Pšenica 2023-2024.

Vama trebaju diskosni plugovi, bar da uradi malo dublje i da zaore ž ostatke.
 
U poslednjih 10 godina kod mene je bilo mnogo više sušnih jeseni nego kišnih.
Najveći problem kod oranja za pšenicu je bio taj što posle jako teško niče.
Daleko više vlage je bilo kod onih koji su samo tanjirali. Na oranom je pšenica ostajala retka.
 
Nisam imao taj slučaj ni na suši. Prošle godine sam ja orao suva zemlja kao barut, morao sam 2 puta preći sa Rd da usitnim, posijao posle palo malo kiše i nikla idealno. Hoće da rijetko niče ako se zemlja ne isitni dobro i kad ima vlage.
 
A šta kad je takva zemlja koja se ne može usitniti?
I šta ako nema kiše do decembra meseca?

Ja radim zemlju u 7 sela, od ekstremno teške do neverovatno lake, kako gde. Nigde nije isto.
 
Kad je suvo neće nići čime god da radiš, za pripremu teške zemlje mislim da su dobre teške freze sa 6 noževa, roto tiler, ali ima ono ali, skuplji i sporiji rad, nemože i jare i pare.
 
A ja se uvek čudio kako neko sa recimo 7-8t/ha može da kuka kako je na nuli sa pšenicom.
Jednom tanjirača, đubre još jednom tanjirača pa setva i da te bog vidi.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Kod nas niko ne ore za psenicu osim jednog koji ima 2 juta zemlje ukupno i uporan je sto bi se reklo ne dokazan, svi tanjiraju lakse teze tanjirace jedan do dva prohoda, ima jedan deo koji pripremi setvospremacem sa es oprugama e ta prva nikne, pa ona na tanjiranju a na oranju nikne oko svetog Nikole ako nema kise. Prinos ko ulozi vise u djubre hemiju a potrefi sortu taj ima najbolju psenicu
 
Nazad
Vrh