Pšenica 2022-2023

Kako se menja spirala na ovoj sejalici, uzeo sam jednu ali treba da se zameni jer je bila za lucerku, nism nikada radio sa njom, gledao sam nesto po YT, nelogicno mi je da moram rasturiti celu sejalicu zbog jedne ploče.
Dolje na remenici imas rupu iznad same remenice , i gore na onom djelu gdje se steluje kolicina imas rupu kroz koju mozes proturiti tanku sipku 10mm ili jaci odvijac , tako i dolje kroz tu rupu.
Dolje blokiras tako remenicu a gore odvijas suprotno od sata , nekad je potrebno udariti malo da popusti , kad odvijes donja remenica ce otpasti a onaj gore dio pazljivo podignes , ispod zna da bude podloska da ti ne upadne u one cijevi ispod.

Spiralu mjenjas imas tri vijka m5 ili tako nesto , kad spiralu promjenis stavis taj mehanizam nazad , mora kad pritisnes da se okrece lako a ne sme ispod spirale da ulazi sjeme , ako spirala zapinje stavljas podloske ispod.

Ako je jako stara moguce ima ispod duplu maticu , pa se rastavlja odvijanjem tih matica na remenici.

Treba ti max 5 minuta da promjenis spirale , a ovi sto rastavljaju cijelu neka i dalje rastavljaju :)
5 minuta traje sa trazenjem male gedeore , inace proces traje 60 sekundi:)
 
Poslednja izmena:
Jos za gamu , remen mora da bude naspanovam jer vecinom je to uzeok svih problema , odnosno spirala se potrosi i zrna ulaze ispod i prave otpor okretanju spirale , najvaznije da se spirala slobodno okrece a da ne bude previsoko iznad ploce, posebno vazno za sijanje lucerne, steluje se podbacivanjem podloski , ili ako je potrosena spirala a podloske izvadene , ubacivanjem tankih kartona iznad spirale i onom limenog dijela na kojem je spirala, ili ako je lezaj blokirao mora se rastavljati zbog lezaja.
 
E hvala ti, skinuo sam je za pola minuta, razmisljao sam, nema logike da se rastura cela sejalica zbog jedne ploče koja bi trebalo da bude lako promenjiva.
 
Ove godine posejan marvel i celule. Celule je originalno seme tako da ostaje za reprodukciju sledece godine.
Tako smo mi ostavili ove godine Sofru original, kad smo počeli da selektrujemo ono pola robe ispada na sitnom otpadu. Vratili u prikolicu i predali na otkupnom.


I mi smo gotovi skoro sa setvom, prošle nedelje posejano na dzombi, a danas završavaju na sojistu.

Ono što sam danas gledao što je posejano četvrtak petak, nabubrilo seme i nazire se klica.
 
Kako se menja spirala na ovoj sejalici, uzeo sam jednu ali treba da se zameni jer je bila za lucerku, nism nikada radio sa njom, gledao sam nesto po YT, nelogicno mi je da moram rasturiti celu sejalicu zbog jedne ploče.
S
Tako smo mi ostavili ove godine Sofru original, kad smo počeli da selektrujemo ono pola robe ispada na sitnom otpadu. Vratili u prikolicu i predali na otkupnom.


I mi smo gotovi skoro sa setvom, prošle nedelje posejano na dzombi, a danas završavaju na sojistu.

Ono što sam danas gledao što je posejano četvrtak petak, nabubrilo seme i nazire se klica.
I ja isto posejao sofru semensku za ovu godinu, selektirao sam nekih tonu i po imao sam dve kante od polikolora tog sitnog semena i loma. To mi nije izgledalo strasno pa sam to i selektirao i posejao, videcemo rez na leto....
 
Jel imao neko od RWA Obiwan psenicu.zanima me kako se pokazala

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
Posejao svu psenicu, ove godine najvise Basilio i Apilko i za probu LG Asterion i KWS Ultim, sve na suncokretistu. Nisam planirao jos jedno nedelju dana ali me je bilo strah da ne pobegne vlaga.
 
Šta da radimo mi što smo tek ofarbali seme. Nikada mi nije toliko otpalo semena kao ove godine, oko 250 kg na dobijenog 1300 selektiranog. Zakasnili smo, nema ništa od vrhunskog prinosa.
:osmeh:
 
A šta tek da radimo mi koji tek sutra nosimo na farbanje.Soja nije još skinuta,plan je u petak.Onda bi trebalo tanjiranje sojišta i polako setva kad se stigne. Ostavljeno seme Avenue i Apilco. :ppozdrav:
 
Svako radi kako misli da treba. Ali moje skromno iskustvo od 15 godina bavljenja ovim poslom mi kaze da je rana setva uvek bila bolja od kasne.
 
[mention]Dobrinčan [/mention] Vlajko iskustvo je ok, al’ ovo sa optimalnim rokom nidje veze…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Tako smo mi ostavili ove godine Sofru original, kad smo počeli da selektrujemo ono pola robe ispada na sitnom otpadu. Vratili u prikolicu i predali na otkupnom.


I mi smo gotovi skoro sa setvom, prošle nedelje posejano na dzombi, a danas završavaju na sojistu.

Ono što sam danas gledao što je posejano četvrtak petak, nabubrilo seme i nazire se klica.
Selektiranje me tek ceka,necu puno sijati,al od 300kg nadam se da nece otpasti vise od 250kg, jer toliko mi treba za sjetvu......koje imas donje sito?
 
Nazad
Vrh