Pšenica 2021-2022

Kukanje ne pomaze nikom ali nije lako ni procitati .Jel pamtis neku godinu sa nedostatkom padavina ili cak susu?
Ne pamtim ja, jer sam tek od prošle godine počeo da samostalno radim poljoprivredu.
Moji pamte, ali preživeli su i to, kao i gore stvari od suše.
Ni ja neću biti zadovoljan prinosom, pogotovo jer sam delom zaslužan za loš prinos (previše osoke bez kiše).
Ali vodim se time da se nerviram samo oko stvari na koje mogu da utičem, i koje mogu da rešim.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Uvek treba kukuati, i kad je dobro treba kukuati!
I ovako nam daju crkavicu za naše proizvode, dok se kuka. Šta bi bilo da svi kažemo kako nam je dobro? Automacki bi nam i crno ispod noktiju uzeli....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Кука се овде и превише и преко мере, шта ја да кажем 1500кг/кј.
И ево седим и размишљам где сам зезнуо?!
Све посејано у оптималном року 18.10.
175кг/кј 3х16,130кг/кј семена оригинално није моја дорада,125кг/кј урее, опрскано од болести и инсеката како Бог заповеда и 1500кг/кј? Ко год је видео моју пшеницу типовао је на минимум 3000кг/кј још ја био скроман реко ако буде 2500кг/кј кољемо прасе иако ми ништа није скривило. Па никада, али никада овако лоше пшенице нисам имао. Али кише није било када је требало и оно што је пало пре ове кише касно је пало за моју пшеницу.
 
Na forumu uvek ima rekordera ,nebitno od godine.Ne laze ministar kad kaze da imamo prosecnu godinu sa prinosom ,mnogi nisu videli S od suse pa kako da bude losih prinosa....
Ne znam sta da ti kazem,ali znam da ceo Maj pa do danasnjeg dana nismo imali ni jednu kisu vecu od 7 lit a sve ukupno ne vise od 15-20 lit ali psenica je zadovoljavajuce rodila u nasem ataru.
Cak sam i prezadovoljan prosecnim prinosom jer bas sam bio uplasen na nece prebaciti ni jedna od mojih parcela vise od 3 t/kj. Sve Sofrua imao sam ove godine i pokazao se jako dobrim ove godine u odnosu na Avenue na kojeg su bas navalili vecina.
 
Ма знам али како увек мени или је то неки субјективни осећај да се сра,ња само мени дешавају? Сад пред жетву добијем упалу средњег уха и да се на зло оде ми на центар за равнотежу 4 дана сам лежао у болници. Жетва почела отац сам не може да се изорганизује ја изађем из болнице али џаба ми кад идем у шрег као кер.
Једно сам научио да никада не кукам ваљда све то има своје све је то неки Божији протокол, а наше је да га поштујемо и трпимо.
 
Кука се овде и превише и преко мере, шта ја да кажем 1500кг/кј.
И ево седим и размишљам где сам зезнуо?!
Све посејано у оптималном року 18.10.
175кг/кј 3х16,130кг/кј семена оригинално није моја дорада,125кг/кј урее, опрскано од болести и инсеката како Бог заповеда и 1500кг/кј? Ко год је видео моју пшеницу типовао је на минимум 3000кг/кј још ја био скроман реко ако буде 2500кг/кј кољемо прасе иако ми ништа није скривило. Па никада, али никада овако лоше пшенице нисам имао. Али кише није било када је требало и оно што је пало пре ове кише касно је пало за моју пшеницу.
Koju si sortu sejao?
 
Овалије, Фаладо и још једну не сећам се коју. Овде на форуму је хваљена али кречана ради увелико.
 
Problem je sto u nekim krajevima susa (ne manjak padalina), uzima danak od zadnjih 5 godina barem 3 pa ti ekononski opstani u takvom uvjetima a arende se uskoro placaju.... Zbilja vam se divim sto mozete opstati. Vamo kod nas da se 2 suse dogode unutar 5 godina mislim da bi bankrotiralo ili napustilo 80% ljudi poljoprivredu.
Problem je sto raditi u takvim uvjetima.....
Vjerojatno potpuno odustati od pk gnojidbe na koju godinu ili dati 30% od uobicajene gnojidbe. Dusik umanjiti za barem 50% od uobicajene gnojidbe. E sad daljnjeg minimaliziranja uloga ne vidim ajd i fungicidnu zastitu izbaciti kod psenice.
Kada sam pisao o svojim prinosima podrazumjevalo se da pokisnemo kad trebamo eventualno, da nema kise mjesec dana pa omane prinos za 10 do 15 ajd u najgoru ruku i 20% na losijem tlu koji taj stres losije podnese. Nismo nikad polazili od razmisljanja da nemamo 2 3 mjeseca pravu kisu u psenici iako su nam zemlje izdasne, medjutim ove godine smo se na pomisao od 30 meteri po jutru ufrkali ako kisa dugorocnije izostane. Zato mogu misliti kako je drugim ratarima kojima je nazalost nedosanjani san 30 meteri po jutru a kamoli da su isli u full ulog. I blagoslov na kraju cijena od 30 32 34 dinara neto na ovaj los prinos.....
Nikakvo cudo sto ljudi kukaju, kako i nece, ogadilo im se sve...
 
Poslednja izmena:
Danas ovrsena Avenija, prinos katastrofa - 3.6 t/Ha.Ceo Mart i veliki deo Aprila bez kise, u Maju i Junu je nesto i palo, ali klasovi ostadose kratki i nalilo ih je tolike koliki su.Zemlja uglavnom peskovita i bolje nije moglo.
Interesantna je jedna stvar, zafalilo mi je 100 kg semena da zavrsim poslednju njiva i za toliko nabavim Solenzaru, klas za 30% duzi i zrno bukvalno duplo vece.Cujem da kod mene imaju samo reci hvale za nju, pa je moramo isprobati.
 
Meni je ostala najbolja njiva da se kosi bas ingenio. Videcemo sutra, ono sto znam da slame ima, a sta je u klasu videcemo. I dalje je Ingenio dobar , ali ga Anapurna opasno sije svaki put.
Anapurna juce skidana gde me je potukao led. Prinos 500kg po kj. Ht 72-74. Propad sitnog zrna 11%. Ali zato kvalitet kaze ovako
d7f00d9a9c0f598a5e16dc1cc8fefc5e.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Које ми препоручујеш али само голобраде ове са осјем ми дебело иду на к....
И шта ми препоручујеш од јечма?
Aveniju i Apilko sejem vec godinama,stabilan prinos,nize pa ne polezu...svakako ima i drugih sorti samo treba videti koje su za tvoj teren...
 
Nazad
Vrh