Pšenica 2022-2023

Ljudi oranje i kisa su zakon za psenicu. Ne odustajte od toga. Nista se nece ustedeti ako se samo istanjira. Svu imate velike traktore jake prevrtace sa 2-3-4 brazde i to zavrsavate jako brzo. Ako ja mogu sa 539 i dvobraznim da uradim moje mozete i vi vase pa x ha. Nece posle oranja da bude problem herbicid.
 
Maticu nemoj mene da pitas. Ali ja prema ovome sto citam ovde a i iz izskustva u mom kraju svuda su bolje bile psenice na oranom nego na tanjiranom. Nemoj da se ljutis sto sam ovo napisao samo sam dao kanstataciju u odnosu na misljenje drugih. Ja svake god orem i imam dobre prinose. Ali ja nisam merilo u odnosu na druge. Kada bih ja svoju parcelu tanjurao pa posejao mozda bi mogao da da kazem sta je bolje. Ovako je ovo samo zapazanje od komentara ovde na forumu. A tebi svaka cast na svemu sto radis i imas dobre rezultate. Pozz
 
Montoya znam da je lakse. Jos lakse je direknta setva. Samo nateras sejalicu i posejes. Bitni su rezultati na kraju. Ja sam ovde pisao zbog problema sa ostatkom herbicida i da se drugi ili zale ili pitaju sta da rade. A svi znamo sta je lakse. Opet kad se sve zabere i oduzme onda je najbolje reci sta je isplativo.
 
U mom slučaju ako bih orao za pšenicu, više mi je potrebno nafte da spremim to oranje, nego što potrošim samo u tanjiranju bez oranja. Plus gorivo za oranje... A onda ono najskuplje - vreme... Trebala bi mi cela jedna nedelja u oktobru samo da orem za pšenicu.

A ono najbitnije kod mene da nikakve razlike nema. Čak šta više, uglavnom bolje niknu pšenice na tanjiranom nego na oranom.
 
Pored svih već navedenih troškova i vremena, kod mene kada bi se uzoralo po suvom bilo bi nemoguce usitniti za pšenicu. Godinu kao ovu ne spominjem. Zbog toga 99% površina za pšenicu se tanjira, opet pominjem u našem ataru.
 
@MIRBAN Da me ne shvatiš pogrešno ljudi su pisali o problemima sa reziduama akt.mat. klomazon o ostalima nije bilo govora niti pomena.
 
Maticu sve te razumem. Samo pisem na osnovu onoga sto ovde procitam. Isto tako sam ovde procitao da je bilo problema sa zitom da je nestajala da ju je napalo neko zutilo i ostalo. Bar kod onih koji tanjiraju. Toga nije bilo kod onih koji oru parcele. Dare ti si skroz u pravu da bi izgubio dosta vremena i nafte kada vi sve orao. Ali msl da kad imate sve te VELIKE TRAKTORE i prikljucke to bas i nije tako puno vremena i pored dosta parcela. Ali ajde da je tako.
 
Ove godine sam na jednoj parceli imao problem sa virozom u pšenici na parceli koja je bila samo jednom tanjirana.Tu je išla pšenica po pšenici.Na ostalim parcelama nije bilo problema odnosno na tanjiranom kukuruzištu i sojištu.Ove godine planiram na nekoliko parcela pšenicu po pšenici ali su sve uzorane.
 
Montoya znam da je lakse. Jos lakse je direknta setva. Samo nateras sejalicu i posejes. Bitni su rezultati na kraju. Ja sam ovde pisao zbog problema sa ostatkom herbicida i da se drugi ili zale ili pitaju sta da rade. A svi znamo sta je lakse. Opet kad se sve zabere i oduzme onda je najbolje reci sta je isplativo.
Posle ovoliko kisa ako bude problema sa herbicidom od prosle godine alal mu cufte...
 
Nazad
Vrh