Pioneer hibridi

Juce bio promoter Pionira.Ostavio zeleni list i rekao da kada stigne seme poskidamo sa svake vrece onu malu deklaraciju.Nisam bio kuci tako da nista vise neznam.
 
I ja sam gledao danas- P1114, V74, P0216 predeklarisano seme! P0412, i P9911 nisu... sutra je radni dan posle praznika, pa cu traziti deklaracije na uvid. Ako je klijavost na njima u redu, nema razloga za zabrinutost!
Jesi li već uzeo to prepakovano seme ili tek treba? Teši me samo pošto su kod mene aquamax hibridi pa ne mogu biti stariji od više godina mogu biti samo iz 2013god , a ovi drugi npr.P1114 V74 ti mogu biti i par godina šta tu vredi analiza i deklaracija kad svi znamo da to seme ne ispunjava te kriterijume.Uraditi analizu i ako nije dobro vratiti nazad ima konkurencije pa za svoje novce ima da biram šta ću sejati.
 
Poslednja izmena:
Ja nikad nisam ostvario prinos sa Pionirom kao sa domaćim sortama,bilo da ga radim u klipu ili u zrnu.Jedinu veliku prednost koju vidim kod Pionira je vlaga koja je dosta manja kod skidanja u zrnu.2012 kod Pionira nisam imao ni vlagu ni rod,dok su neki domaći ipak rodili.
Gresis,ali imas pravo kao i svi na svoje misljenje.Cak u prici sa strucnjacima instituta ZP i NS oni priznaju da je Pionir trenutno dominantan zbog savremene genetike i siroke lepeze hibrida,kao i aquamax tehnologije koju oni mogu samo da sanjaju.Za razvoj takve tehnologije potrebni su milioni dolara a i sam sistem pustanja novih hibrida na trziste je jako rigorozan i ozbiljan.Ko ima prosecnu zemlju,hoce da bere u klipu,da seje na razmak 26-28 pa i 30, da ima velike klipove,da hrani stoku taj treba da seje domace.Ozbiljni proizvodjaci,koji hoce prinos,sklop od 65-75.000 biljaka pri tom imaju kvalitetnu zemlju i rade ful agrotehniku trebaju sejati Pioneer.
 
Jesi li već uzeo to prepakovano seme ili tek treba? Teši me samo pošto su kod mene aquamax hibridi pa ne mogu biti stariji od više godina mogu biti samo iz 2013god , a ovi drugi npr.P1114 V74 ti mogu biti i par godina šta tu vredi analiza i deklaracija kad svi znamo da to seme ne ispunjava te kriterijume.Uraditi analizu i ako nije dobro vratiti nazad ima konkurencije pa za svoje novce ima da biram šta ću sejati.
pitanje odkud znas da aqvamax nije starija od 2013-e? prijatelj mi radi u pioniru a aqvamaxa imas kod njih od 2008-me
 
Gresis,ali imas pravo kao i svi na svoje misljenje.Cak u prici sa strucnjacima instituta ZP i NS oni priznaju da je Pionir trenutno dominantan zbog savremene genetike i siroke lepeze hibrida,kao i aquamax tehnologije koju oni mogu samo da sanjaju.Za razvoj takve tehnologije potrebni su milioni dolara a i sam sistem pustanja novih hibrida na trziste je jako rigorozan i ozbiljan.Ko ima prosecnu zemlju,hoce da bere u klipu,da seje na razmak 26-28 pa i 30, da ima velike klipove,da hrani stoku taj treba da seje domace.Ozbiljni proizvodjaci,koji hoce prinos,sklop od 65-75.000 biljaka pri tom imaju kvalitetnu zemlju i rade ful agrotehniku trebaju sejati Pioneer.

Što bi rizikovao sa tim sklopom od 65-75.000 biljaka kada i sa sklopom od 50 000 biljaka i prosečnom masaom zrna po klipu od 200 grama može da se ostvari sasvim pristojan prinos.Te 2012 sam imao agrotehniku u ful-u,zemljište nije kao u vojvodini sigurno je lošije,sklop je bio manji od preporučenog, sejao sam 60 000 biljaka a rod sa Pioneerom skoro da nisam imao.Plašim se da i ova godina ne bude takva ili slična i neverujem da će se ponoviti skoro godina sa količinom padavina kao prošla,i zato sada sejem 50 000 biljaka po hektaru.Mislim da pioneer pri tako malom sklopu od 50 000 biljaka po hektaru nikad ne može da da prinos kao domaći hibridi.
 
Tako, oko 75000 biljaka, dok I mi ne predjemo na twin row, a onda 100.000 biljaka na ha, citao sam da u americi imaju taj sistem vec par godina.
 
Jesi li već uzeo to prepakovano seme ili tek treba? Teši me samo pošto su kod mene aquamax hibridi pa ne mogu biti stariji od više godina mogu biti samo iz 2013god , a ovi drugi npr.P1114 V74 ti mogu biti i par godina šta tu vredi analiza i deklaracija kad svi znamo da to seme ne ispunjava te kriterijume.Uraditi analizu i ako nije dobro vratiti nazad ima konkurencije pa za svoje novce ima da biram šta ću sejati.

Preuzeo jesam, ali nisam platio, a nisam nista ni potpisao...

- - - - - - - - - -

Prica kaze sledece...
P0216 - g. proizvodnje 2013/ klijavost 93%/ energija 90
V74 - 2013/94/91
P1114 - 2013/98/96
P9911 - 2013/96/96
 
pitanje odkud znas da aqvamax nije starija od 2013-e? prijatelj mi radi u pioniru a aqvamaxa imas kod njih od 2008-me
Kod nas su zvanično krenuli 2013god sa ponudom ovih hibrida i ranijih godina nigde nisam video u našoj zemlji oglede sa ovim hibridima.Ne znam kako ide postupak i koliko traje to sa testiranjem pre registracije hibrida , predpostavljam da je bilo nekih hibrida koji možda nisu dobili zvanično i da budu registrovani a za ove što su u prometu ako su u stanju da nam uvaljuju seme staro par godina unazad, onda ih treba zaobići i ne treba ih sejati.
 
Prateci oglede PSS-a naisao sam na jedan ogled gde su testirali uticaj broja biljaka na rod kukuruza u susnim godinama.Prema visegodisnjim ogledima umanjen broj biljaka po h ne donosi bolje rezultate u susnim godinama kao sto ni povecan broj u odnosu na preporuceni ne donosi veci rod.
 
Ima i do hibrida i njihovih osobina,tako da neki imaju isti klip u preporucenom sklopu i proredjenom sklopu,dok neki to mogu da nadomeste velicinom klipa,pa na kraju prinos bude identican.
 
Što bi rizikovao sa tim sklopom od 65-75.000 biljaka kada i sa sklopom od 50 000 biljaka i prosečnom masaom zrna po klipu od 200 grama može da se ostvari sasvim pristojan prinos.Te 2012 sam imao agrotehniku u ful-u,zemljište nije kao u vojvodini sigurno je lošije,sklop je bio manji od preporučenog, sejao sam 60 000 biljaka a rod sa Pioneerom skoro da nisam imao.Plašim se da i ova godina ne bude takva ili slična i neverujem da će se ponoviti skoro godina sa količinom padavina kao prošla,i zato sada sejem 50 000 biljaka po hektaru.Mislim da pioneer pri tako malom sklopu od 50 000 biljaka po hektaru nikad ne može da da prinos kao domaći hibridi.

Ta 2012 godina je specificna po visokom temperaturama vazduha u vreme oprasivanja. Temperature ni nocu nisu silazile ispod 30 stepeni. Na tim temperaturama polen ne moze da prezivi i kukuruz je ostao jalov. Tako da to nema veze sa sklopom, i retki kukuruzi nisu izneli klip.
 
Nazad
Vrh