Pšenica 2021-2022

Ooo pa kod vas je padalo za sve novce, ovde samo po koja zuta mrlja na kolima....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ni kod nas u Paracinu ali ovo je u Bg-u jutros dok je auto bio na parkingu... a slikao sam ovo kuci kad sam stigao

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Bio sam pre dan il' dva, miseva nema, t.j. nisam video uopste iako je na jednoj parceli "samo" tanjirano sojiste. Bas ta nekako mi boluje polovina jedne parcele. Mislio sam da je do rezidue herbicida, nije... Druga sorta, nije... Ne znam sta je.
 
Danas sam bio u atar .Nisam slikao ali sam zapazio da su pšenice koje su rano sejana a gde je predusev uljana repica ,veoma loše.Kao da ih nešto blokira,crvekaste su ,naježene, ..... .Znam vlasnika ,rade punu agrotehniku .
 
Tako je bio i nas kukuruz na repici, pionir 9911,nikakav, mali, tunjav, ljubicast, mi se skenjali. A onda jesen, ta njiva odvalila sa prinosom, bio najbolji
 
9911 generalno uvek ima poneki ljubicast svake godine i na kraju bude odlican

Послато са SM-A705FN помоћу Тапатока
 
Imam tako losu psenicu na jednoj parceli,tj nekih 30-40% te parcele je tako lose,crvenkasta,jako mala.Prvi razlog je prevlazeno zemljiste na tih 30-40%,zbog toga je koren lose razvijen i biljka ne napreduje kako treba,drugi razlog prati prvi,zbog mrazeva,a zbog stalnog vlaznog zemljista od gore,koren psenice je izdignut i jedva se biljka drzi za zemljiste,to jos dodatno utice na sposobnost biljke da se hrani.Treba valjati,a ne moze jer je zemljiste jos uvek malo vlazno od gore na tim mestima ...komedija,pre 2 dana sam takva mesta preskakao valjkom jer lepi za njega.A opet gde nije vlazno ,prasi se samo tako dok sam valjao,e tu treba malo kise xd...Ovaku situaciju nisam jos imao sa psenicom i tu gde je psenica losa bas nesto nisam optimistican da ce se oporaviti,ja mogu povaljati sve kroz par dana kad se prosusi,ali onda treba kise malo nakon valjanja da biljka zivne,plitak joj i jako slab koren,ako nema vlage od gore ,tj ako je suvo sve ,isti ce joj djavo biti povaljao ili ne,a kise nema na vidiku,ni za desetak dana maltene ....

@kiraj Ako otpada hemija kao uzrok toga,pogledajte na takvim parcelama kako se biljke psenice drze za zemlju,ja mislim da bi prelazak valjkom popravio stvar,jos posle da padne malo kise,mislim da bi bilo odlicno.
 
Pšenica nije moja ,ne znam sa čime su tretirane ali znam da je predusev uljana repica.Podlubljivanje od mraza nije ,pored je moja pšenica skroz drugačija.Šta uljana repica kao preusev radi zemljištu ,ne znam ali na svim parcelama u ataru gde je pšenica posejana posle uljane je takvo stanje.
 
Uljana repica mu dođe kao suncokret, pokupi sve iz zemlje zbog razvijenog korenovog sistema a ljudi slabo unose hraniva jer se boje poleganja, mislim da su ove dve kulture čak i gore od šećerne repe što se tiče izvlačenja hraniva.

Ovo što je kolega kiraj naveo je verovatno fosforna depresija (nedostatak) a to pšenica pokaže kao i nedostatak azota a oni jedno bez drugog u žitaricama ne mogu.
 
Po viđenom, ipak je suncokret manje zlo.Kod mene je bio suncokret.Momentalno mnogo lepše izgleda.
 
I kod mene na pšenici ima dosta i žutih i crvenih listova. Sejana na kukuruzištu. Dobila je u sejanju 200 kg/ha 8:15:15 i sad za vikend sam išao s KAN-om. Mislim da je kod mene problem da je bilo dosta vlage (zabarilo se - predpostavljam da je problem u plužnom djonu i ne može da dublje sidje vlaga - ispod 40-50 cm). Pratiću situaciju da vidim kakvo će stanje dalje biti kad i otopli sledeće nedelje. A i treba čovek iz BASF-a do dodje i pogleda uživo parcelu. Jeste da sam mu slao slike ali je bolje na licu mesta pa da vidim da li treba da sa nečim delujem.
 
Crvenilo je nedostatak ili blokada fosfora, kod nekih sorti je to vise izrazeno tom crvenom bojom, a treba joj sunca i toplote, a to ne moze da ti proda, bilo je mrazeva predhodne 2 nedelje, jos ako je i vlazna parcela to je jos gore u kombinaciji sa hladnom vremenom..
 
Čime planirate prskati pšenicu protiv trave? Kod mene krenula trava treba uskoro prskati
 
Nazad
Vrh