strane semenske kompanije koje su na tržištu u Srbiji se snabdevaju selekcijom sa instituta e sad što ljudi neće da probaju makar jedno jutro to je problem u našim glavama ali no.
Izvinte za :off_topic:.
 
Ne,samo treba malo uloziti u njih kako bi dobili kvalitetnije hibride,a mi onda sejali vecinom njih.
A kazem ne za privatizaciju iz razloga sto bi se mozda znatno popravio kvalitet semena,ali bi i cena o da bila u rangu stranih
 
Ako smem i ja da prokomentarisem :ako se dozvoli privatizacija instituta {pravim cudom dosad nije } tu im je i kraj kao i svemu sto je privatizovano
 
Ne,samo treba malo uloziti u njih kako bi dobili kvalitetnije hibride,a mi onda sejali vecinom njih.
A kazem ne za privatizaciju iz razloga sto bi se mozda znatno popravio kvalitet semena,ali bi i cena o da bila u rangu stranih

Ma kakvo ulaganje, mogu oni sami sa svojim sredstvima, ali.
Institut je državna firma(odgovor za momu). Kao takva podleže javnim nabavkama i partijska je prčija. Država postavlja direktore svih državnih firmi, a samim tim jasno je da su to sve partijski poslušnici.
I da, samo treba forsirati i selekciju hibrida za kombajniranje u zrnu.
End offff uz izvinjenje.
 
Ja se slazem da samo treba da forsiraju fao 300-400, da tu guraju u brzo otpustanje vlage i imace trzista koliko hoces.
 
Ja bih prvi posejao sve ZP i NS da mogu sa vlagom i nekom stabilnoscu da konkurisu stranim. Da se razumemo pokazali su i ovi strani da ne mogu da rode ekstra u susi ali opet malo bolje izdrze stres. Ja sejao meni P0412 na 22cm a komsiji dve njive dalje od moje ZP 427 na 23cm. Djubrenje isto jer smo mu mi bacali i u jesen i u prolece kad smo i nama. Mi prskali Adengom on ne znam cim jer je to sam radio. Moj prinos oko 3,5t/ha njegov 2,3t/ha i vlaga za 1,5% veca. I bar 30% jalovih biljaka in kod mene oko 10 do 15% max. Razlike nazalost ima, ali kad je ne bi bilo, prvi sam za to da odaberem ZP ili NS
 
Kolega samo u istim uslovima proizvodnje možeš porediti hibride različitih kompanija, to što je tvoj komšija pođubrio isto nemora biti tako (možda je tvoja zemlja u boljoj kondiciji), pitanje je da li je on godinama redovno đubrio i da je doveo zemljište u kondiciju, pa obrada zemljišta, nega useva, izbor hemije i primena, izbor semena u odnosu na kvalitet zemljišta (peskovita, ritska, smonica...), položaja parcele (niži, višlji teren, sa depresijama...) znači treba da su isti uslovi.Hoću da kažem najbolje je na istu parcelu (koja je ravna, bez depresija, skrivenih mana poput salašišta, oaze slatina i žute zemlje...) posejati više hibrida i onda oni imaju približno iste uslove i hibridi da su istih fao grupa i sličnih uslova i karakteristika za gajenje pa kad bi moglo ponoviti više puta e onda možeš reći da su neki hibridi bolji ali no.Izvinte što malo davim ali mislim da neće da škodi.
Izvinte za:off_topic:.
 
Svakako ima tu mnogo stvari koje odlucuju. Ja sam ovo uzeo u obzir jer znam kako se ta njiva radi (nesto mu usput i ja odradim posto u tom delu ima samo tu njivu 80a a ja imam jos njiva) a i poznajem zemljste tu, razlika nij bas mala.
Inace i sam sejem licne oglede otkako sam preuzeo od caleta odabir seme,hemija,djubriva itd. Ove prosle godine sam imao na parceli od 2ha 3 hibrida i razlika nije bila mala. Elem ne biram hibride (ili sortr za druge kulture) po onome rekla kazala ili sam negde procitao ili zato sto svi seju taj neki hibrid ili sortu. Gledam da sagledam realno stvari da probam kod sebe i da se posavetujem sa drugim bilo na forumu ili sa ljudima iz okruzenja
 
Probaj jos nesto ako vec imas zivaca za oglede. Posej isti hibrid sa razlikom od 10 dana pa u 3 setve. Videces da i tu budu razlike po 20-30% cak.
 
Imam strpljenja da zamenim seme i recimo razmak. Ali da ostavljam pa da sejem kasnije mi je vec problem i veliko zezanje. Mada posto imam u nekoliko poteza njive, posejem recimo polovina pa polovinu za 7-8 dana. Ali posto nemam nesto previse zemlje 15-20ha za proletnju setvu zavrsim posao u 2-3 radna dana max :osmeh:
Ali da ima razlike to znam pricali su mi i strucnjaci i poljoprivrednici.
 
Sto se tih strucnjaka tice,bili onomad kod mene i ja lepo pitam za treci tretman psenice,a oni kazu,a sto radis i prvi kad kod nas nema bolesti.....:osmeh:

Prosle godine takodje pitaju kad cu sejati kukuruz,kazem cim dozvoli vreme od 28.3,a oni ce meni "ko rano seje,rano i preseje". Da smo na kraju leta dosli u situaciju da ja imam bar prosek oko 3t po ha,a kod njih u ogledima kagastrofa....

Ne zelim da omalovazavam nikog niti da sebe uzdizem,samo kazem,praksa i iskustva su cudo i ono sto bradodja rece ,mora se pratiti novitet,a ne raditi kako se radilo pre 30-40godina
 
Praksa i iskustvo!!! Koje iskustvo imenjace mozes sad pa ti imati?!:osmeh:
Koliko si puta do sad posejao? 10-12 puta (godina)? Ako?
Pekar ima iskustvo i praksu on mesi i proizvodi za noc stotine i stotine hleba! To je iskustvo i praksa:osmeh::ppozdrav:
 
Nazad
Vrh