PIO + Zdravstveno

Cim ispunis normu od 15god. izadji ali ako nemas navrsenih godina za penziju ne mozes izaci ukoliko se ne prijavi drugi clan domacinstva u pio.
Pet da li si ti lično u polj. pio,jer za nekog ko priča da obrađuje desetine ha prilično nemaš pojma.
1.Osnov za polj.pio je vlasništvo na polj.zemljištu (min 0,5 ha),nema veze sa gazdinstvom!
2.Vlasnik se dobrovoljno prijavljuje za polj. pio .
Sa polj .pio možeš se odjaviti samo u slučaju:
1.Sticanjem uslova za odlazak u penziju(bilo kojih)
2.Sticanjem drugog osnova osiguranja(zaposlenje,otvaranje firme i sl.),prvo nova prijava pa onda odjava )
3.Gubitak osnova osiguranja,to jest gubtak vlasništva nad polj.zemljištem!
Ukolikoje odjava urađena po tački 2 u slučaju gubtka drugog osiguranja automatski se vraća u polj.pio ako idalje poseduje zemlju!!!Problem je što u ovom slučaju nemože da se plaća samo zdravstveno
Ne odgovaram Petu(besmisleno)nego da podelim prave informacije iz ličnog iskustva kome to treba.
Prošle godine najavljena je promena zakona i dovođenje u red u ovoj oblasti ali vođa se o sebi zabavio a ovi oko njega nesmeju ni da seru a da ga ne pitaju .
Inače dobra ova ideja jedno gazdinstvo,jedan pio i tri penzije :ideja:
 
Pet da li si ti lično u polj. pio,jer za nekog ko priča da obrađuje desetine ha prilično nemaš pojma.
1.Osnov za polj.pio je vlasništvo na polj.zemljištu (min 0,5 ha),nema veze sa gazdinstvom!
2.Vlasnik se dobrovoljno prijavljuje za polj. pio .
Sa polj .pio možeš se odjaviti samo u slučaju:
1.Sticanjem uslova za odlazak u penziju(bilo kojih)
2.Sticanjem drugog osnova osiguranja(zaposlenje,otvaranje firme i sl.),prvo nova prijava pa onda odjava )
3.Gubitak osnova osiguranja,to jest gubtak vlasništva nad polj.zemljištem!
Ukolikoje odjava urađena po tački 2 u slučaju gubtka drugog osiguranja automatski se vraća u polj.pio ako idalje poseduje zemlju!!!Problem je što u ovom slučaju nemože da se plaća samo zdravstveno
Ne odgovaram Petu(besmisleno)nego da podelim prave informacije iz ličnog iskustva kome to treba.
Prošle godine najavljena je promena zakona i dovođenje u red u ovoj oblasti ali vođa se o sebi zabavio a ovi oko njega nesmeju ni da seru a da ga ne pitaju .
Inače dobra ova ideja jedno gazdinstvo,jedan pio i tri penzije :ideja:
Pre dve godine cale se skinuo sa PIO a ja uzeo da placam sebi. Dva gazdinstva na istoj adresi, tako da je tacno ovo sto kolega kaze.
 
Moj paša dobio da plati pio jer je bio registrovan a lično on nema zemlje, sve je bilo u zakup.
 
Rašo može malo jasnije "skinuo".Jeli osnov bio zemlja ili nosilac gazdinstva,ko je vlasnik zemlje ,zdravstveno???
 
Cale ima i zemlju i gazdinstvo na sebe. Zdravstveno placa i dalje do penzije. On je placao Pio 30 god, ispunio je uslov samo ceka godine za penziju. Posto smo na isyoj adresi ja sam poceo da uplacujem sebi Pio, jer po zakonu jedan clan domacinstva mora da placa Pio.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Ја сам успео да се скинем са ПИО тако што сам се запослио,а сада би да газдинство пребацим на супругу дали ће она морати да уплаћује ПИО?
 
Već je o ovome pisano skoro, ali ljudi ne čitaju unazad.
Najlakše reći da neko nema pojma, tumačiti kako ti odgovara a ne kako jeste.

Tačno je da ako na istoj adresi dvoje ili više njih uplaćuje PIO na poljoprivredu, svako ko ima uplaćeno više od 15 godina staža ima mogućnost da izadje iz osiguranja odnosno da prestane da plaća ali da ostane i dalje jedna osoba koja će uplaćivati. Sve to pod uslovom da onaj ko želi da istupi iz osiguranja nije nosilac poljoprivrednog gazdinstva. U tom slučaju to nije moguće. Može ako ga neko zameni, ili zatvori gazdinstvo.

Malo je poznato da je svaki nosilac gazdinstva ako nije osiguran po drugom osnovu obveznik plaćanja PIO na poljoprivredu. To se uglavnom ne zna, ima mnogo "sekundarnih" gazdinstva otvorenih na druge osobe. One ako su ranije bile zaposlene sa stažom dovoljnim za pravo na penziju kad napune godine a trenutno ne rade i nisu PIO osiguranen imaće problem sa neplaćenim stažom za period dok su bili nosioci gazdinstva i to dugovanje im se skida kroz umanjenje penzije. Država ne može unazad da naplati dug, ali zato kad se ostvari pravo na penziji umanjuje to pravo.

Ja sam recimo na poljoprivredni pio projavljen od 1995, a nosilac sam gazdinstva od 2004-te. Kad su izdavali nove zdravstvene knjižice, morao sam da idem u fond PIO da mi promenie osnov osiguranja na nosioca gazdinstva zbog procedure izdavanja. Tako da imam staž od 1995 do 2004 po osnovu vlasnštva zemlje, i od 2004 na ovamo kao nosilac gazdinstva.

Te zadnje izmene su donete ako se ne varam 2013-te godine.
 
Moguce je, da si procitao sta lepo sta sam pisao video bi. Cale je bio nosilac gazdinstva ima zemlju u vlasnistvu i skinuo se sa Pio, jer je buo uslov da ja pocnem da olacam svoj Pio isto kao nosilac gazdinstva. Zivimo na istoj adresi, cale ima svoje gazdinstvo ja svoje. On svoje zemlje u vlasnistvu ja svoje u vlasnistvu, ja placam on vise ne placa jer je uspunio broj godina(30) i vise nije obavezan da placa Pio. Sta je tu nejasno.

Послато са Redmi 6A помоћу Тапатока
 
Moj paša dobio da plati pio jer je bio registrovan a lično on nema zemlje, sve je bilo u zakup.
Registracija PG jeste osnov za oporezivanje, iako nema zemlje u vlasništvu. Ako uplaćuješ doprinose po bilokom drugom osnovu (npr zaposlen si), a imaš i PG onda ne plaćaš duplo i za PG. Ako nemaš drugog osnova uplate, a imaš PG, onda plaćaš kao poljoprivrednik
 
Zna li neko koji je najjeftiniji vid penzionog osiguranja sem poljoprivrede, npr. SZR il nesto drugo
PG jeste najjeftiniji osnov oporezivanja, jer poljoprivrednici plaćaju samo PIO (25.5%) i zdravstveno (10.3%). Procenti se obračunavaju na minimalnu zaradu (25.801 din u 2020).

Svaki drugi osnov oporezivanja (zaposlenje, bilo koji PR, pevači, slikari itd.) pored PIO i zdravstvenog plaćaju i porez na zaradu i doprinos za slučaj nezaposlenosti.
 
Ја сам успео да се скинем са ПИО тако што сам се запослио,а сада би да газдинство пребацим на супругу дали ће она морати да уплаћује ПИО?
Zavisi koga pitaš, ako pitaš kod nas u socijalnom, možda i ne mora a ako pitaš ovde na forumu onda će morati da plaća 1000%! :rolleyes:
 
Zakon o PIO:
Član 13
Osiguranici poljoprivrednici su lica koja se bave poljoprivrednom delatnošću kao nosioci poljoprivrednog domaćinstva, članovi poljoprivrednog domaćinstva (...) ako nisu osiguranici zaposleni, osiguranici samostalnih delatnosti, korisnici penzije ili nisu na školovanju...

Nosilac poljoprivrednog domaćinstva, odnosno porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, u smislu ovog zakona, je lice koje je obveznik poreza na imovinu po osnovu poljoprivrednog zemljišta ili poreza na prihod od poljoprivrede i šumarstva, u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na imovinu i porez na dohodak građana.

Obavezno su osigurani nosilac poljoprivrednog domaćinstva i nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, odnosno najmanje jedan član domaćinstva, porodičnog poljoprivrednog gazdinstva ili mešovitog domaćinstva.

Ostali članovi domaćinstva, porodičnog poljoprivrednog gazdinstva, odnosno mešovitog domaćinstva, mogu se osigurati pod uslovom propisanim ovim zakonom.
 
Da li bi neko bio ljubazan kratko i razumljivo da mi objasni koja je razlika između "poljoprivrednog gazdinstva" i "poljoprivrednog domaćinstva"?
 
"Poljoprivrednim domaćinstvom, porodičnim poljoprivrednim gazdinstvom, odnosno mešovitim domaćinstvom, u smislu ovog zakona, smatra se zajednica života, privređivanja i trošenja prihoda, bez obzira na srodstvo između njegovih članova, na poljoprivrednom domaćinstvu, odnosno gazdinstvu sa najmanje 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, odnosno sa manje od 0,5 hektara poljoprivrednog zemljišta, drugog zemljišta ili građevinske celine na kojem se obavlja stočarska, povrtarska ili vinogradarska proizvodnja, uzgoj ribe, gajenje pečuraka, puževa, pčela i drugi uzgoj ili gajenje."
 
Domaćinstvo je kuća, dvorište, bašta, šupe, žena, deca, baba, deda, kuca...
Gazdinstvo je firma, tj domaćinstvo koje je formalno registrovano u Upravi za trezor.
 
Nazad
Vrh