Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Koliko se meni čini ovi i sa prskalicom prehranjuju...

Послато са GT-I9195 уз помоћ Тапатока
 
Prekljuce bio isto da vidim kakvo je stanje sa mogucnostima za prihranu, nista i dalje, 'kavano' poprilicno....nesto vidim za vikend minus ce biti pa cemo probati. Nego, jedna parcela me muci...kakvo je ovo zutilo u psenici da li neko zna? Da li je to nedostatak azota ili deluje proslogodisnja hemija ili nesto trece? Zanimljivo mi je sto je u trakama, koje idu do kraja parcele kako mi se cini a izmedju je normalno zeleno zito....i to samo jedna polovina parcele...Jesenas sam bacio oko 120kg MAP-a i oko 60kg Uree po kj, tako da ne verujem da je do azota ili jeste? Je l ima neko strucniji da mi pojasni? :sta: Nisam do sada ima ovakvo zutilo, znam kako izgleda kad vetar oprlji vrhove, ali ovo su donji listovi....to ne znam sta moze da bude...::lose::




 
Kod mene u kraju,bar ovo sa asfalta sto se vidi,psenice u opste nisu sjajne... takvo je i moje,blago receno nikakvo...djubre je baceno,kisa je pala,sad cekam nastavak
 
Ja sam za to zutilo dobio objasnjenje da su fizioloski simtomi.
Ima ga i kod nas, ali samo na ranije sejanim psenicama. Jos jedan "strucnjak" mi je rekao da je u pitanju nedostatak azota i mraz. Kaze malo su biljke prerasle pa je mraz ostetio lisnu masu. Bitno je da nije ostecen cvor bokora, a ovo sve ostalo ce proci.
Mislim da ce se na ovim slikama videti i izbliza, a i iz daleke. Stice se utisak da je u trakama. Do hemije ne verujem da je jer korovi rastu po prilicno veselo.
a3mcys.jpg
[/IMG]
2qjlqmf.jpg
[/IMG]
zuguh1.jpg
[/IMG]
 
Moze uzrok da bude i to sto je jedan period bilo velikih razlika u dnevnim i nocnim temperaturama, ujutru su bili minusi -5,-6, a dnevne +10, i primetio sam da se najvise odrazilo na vece biljke i to kod psenice i repice
 
Kasnije posejane psenice gotovo da i nemaju tih simtoma, ali samo one sejane bas kasno. One u sredjem roku setve su od prilike i na pola simtoma. Mada nije kod svake sorte ista reakcija. Primetio sam da je kod ingenija daleko manje izrazeno. Na istoj njivi on i Iliko.
 
I kod nas je slično... Levo je Sofru seme sa tavana, desno Sosthene kupovno. Sejano u isti dan oko 01.10., isti predusev, isto đubrenje, ista hemija... Početkom februara dobilo oko 110 kg urea. Mislim da to žutilo zavisi uglavnom od sorte.

[url=https://postimg.org/image/yafhjmcrp/]

IMG_20171229_150559.jpg
[/url]

 
Nije razlika u terenu.



Trebalo bi sada da se bolje vidi.
Ja imam na 2,5 ha Sostin. Lepo iznikao ali zadnjih mesec i po ni da makne. Baceno 350kg/ha 3*16 ruska. Doduse nema nikakvih simptoma oštećenja. Sejana oko 20.10. Cekamo prvo vreme da odradimo prvu turu Kan 300kg/ha.

Послато са SM-G800F уз помоћ Тапатока
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh