Pšenica 2021-2022

Evo rezultata.
vlaga je 10,x HL 76 ,loma nema ,nečistoća 4,6 a prinos oko 1950-2000 kg .Ne zna se tačno zbog toga što je bilo na početku njive semnski avenu ,koji je donet kući za seme.Jedno je sigurno ,više od 2t /kj nije bilo.Uradili su i jednu manju njivu ,prinos oko 2,2 a sada rade jednu koja ima oko 2,5 t/kj.
 
Blago onima što najviše kukaju pa imaju takve pšenice. Gledajte šta je tuga..
6a5a94f6c377137a1f35ce6c55c498e2.jpg

Zrno sasušeno, samo opna ostala.
139d97fceb3e9159e82322d33751c31d.jpg


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Konkretno baš ova je skinuta.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Danas završena žetva pšenice. Sorta je Avenju. Prinos od 2700 do 3700 kg/kj u savisnosti gde je koliko bilo padavina. Ukupna površina je 24 kj na 8 lokacija. Nečistoća 2,8 do 3,5 posto, ustvari nikakve nečistoće nije bilo nego samo sitna zrna. Vlaga 10,7 do 12,1 posto. Hektolitar 73,9 do 76,7. Proteini 13,1 do 15. Ukupan prinos 75oookg pri tome nije obračunato na uzans kvalitet, što znači biće umanjenje.
Mislim da je za ovako ranu pšenicu kiša zkasnila.
Na oko nije loše izgledala ali ponegde je bilo dosta praznih vlatova.
Valjda sam sve napisao.
 
Moji su danas kosili sve na iljevo ,prinos oko 2 t/kj (jednu njivu nisu završili).Neke parcele su izgledale za više ali nema.
 
Evo rezultata.
vlaga je 10,x HL 76 ,loma nema ,nečistoća 4,6 a prinos oko 1950-2000 kg .Ne zna se tačno zbog toga što je bilo na početku njive semnski avenu ,koji je donet kući za seme.Jedno je sigurno ,više od 2t /kj nije bilo.Uradili su i jednu manju njivu ,prinos oko 2,2 a sada rade jednu koja ima oko 2,5 t/kj.
Isplati li se ostavljati psenicu za seme kad je prinos ispod proseka? Koliko tu otpadne pri selektiranju?
 
Sutra pocinjemo, ako kombajner stigne, ili prekosutra, idemo prvo simonidu, pa basilio....ovaj drugi nece vise da se okrene u mojoj njivi djubre ne vidjeno.
Apilco ostaje za kraj, ne izgleda lose.
 
Mi uradili danas 4 jutra apilca koji je najzreliji. Vlaga 17,4. Pauza do sledeće nedelje. Radimo uslužno...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Danas skidao 5,5kj sofru, 2,44kj apilka i 8kj avenu, vlaga od 11-12,8%, prinos sofru oko 3 tone po kj, apilko oko 3,3tone po kj a avenu na jednoj parceli oko 3,7 a na drugoj 4,1 tona po kj, hektolitar od 79-82.Oko sela bolje pšenice nego u dubini atara, tačno gde je palo više kiše.Ova parcela sa 4,1t je ko se seća a pisao sam o tome gde ima previše fosfora i kalijuma i tu se zadnjih 6 god uopšte ne razbaciva osnovno đubre već samo prihrana u vidu azota tako da je ove proleći samo 100kg uree razbačeno u februaru i dve zaštite fungicidom i tretman protiv korova (stim da je u sredini bila jedna traka od 2m koja nije tretirana uopšte sa fugicidom i herbicidom, razlika nikakva).Izvinjavam što su prinosi dati odokativno pošto skidam u čardak na lager i ostavljam za seme a samo jedna tura je predata.
 
Vidi se koje su psenice ipak kisle ,sve te prinose kad napisete u hektarima onda mozemo reci ima suse.
Bilo je kise, kako je gde uhvatilo, bice i boljih a i losijih od ove ali to je dosta ispod visegodisnjeg proseka padavina, prinosa i potencijala koji je imala.. Sta je, tu je, samo da se skine na miru pa idemo iz pocetka..
 
Nazad
Vrh