Pšenica 2021-2022

Ja vec par godina kod majstor Rajka u selektor obavezno dodajem i insekticid i nije bilo problema, a i sejem obicno oko 20 oktobra. Ima i u nasem ataru, ko je sejao oko 5 tog, i mislim da je steta mnogo veca od 20 %, pitanje je kakav rod uopste moze dati u kombinaciji sa susom, vidi se kako iz dana u dan propada usev, neki su i presejali..
2017te, sušna je bila za kukuruz sigurno, sam imao problem sa virozom u pšenici, prvi put i čuo za to, rodilo 1500kg po kj, i dr shale je te godine fasovao, ako se sećam imao ili isti rod ili čak manji... Od tad samo kasna setva...
 
Ima li uopste smisla raditi ovih dana drugu zastitu+insekticid?
U Subotici je vrlo malo kise bilo zadnjih 10 dana.

I ja se to pitam.
Mislim na zaštitu u klasu i cvetanju.

Inače u Bečeju od 1. Januara 2022 do sada sve ukupne padavine računajući i malo snega maksimalno 50L. Mart najsušniji par litara pri kraju meseca. Maj do sada suv. Prošla godina takodje vrlo sušna, jedino što je nešto palo Novembar i Decembar, ali mnogo manje nego drugde.

Pšenice "podgorele", vape za kišom, mada ko je uložio truda i rada još bi nešto i mogle doneti ali plašim se definitivno ne više od 2-2,5T po KJ. Možda je i to optimistično. Sve zavisi kako će izgurati narednih nekoliko dana 30C.
Strane sorte se "ušiljile" kao kaktusi, sve poplavile i dobile neku modru boju.

Simonida je izbacila klas i počinje da cveta. Uvek je medju prvima, a tako je i sad.
Insekticid ima smisla, a da li je tako i sa fungicidom na svu ovu sušu i nedaću sa 30C početkom Maja?

Što se tiče "viroza" i drugih primećenih problema o kojima se pisalo, lično mislim da je pored nepovoljnih vremenskih prilika razlog tome redukovana obrada zemljišta, setva na tanjirano koja se zadnjih godina masovno primenjuje.
Kada je godina relativno kišovita onda to prolazi, ali kad ovako zasuši onda se usev pati i svaki napad bolesti dolazi više do izražaja.
Oranjem se poboljšava vodno-vazdušni režim, umanjuje se širenje infekcija i razmnožavanje štetočina i korova.
Nekad se pšenica nije prskala pa ni od korova, a sada sve to mora. Slučajno?

Na ceni su "brza" rešenja, samo brzo i što više, ali ima ona narodna za te brze izbore da su kusi.
 
Ko je najbolje za prskati zastitu klasa?Ima li neko najjbolje?I da li se moze ureje rastopiti sa tim?Vec je pisano al aj opet!
 
Ja ću sigurno raditi zaštitu klasa. Hemija je spremljena, kao i insekticid. Radim zato što je dobra temp a ujutru ima jake rose, tako da je to dobra kombinacija za ostvarivanje zaraze. Mislim da ovo sa urejom nije dobro i zbog samog klasa i zbog ove suše. Ako joj daš još azota a nema vode msl da je efekat nikakav. Ali ti Zloocko uradi kako ti misliš da je najbolje.
 
Revicare od BASF-a. Ide ga 1 l/ha ali sam se konsultovao sa ovima iz BASF-a i ići ću ga 1,2 l/ha. Kažu da ne fali ništa. I naravno Fastac 150ml/ha.
 
Ja razmisljam da radim samo protiokonazol-om tretman u cvetanju, cisto da ispostujem do kraja a i da ne bih isao samo insekticid. Do sad sam vec dosta ulozio pa mi nekako zao da ne odradim i taj tretman i ako psenice bas pate trenutno.
 
Tako su rekli da treba oni sto hemiju prodaju. Čak su neke ubedili da 1l/ha nije dovoljan( iako je to hektarska doza), nego treba 1,2l.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja drugi tretman nisam nista radio, sad u cvetu ide ineskticid plus fungicid i to je to.
Kise nema u narednih 7 dana
 
Negde ima i kad je suvo.
a225215585938b97e1bac18dff7c7865.jpg
9089823b2e06f0f6de3278a0f13ae134.jpg


Poslato sa ANA-NX9 pomoću Tapatoka
 
I ja se to pitam.
Mislim na zaštitu u klasu i cvetanju.

Inače u Bečeju od 1. Januara 2022 do sada sve ukupne padavine računajući i malo snega maksimalno 50L. Mart najsušniji par litara pri kraju meseca. Maj do sada suv. Prošla godina takodje vrlo sušna, jedino što je nešto palo Novembar i Decembar, ali mnogo manje nego drugde.

Pšenice "podgorele", vape za kišom, mada ko je uložio truda i rada još bi nešto i mogle doneti ali plašim se definitivno ne više od 2-2,5T po KJ. Možda je i to optimistično. Sve zavisi kako će izgurati narednih nekoliko dana 30C.
Strane sorte se "ušiljile" kao kaktusi, sve poplavile i dobile neku modru boju.

Simonida je izbacila klas i počinje da cveta. Uvek je medju prvima, a tako je i sad.
Insekticid ima smisla, a da li je tako i sa fungicidom na svu ovu sušu i nedaću sa 30C početkom Maja?

Što se tiče "viroza" i drugih primećenih problema o kojima se pisalo, lično mislim da je pored nepovoljnih vremenskih prilika razlog tome redukovana obrada zemljišta, setva na tanjirano koja se zadnjih godina masovno primenjuje.
Kada je godina relativno kišovita onda to prolazi, ali kad ovako zasuši onda se usev pati i svaki napad bolesti dolazi više do izražaja.
Oranjem se poboljšava vodno-vazdušni režim, umanjuje se širenje infekcija i razmnožavanje štetočina i korova.
Nekad se pšenica nije prskala pa ni od korova, a sada sve to mora. Slučajno?

Na ceni su "brza" rešenja, samo brzo i što više, ali ima ona narodna za te brze izbore da su kusi.
Tu bih ja dodao samo da parcele koje su u kondiciji i dobro snabdevene mikro-makro elementima u redukovanoj obradi daleko bolje podnose redukovanu obradu i eventualne rezuide hemije nego njive koje su posne a samim tim je i usev nerazvijeniji i slabo otporan na bolesti, napade insekata i stresova usled suše, hladnoće...
 
Jeste suvo preko dana ali celu noć i ujutro je vlažna pšenica ,takao da lma mogućnosti za zarazu.Sad je stvar shvatanja ko kako hoče.
 
Caco nema potrebe za ovakvim komentarima. Ja tebe ništa ne ubeđujem. Ti radi kako ti hoćeš i misliš da treba. Ja već radim godinama u nazad ovaj drugi tretman. Jeste da piše da je hektarska doza 1 l. Ali sam ih pitao jel može ili ne i dobio odgovor. Isto kao što kažu da Adengo ide do 3 lista u kukuruzu a ima da je išlo i do 5 lista i da kukuruzu nije bilo ništa. Ni ja ni ti nismo toliko pametni u odnosu na njih koji su sve ovo ispitivali. I sigurno znaju mnogo više od većine nas ovde na forumu.
 
Nazad
Vrh