Pšenica 2021-2022

Anapurna pocela polako da gura klas
https://ibb.co/TTJxZqc]
20220510-175624.jpg
[/URL][/url]
 
Ove godine kod nas ima dosta steta od viroza. Kod mene u softu jedno 15-20%. Covek sa lenije kada gleda rekao bi ok, malo redje zito 120-130kg semena po jutru, ali kada udjes unutra ima i sta da se vidi. Nije tako kod svih. I dosta zavisi od sorte .
Tamo gde su setvene norme kod nekih drugara bile i do 160kg po kj, tamo se ne vidi toliko ali kada krenes kroz psenicu ima i tu viroza. Ima i objasnjenja zasto neke sorte vise budu napadnute od drugih. Zbog samog mirisa koje neke sorte psenica imaju koji su u stanju da vise privuku insekte u jesen. Drugo prestalo se masovno sa ugarenjima i time u jesene ostaje mnogo zelenih povrsina gde insekti prenosioci viroza zive i onda kada rano posejes psenicu a jesen bude duga i topla eto posledica. Narocito sto kod nas ovi sto imaju selektore do sada nisu koristili insekticide za zastitu semena nego samo fungicid. Bogami i to se mora menjati inace cu sam preci u nabavku selektora i tretiranje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ove godine kod nas ima dosta steta od viroza. Kod mene u softu jedno 15-20%. Covek sa lenije kada gleda rekao bi ok, malo redje zito 120-130kg semena po jutru, ali kada udjes unutra ima i sta da se vidi. Nije tako kod svih. I dosta zavisi od sorte .
Tamo gde su setvene norme kod nekih drugara bile i do 160kg po kj, tamo se ne vidi toliko ali kada krenes kroz psenicu ima i tu viroza. Ima i objasnjenja zasto neke sorte vise budu napadnute od drugih. Zbog samog mirisa koje neke sorte psenica imaju koji su u stanju da vise privuku insekte u jesen. Drugo prestalo se masovno sa ugarenjima i time u jesene ostaje mnogo zelenih povrsina gde insekti prenosioci viroza zive i onda kada rano posejes psenicu a jesen bude duga i topla eto posledica. Narocito sto kod nas ovi sto imaju selektore do sada nisu koristili insekticide za zastitu semena nego samo fungicid. Bogami i to se mora menjati inace cu sam preci u nabavku selektora i tretiranje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jel može neka slika sa virozama? Jel ima repe u okolini tih parcela sa pšenicama?
 
Svi se zale na viroze, ili je mozda neka druga pojava. Psenice izgledaju čupavo, nejednake, nerazvijene i ima psenica koje su propale u fazi bokora.
 
Ima li uopste smisla raditi ovih dana drugu zastitu+insekticid?
U Subotici je vrlo malo kise bilo zadnjih 10 dana.
 
Kod nas u ataru se pojavila lema, ne u velikim kolicinama ali je ima, psenica gura klas ili je napola vec napolju, da li sacekati da pocne da cveta pa raditi fungicid i insekticid ili raditi sada samo insekticid pa za par dana onda raditi fungicid? Po mojoj proceni sledece nedelje ce biti prskanje u cvetu, a poneka psenica u ataru mozda i za vikend cak.
 
[mention]nikollaa [/mention] Svuda je ista situacija, prisutna je, ima i larvi, ali je nema brojcano na 1m2, da si radio pre 5 dana ista bi bila situacija, i sam sam bio u dilemi, ali ipak cu sacekati cvetanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Danas radjen t2 priaksor, fastak, i vital timac.... klas jos nije izasao ali ce za par dana...

Послато са SM-N970F помоћу Тапатока
 
[mention]nikollaa [/mention] Svuda je ista situacija, prisutna je, ima i larvi, ali je nema brojcano na 1m2, da si radio pre 5 dana ista bi bila situacija, i sam sam bio u dilemi, ali ipak cu sacekati cvetanje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Jecam pre 7 dana radio drugo prskanje kada se bio spremao da vlata, insekticid i fungicid radio i cak i u njemu ima isto leme... i ja mislim da cu sacekati par dana i onda raditi u cvetu i insekticid.
 
Ove godine kod nas ima dosta steta od viroza. Kod mene u softu jedno 15-20%. Covek sa lenije kada gleda rekao bi ok, malo redje zito 120-130kg semena po jutru, ali kada udjes unutra ima i sta da se vidi. Nije tako kod svih. I dosta zavisi od sorte .
Tamo gde su setvene norme kod nekih drugara bile i do 160kg po kj, tamo se ne vidi toliko ali kada krenes kroz psenicu ima i tu viroza. Ima i objasnjenja zasto neke sorte vise budu napadnute od drugih. Zbog samog mirisa koje neke sorte psenica imaju koji su u stanju da vise privuku insekte u jesen. Drugo prestalo se masovno sa ugarenjima i time u jesene ostaje mnogo zelenih povrsina gde insekti prenosioci viroza zive i onda kada rano posejes psenicu a jesen bude duga i topla eto posledica. Narocito sto kod nas ovi sto imaju selektore do sada nisu koristili insekticide za zastitu semena nego samo fungicid. Bogami i to se mora menjati inace cu sam preci u nabavku selektora i tretiranje.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja vec par godina kod majstor Rajka u selektor obavezno dodajem i insekticid i nije bilo problema, a i sejem obicno oko 20 oktobra. Ima i u nasem ataru, ko je sejao oko 5 tog, i mislim da je steta mnogo veca od 20 %, pitanje je kakav rod uopste moze dati u kombinaciji sa susom, vidi se kako iz dana u dan propada usev, neki su i presejali..
 
Nazad
Vrh