Pšenica 2021-2022

Оборили данас Ка-Ве-еС-ов "Фоксил" кућне дораде: влага око 9.5, хектолитар преко 79, а нацурело нешто преко 36 метери по ланцу. А ја, гледајући га како расте без кише, помислио: "Ако би неки случајем домашило до 30 метери....".
 
Puko top gotovo za ovu godinu. Zadovoljan sam prosecnim prinosom. Basmati na repistu prosecan ali hektolitar los... Vlaga 11,8 Zejfir odusevio u svim segmentima (prinos,hektolitar,protein) ali na boljim njivama sa boljim predusevom. laga 10,90


 
Brat danas skinuo pšenicu, 3.5 t po kj. Malo kasnije je posejana, ali je pala dobra kiša u dva navrata.
 
Danas zavrasio dva hektara, prosek oko 4.5t, ako ostanu i ostale tako bicu zadovljan.Jadno da ne moze jadnije.
 
Prinos pšenice 4,5 t/ha
Prva tura repište 16,2 protein
Druga tura suncokretište 14,8 ,kukurzište 17,2
Treća njiva najbolja ostavljena za seme 16 protein


Gluten od 31,8-38
h
HL manje bitna stavka 75

W broj meri kvalitet rastegljivosti glutena tj jačinu glutena tj snagu testa. To znači da možete npr da pravite burek koji treba da je rastegljiv... W broj 320-450 recimo da od 250 pa na dalje imate kvalitetan gluten

Sorta Solenzara. Nastavljamo da je sejemo jer je odličan balans prinosa i kvaliteta.

Poslato sa ELE-L29 pomoću Tapatoka
 
Imao sam Solenzar na 20 kj,hl 74-77 proteine i gluten nisam merio kod nas trenutno sve u isti koš ide.Nego razgovarao sa drugarom koji se dvoumi da ostavi za seme a imao je parcelu u jermenovačkim ataru 4800 kg po kj sa hl 70. Traga za sortom koja ima dobar kvalitet pa mu je solenzar pod znakom pitanja. Sad kad pročitam Draganov post imam dilemu šta da ostavim.Trenutno ostavio za seme solenzar 14t i Apilko 10 t od ponedeljka selektirm pa prelomim.
 
Pecan prinos 20-21 q/kj. Ne znam tacno, skladisten u hangaru (nismo "vagali"), skida se sta ce se ostaviti za seme i tako to. Sa osnovnom dj. i urea u prihrani (100-130 kg kako gde) druga prihrana je izostala, posto mi prva nije iskoristena zbog nedostatka padavina...
 
Nisam napomenuo da je kolega preko puta imao 15 q/kj (ako se dobro secam vrsili su pre kise), doduse psenica je izgledala pristojno, nije bilo losijih "strafti" kao kod nas na toj parceli, ali prosek je prosek.
 
Nazad
Vrh