Pšenica 2021-2022

Da mi imamo takvu besnu mehanizaciju imali bi bar 15 t/ha prosečan prinos pšenice po tebi i tvom viđenju.Da vidiš samo sa kakvim mašinama rade ljudi kod nas i pri tome postižu odlične rezultate.Lepo je imati novu ili relativno novu savremenu mehanizaciju ali nije odlučujuć faktor kod prinosa.
Pa Tovarnicki pik ili zadruga i ima takve prinose.
 
Komsija Kiraj, molim Vas, ostavite 100-200 kg Apilka za nas, za setvu iduce godine da ne idem i ja do Molidorfa kao profesionalci :)
Ako doradjivate za seme i tako je ok, ako ne onda cemo mi prljati malo dvoriste, nije problem ni to...
Ako moze sa tog dela s druge slike gde nije bas toliki spic... no, da ne cepidlacim vise :D
 
I kod nas malo fali,pisao sam da ako bude jos par desetina litara kise bice kopanja na nekim parcelama....
 
Komsija Kiraj, molim Vas, ostavite 100-200 kg Apilka za nas, za setvu iduce godine da ne idem i ja do Molidorfa kao profesionalci :)
Ako doradjivate za seme i tako je ok, ako ne onda cemo mi prljati malo dvoriste, nije problem ni to...
Ako moze sa tog dela s druge slike gde nije bas toliki spic... no, da ne cepidlacim vise :D
Verovatno ćemo sa tog dela ostaviti nama ,pošto je tu originalno seme a u nastavku je ono iz okoline Molina ako je toMolidorf .Mislim da ga nećemo odma dorađivati ,ipak ćeš prljati tvoje dvorište. ;)
 
Fendt 515, cene mehanizacije su velike, to stoji. Da li te sva mehanizacija košta punu cenu ili si ostvario neka bespovratna sredstva od države ili Ipard-a obzirom da ste u EU? Da li imate neke podsticaje za npr. mehanizaciju osim Iparda? Prinosi su ti ekstra, svaka čast. Kod nas ne može toliko godina da se ostvari takav prinos, u tri godine jedna usere stvar a kamo li u proseku 5 ili više godina.
Ja osobno ne osim subvencionirane kamatne stope od 0.5 posto godisnje na iznos od 32 000 eura. Ima ljudi koji su dobili 50 70 pa cak i 90 posto od ukupnog iznosa novca neovisno jel bila kupovina 50 000 eura ili 5 milijuna eura.
 
Eto izgleda da sam bas nanisanio na pravu robu...
Verovatno ćemo sa tog dela ostaviti nama ,pošto je tu originalno seme a u nastavku je ono iz okoline Molina ako je toMolidorf .Mislim da ga nećemo odma dorađivati ,ipak ćeš prljati tvoje dvorište. ;)

Eto, izgleda da sam nanisanio (i bez naocara) bas na pravu robu... ;) :)
 
Znamo svi da ne znači. Dve dobre kiše u pravo vreme daju extra prinos. Dve izostale kiše mogu godinu da presude.
Svakako kvalitetnija obrada daje veći potencijal, ali ovo naše je slagalica.
To si napisao tocno. Kad kazem mehanizaciju mislio sam iskljucivo i pod broj 1 na rotodrljacu uparenu sa sijaciom. U dobrim uvjetima pripreme ona dize neka 2 posto prinosa gore plus sto imate manji broj prohodanu pripremi, a u losim uvjetima pripreme ajmo reci i katastrofalnim uvjetima pripreme digne prinos ladno 15 posto. Tko ima idealne uvjete pripreme on i sa najobicnijom sijacicom postize vrlo vrlo dobre pinose ali ako su losi kao npr ove godine kod nas sto su bili e onda mozete vidjeti ozbiljiniju razliku u prinosu. Da bi takav stroj mogli nositi i vuci treba imati i ozbiljan traktor. I naravno sve to kosta. Ali na veci broj hektara onda metar dva po jutru ipak cini a u losim uvjetima pripreme da ne pricamo.
 
To si napisao tocno. Kad kazem mehanizaciju mislio sam iskljucivo i pod broj 1 na rotodrljacu uparenu sa sijaciom. U dobrim uvjetima pripreme ona dize neka 2 posto prinosa gore plus sto imate manji broj prohodanu pripremi, a u losim uvjetima pripreme ajmo reci i katastrofalnim uvjetima pripreme digne prinos ladno 15 posto. Tko ima idealne uvjete pripreme on i sa najobicnijom sijacicom postize vrlo vrlo dobre pinose ali ako su losi kao npr ove godine kod nas sto su bili e onda mozete vidjeti ozbiljiniju razliku u prinosu. Da bi takav stroj mogli nositi i vuci treba imati i ozbiljan traktor. I naravno sve to kosta. Ali na veci broj hektara onda metar dva po jutru ipak cini a u losim uvjetima pripreme da ne pricamo.
Naravno klima je broj mozes imati svemirsku tehnologiju kao ovi u kanadi pa su imali 100 do 200 kg psenice po jutru a negdje ju nisu ni vrsili jer kombajn nije imao masu slame da uvlaci.
 
Pa Tovarnicki pik ili zadruga i ima takve prinose.
Imaju solidne prinose ali je to daleko od potencijala koji zapravo mogu imati radi razno raznih stvari. Doduse 15 tona po ha suhog kukuruza ne znam jel itko vamo kod nas imao, 14 je neki plafon ovdjeni to je bilo lane i nije bilo jedno 10 godina od tada. Ali prednost nam je sto u 80 posto sluacejva vrsimo suhi kukuruz ako sijemo ranije grupe
 
Pa to dal radio sa imt 533 ili nekim traktorom od 100000 evra u oranju i spremiranju je razlika ali u prinosu nije ako dobije kisu kad treba

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
Stroj je taj koji moze dodatno podici prinos (ne u nebesa ali nekoliko posto da) a da bi ozbiljan stroj mogli vuci ili nositi treba i ozbiljniji traktor. Tu ne mislim na plug i pripremac vec na sijacicu pa i na rasipac, plus sto mozete ustedjeti broj prohoda sa odredjenim strojevima
 
Pogledajte kod radoslava pripremu sa kratkom tanjuracpm u suncokretistu sada i lane kad je sa onom v tanjuracom radio. Te kad je posijao sa hms sijacicom razlika u nicanju nebo i zemlja. Da je sr lane uspjelo pripremiti ljepse naravno da bi prinos buo bolji ali ja procam u losim uvjetima da ti strojevi mogu odradit ono sto trebaju. Jos da je upario rotodrljacu ispred hms sijacice onda bi to bilo jos bolje. Iako ovo je sasvim ok.
 
Profesore Dulka ako vam nije daleko Donji Srem provozajte se do mene po seme Apilca, posejao sam ga na svim površinama.Jeste Kiraj bliži ali nudim nesebičnu pomoć pa kako god odlučite.
 
Nazad
Vrh