@lekso
Koliko ja znam, a rekao bi da sam dobro informisan, svaki nosilac gazdinstva čak i ako nema vlasništvo zemlje na sebi ukoliko nije osiguran po drugom osnovu je po sili zakona oveznik PIO. U osiguranje bi po službenoj dužnosti trebalo da ga uvede neko od poreske uprave, nadležni službenik fonda, lokalne samouprave..
U praksi se to zbog aljkavosti, nerada ne čini. Pišem kako je po zakonu, zasigurno nisam pobornik takvih propisa. Zbog iskustva člana porodice iznosim ono što sam saznao tad.
Dok imaš status studenta a to je ako se ne varam najkasnije do napunjenih 27 godina života, nisi u obavezi plaćanja. Posle, ukoliko nemaš drugo osiguranje ulaziš u obavezu.
PIO fond ne može tako da kažem unazad da zaduži nekoga ko je otvorio gazdinstvo recimo 2015-te, ali kada jednom bude hteo u penziju imaće problem, pošto će tada utvrditi da je dotični imao gazdinstvo, nije bio osiguran po drugom osnovu. Tada će mu ukoliko je na drugi način ostvario pravo na penziju odbijati od primanja dok ne naplate taj dug za u ovom primeru neplaćene 4 godine do sad.
Znači može se ćutati, nadležni zbog nerada verovatno neće uvesti u osiguranje, ali se dug u tišini gomila i prilikom odlaska u penziju biće problema. Bar kako stoji stvar trenutno, a logično da će biti samo teže doći do penzije, kakve takve.
Retroaktivno, unazad ne mogu da zaduže i da preko poreske uprave stigne ogroman iznos za uplatu, ali za odlazak u penziju proveravaju, i svako ko je imao gazdinstvo u nekom periodu, nije imao nikakvo osiguranje, moraće da otplaćuje 1/3 visine penzije u potrebnom vremenskom periodu. Poljoprivredne penzije su male i smešne, ali ako je pravo ostvareno mešovito i preko radničkog osiguranja, onda već imaju šta da umanjuju.