Pioneer hibridi

Gumar,možda kod vas u Zr vlaga nije bila problem,al kod nas jeste jer nam je zemljište takvo da je skoro pa uvek žedno. Taj deo atara sigurno. Ne znam samo kako je onda moglo da se desi da na istoj parceli imam prinos od ~200kg/kj i ~2000kg/kj? Kako objasniti da tamo gde je gvozden crv radio,odmah u sledećem redu si mogao pronaći klip već malo dalje jok. Ne kažem da visoke temperature nisu ubile kukuruz ali dobar sklop u našem ataru ga je dotuk'o!
Evo sad mi pred očima slika setve 2012 kad mi nestalo semena u sred njive-sipam stari R-92 i jedva završavam njivu jer mi je zadnjih 10m opet nestalo semena. Tačno taj 1,5 okretaj (~16redi) je bilo kukuruza (koliko je moglo biti za tu godinu u našem ataru) a ostatak njive (deo je bio posejan A-24 a drugi deo nzm,ne sećam se) nije bilo ničeg,tj bilo je spomenutih ~200kg/kj.
Sinisa ,naravno da je i vlaga bila problem jer i ja sam imao parcela sa prinosom od 200kg/kj,ali da je bilo vlage i spoljna temperatura bi bila niza pa bi i oprasivanje bilo bolje.Iz tog razloga sam i naveo ogled sa istim hibridom na dve parcele.
 
Kod mene za vreme oprasivanja te godine temperature po danju su dostizale 39 do 40 stepeni a nocu nije padala ispod 26 uz to vetar je duvao kao nenormalnan uostalom sta reci, kao kod nas u Juznom Banatu a pogotovo u okolini Vrsca! Verovatno u zemlji jos je bilo vlage ali sta je to vredelo kad nije mogao da se oprasi kako treba.
Zanimljivo da su svi hibridi bili samo do Fao 550 pa su neki i pod takvim uslovima uspeli da se oprasivaju a neki su skroz podbacili! Zato sam ja rekao da je godina bila merodavna za testiranje hibrida.
Komsija je posejao te godine Kermes za kojeg ja kazem da je iz grupe 900:osmeh: negde 25 Maja jer je star i sam pa nije stigao i na kraju je imao fenomenalan kukuruz kojem uopste za vreme vegetacije nije nista nedostajao, ama bas ni jedan faktor za dobar rod!
 
cenovnik-pionir-semena.png
 
Te 2012 godine sejao sam kukuruz u dve ture. Prvu turu sam posejao od 8-12 aprila i tu su prinosi bili od 1500 - 4000 kg/kj. Sledeca tura je bila sejana dvadeset i nekog aprila i tu prinos nije padao ispod 6 tona/kj a bilo je i preko. Tako da su te godine imali velike prinose samo lenji i oni koji rade vise zemlje pa ne stignu sve da poseju do 15 aprila................naravno zbog onih 100 litara od 27 jula.
http://issuu.com/instituttam/docs/rezultati_ogleda_2012
Evo kod nasih drugara na institutu pa takoreci RAVNO sa malim kaskadamu u rokovima setve, po vasoj konstataciji oni su imali u svakom roku kisu ili je nisu imali uopse, mozda se Pancevci bolje secaju...
Na 7 strani rokovi setve.
 
Ima još nešto malo starih zaliha ponča i u ovoj godini je data dozvola da se to potroši do juna meseca.
 
Ne zurite sa kupovinom semena. Ici ce dole jer su sve semenske kuce pune zbog dobrog roda a trziste je toliko koliko je.
 
Ko juri onaj popust kod pionira, to je vremenski ograniceno do kada im treba poslati deklaracije, valjda pocetak marta:sta:
 
Jesu price ,ali price posle savetovanja na Zlatiboru gde su bili i proizvodjaci semena.
Vidite li da i mali prodavci jos nemaju sva semena,znaci i oni cekaju.Semena ima i netreba se bojati nestasice a ima jos dva meseca do setve.
Ako kupis seme po ovoj ceni i desi se da cena padne,oni koji su ranije kupili nece biti osteceni jer ce potpisivati knjizna odobrenja na veci rabat.Tako da uvek ko kupi sada ce proci povoljnije.Ovo pricam za pioneer
 
I ovako su zakomplikovali jos da daju knjizna odobrenja to bi vec bio cirkus! Ti firmi mozes da das odobrenje,ali kako onom ko nije u sistemu PDV-a?!
 
Uzimajte seme sto ranije! Najbolji hibridi se prvi razgrabe... dzabe meni sto sam ustedeo 2-3 evra po vreci u martovskoj/aprilskoj kupovini, kad od tih hibrida sto je preostalo, bude pola jalovo u slucaju ozbiljnije suse!
 
Nazad
Vrh