Pšenica 2022-2023

Mi na soju sejemo strnine, pobacamo po sojistu vestak jednom potanjiramo i sejemo i to je to. Malo bude grbavo al jbg. Prosle godine 40meteri po kj ove 34metra jecma bio prosek psenicu ne radim.
 
To i jeste poenta, da se zemljište obradi na jednakoj dubini jer za oranje su ipak izmislili plug a ne tanjiraču.Nećeš sejati pšenicu na 15-20 cm dubine već ti treba setveni sloj od 5-6 cm koji i ne može da se napravi ako tanjiraču ne držiš na točkovima.One bedevije od tanjirača koje su teške više tona moraju da se vuku na točkovima jer u suprotnom treba mnogo jak macan koji sisa goriva k'o tele a to je sada mnogo ozbiljna stavka.
Kada je suva jesen ovde mnogi za setvu spreme setvospremačem!Zapale kukuruzovinište i prođu jedan ili dva prohoda, bude ravno k'o tepsija, sitno idealno za setvu.
 
Predusev za psenicu je uljana repica koja je posle zetve repice potanjirana i ostavljena kao zeleno djubrenje.Sada je visoka oko 30-40cm. Da li pored te mase baciti jos neko osnovno djubrivo za psenicu ili ne?
 
Vlado, verovatno da je u pitanju različita hemija kojom se tretira seme, pogledaj sa čime je tvoje seme tretirano. Ova skuplja su sa YQ i Sistivom. Tvoje je verovatno Redigo.
 
Биће да је то у питању. Код мене видим на декларацији да је Seedmax 25 FS... нисам баш упознат али чини ми се да то и није нека јака заштита, тек неки сасвим основни третман. Исправићете ме ако грешим. На месту где сам узео све пшенице су 92 динара, имају све сем RWA.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako. To je jedna od najblažih hemija ali to ne mora ništa da znači. Ako godina krene dobro, sve će roditi.
Trgovine verovatno iz razloga opreznosti uzimaju ove jeftinije jer se plaše da li će prodati ove skuplje.
 
Imam psenicu prosle godine sam je izredio i posejao, da li moze ta ista i ove godine da se izredi i seje? Predhodno sam uzeo orginal seme. Tako da bi ovo bila druga godina od orginala semena,dali je neko to radio i kakva su mu iskustva?
 
Opet je selektiraj i zaprasi i posej,i mi smo radili tako isto godinama,sto rece milan neki put i bude bolja od semenske ali to sad najvise zavisi od godina. U vecini slucajeva bude malo manji rod nego prva reprodukcija ali moze i tako da se seje.
 
Do skoro sam sejao jednom dedi u selu par hektara... ne selektira, zameša semesan i to je to.. nije menjao pšenicu više od 10godina..imao dobar rod uvek. Da ja tako odradim, verovatno bih imao 2t na Ha

Poslato sa ANE-LX1 pomoću Tapatoka
 
Nazad
Vrh