Pšenica 2021-2022

Hvala Vam najlepse! Cujemo se svakako ako bude bilo potrebe, onda u vezi semena, ako ne, onda... :ppozdrav:
 
Prinos ako bude 8 tona po ha ja bi zbilja bio zaodovoljan i da cijena bude 23.5 dinara neto tel kel (nebit o jel cuvam, ili ne) a ove godine sam imao prinos na 53 ha, 10.7 tona po ha. Ako omanem tipa 2 puta po 5 tona po ha i slicno naravno da ne bi vise ovakve uloge radio ali unazad 8 godina otkako idemo u full ulog do sada se bas u svakoj godini to vise isplatilo nego kad smo stedili. Naravno vrijrme je tu broj 1 jer nismo trpili u psenici susu kao vi u nekim krajevima di vam je potencijal 9 tona sofrua ili mozda i 10 a vrsili ste npr 5.5 do 6

Imao si na 53 hektara prosek 10,7 t/ha?
Reci mi u koliko si parcela imao ta 53 hektara?
 
Pogledajte kod radoslava pripremu sa kratkom tanjuracpm u suncokretistu sada i lane kad je sa onom v tanjuracom radio. Te kad je posijao sa hms sijacicom razlika u nicanju nebo i zemlja. Da je sr lane uspjelo pripremiti ljepse naravno da bi prinos buo bolji ali ja procam u losim uvjetima da ti strojevi mogu odradit ono sto trebaju. Jos da je upario rotodrljacu ispred hms sijacice onda bi to bilo jos bolje. Iako ovo je sasvim ok.
ovo ti nepije vodu uopste tj taj primer kod radoslava...psenice i jecmovi izgledaju fenomenalno ove jeseni-zime ma ko kako da je uradio...on je ove godine sejao donekle u roku tj kraj oktobra dok je prosle sejao u novembru,tj drugoj nedelji novembra sto je ogromna razlika,iako mnogi to ne smatraju tako
 
Rešena je enigma njegovog prošlogodišnjeg fijaska sa pripremom za setvu.Jednostavo Puma nije za onu tanjiraču, više je odskakala nego što je radila.Ove godine moglo se i rukom baciti seme, opet bi niklo savršeno jer su uslovi bili idealni što se tiče pripreme i setve.Svaka godina je priča za sebe, svake godine se ide u prvi razred!
 
Rešena je enigma njegovog prošlogodišnjeg fijaska sa pripremom za setvu.Jednostavo Puma nije za onu tanjiraču, više je odskakala nego što je radila.Ove godine moglo se i rukom baciti seme, opet bi niklo savršeno jer su uslovi bili idealni što se tiče pripreme i setve.Svaka godina je priča za sebe, svake godine se ide u prvi razred!
Uvek treba teziti ka sto boljoj pripremi i samoj setvi na vreme.. U ovoj godini je zbog kise niklo i ono sto je u kamen posejano, ali nekad posejes na vreme uradis idealno, a kisa ne padne do nove godine pa ako je jos losa priprema tu sledi samo ponistavanje u prolece.
 
Sa time se u potpunosti slažem.Imao sam dosta promašaja i naravno gubitaka dok nisam promenio sejalicu.Jbg sejali smo rasipačem ili plaćali setvu kako kada pa nam je stara lulašica iz DDR-a bila kao svemirski brod kada smo je kupili a opet i ona nije ništa specijalno spram sejalice sa diskovima i određenim potiskom baterije koja je sposobna da useje perfektno i u lošije pripremljeno zemljište.
 
Sa time se u potpunosti slažem.Imao sam dosta promašaja i naravno gubitaka dok nisam promenio sejalicu.Jbg sejali smo rasipačem ili plaćali setvu kako kada pa nam je stara lulašica iz DDR-a bila kao svemirski brod kada smo je kupili a opet i ona nije ništa specijalno spram sejalice sa diskovima i određenim potiskom baterije koja je sposobna da useje perfektno i u lošije pripremljeno zemljište.
Može li ona da seje(sigma) kada je zemljište vlažno?
 
Valjci nisu toliki problem koliki su problem diskovi.Lepi na diskove pa guši u toj meri da gura kubik zemlje ispred ako ne primetiš na vreme.
 
Nas uvek prvo zezali valjci... Nisam je ja imao, već komšija, a on mi sejao, svakako smo zajedno na njivi pa zajedno delili muku.. Doduše njegova je bila veća od tvoje, al se ne sećam da li su i valjci bili veći, pošto znam da ima i sa manjim,pa da li I to utiče...
 
Nisam nikada dočekao da mi nagazni točkovi guše već sam imao seS sa diskovima.Sejao sam po mokrom zadnju njivu ove godine tj.uhvatila me kiša a nisam hteo da prekidam jer je baš, baš daleko.Išao sam 27 km/h samo da što pre odradim i nije zagušila nigde.
 
Ovo je spremano setvospremačem, par cm sitne zemlje od gore a dole beton.Useje ona bez problema u to a moram maksimalnu dubinu jer mi diskovi nisu jednako potrošeni.Dok je vukla sedmica ponekad sam morao pliće jer nije jadan mogao da vuče ako je sejalica puna i meka priprema pa se kompezovalo kako mora.Sada nema popuštanja, ide maks.dubina i dobro se pokazalo pa ne menjam praksu.
 
Valjci nisu toliki problem koliki su problem diskovi.Lepi na diskove pa guši u toj meri da gura kubik zemlje ispred ako ne primetiš na vreme.
Pitam posto turske diskosne imaju problem ne mogu da seju kad je zemljiste vlazno pocinje da gura zemlju ispred diskova. Koliko meri od prilike tvoja sigma?
 
Ja sa lulama nemam tih problema, sejem i u suvom i vlažnom podjednako dobro.
 
Ти си онда за гиниса, на тако малој просечној површини такав принос....
Једино да дођемо па да мало премеримо те површине, оа да видимо чињенично стање...
Nisam jedini ja imao te prinose ok jesam tipa 10.7 tona, ali 3 kolega koji ozbiljno zemlju rade su se vrtili oko 10.3 10.4 u prosjeku isto nanozbiljnoj kolicini zemlje. Jednostavno jenprinos sofrua pokidao ove godine kod nas. Naravno tip top su njive odradjene ali je i vrijeme skoro tip top bilo osim onog toplinskog vala u nalivanju zrna. Nemam potrebe lagati, tko ne vejruje ne mora, sta onda reci za englesku gdje se ladno ostvari 12.5 tona uz pravu agrotehniku ili novi zeland di zito curi 13 14 tona?
 
Rešena je enigma njegovog prošlogodišnjeg fijaska sa pripremom za setvu.Jednostavo Puma nije za onu tanjiraču, više je odskakala nego što je radila.Ove godine moglo se i rukom baciti seme, opet bi niklo savršeno jer su uslovi bili idealni što se tiče pripreme i setve.Svaka godina je priča za sebe, svake godine se ide u prvi razred!
Losa priprema je razlog broj 1 bila (rotodrljaca sa sijaciom bi u takvoj losoj pripremi doprinjela jako puno) te kasan datum sjetve. Da je imao adekvatne strojeve tada bolje bi bilo. Doduse i nedostatak vremena jako utice evo ove godine kad se tata radi korone razbolio nismo posijali 8 jutara koje smo planirali jednostavno visok je datum bio. Platio sam oranja 10 jutara i pripreme 30 jutara da mi se na vrijeme poradi jer nisam pristalica u losu pripremu i u makar koje vrijeme sijati jer se prinosom to obije o glavu. Tako da do 31.10. Je bilo sve posijano osim 8 jutara na koje cu stavit soju i suncokret.
 
Nazad
Vrh