Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Psenice posejati za hleb i za ishranu stoke ko je ima, ako zelite i da zaradite neki dinar vise je nemojte posejati.
Mozda svako ko nema arende moze i zaraditi neki dinar i ako je zadovoljan sa tom zaradom neka je poseje i dalje.
 
Nemozemo mi bez psenice kao sjajnog preduseva za sve kulture ,bez slame stocarstvo nemoze i ima jos hiljadu razloga tesko nam je ali moramo gledati siru sliku inace bice belaja vidimo da se spominje monokultura soje ,suncokreta itd a videli smo gde nas je dovela monokultura kukuruza
 
Nije da nisam;u pljoprivredi sam sigurno usetvi i zetvi svake godine ostalo odradjuje sin ,ali kad se sve stavi na papir onda ful ulaganja ne garantuju dobit.Tacno je to da se mnogo razlikuje proizvodnja psenice nekad i sad ali nevidim neku dobit vecu sad u odnosu na dobit od pre 5 ili 10 god.
 
Moze se bez psenice. Treba 3 useva i rotirasih redom. Kod mene je to soja, kukruruz i secerna repa, stim sto secernu repu preskocim nekad pa ispadne kukuruz-soja-kukuruz-repa. Malo je zahtevnije za zastitu od korova jer nema total gde mozes dejstvovati posle zetve ali moze se. Psenicu sam napustio kada sam sa prinosom preko 5t/kj i tadasnjom prodajnom cenom, uz placenu arednu zaradio 110e/2kj. Deklarisano seme, djubrenje po ps-u, zastitia, Sekator od korova, sve sve i na kraju zaradio za kiselu.
 
Boicticu;o tome i pisem treba se gledati sta se zaradi po ha a ne utrkivati se ko je vise ulozio ,ovako sticem utisak da sam naforumu promotera hemije trgovaca repro materijala uprizvodnji psenice .Predlazem da se na forumu otvori iza svake zitarice i nova tema isplativos njenog gajenja gde bi se video neki finansijski efekat jer samo po sebi ne znaci nista, ostvario sam prinos taj i taj a finansijske dobiti nema ili nedaj boze stetio .
 
Prijatelju jedini problem je u svemu da vidiš tek na kraju dali si trebao ili ne ili ovako ili onako...:ppozdrav:
 
Zvonimire živim u Donjem Sremu gde su uslovi za ratarstvo loši a razlog je kvalitet zemljišta.Znači od svih parcela koje obrađujem imam 2 ara 2 klase zemlje nešto sitno 3 klasa a veliki deo 4,5 i 6 klasa pa razmisli šta dobro uspeva na takvom zemljištu koje je plavno u redovnim i normalnim godinama a u sušnim kamen i beton.Soja i šećerna repa su sigurni usevi ali ne kod mene...
 
Nije tu samo isplativost pšenice upitanju zbog uloga u agrotehniku, zakup je tu najveća stavka a tu stavku nikako nemožeš da izbaciš a dao bog niko ne smanjuje cenu zakupa tako da i sami sebi krkamo nož u leđa ali no.
 
To sa cenom arende možeš krenuti od kuće do kuće zahvaliti se tvojim perspektivnim komšijama iz sela,ali kako čujemo i ti i ja dolazi to sve polako na svoje mesto...:ppozdrav:
 
Trave u psenicama ne miruju i izgleda im pasovala ova prihrana :osmeh:
rMqnkiyj9XaOcL2t7PBa8G6lkIZGl0HjBet98T1A-j12igg1qgSwLsH6yghVc_z61MmTmg-tZQ4ebbLVQmm_H5w9vBXYTGRnxfF122o3fRBDKJHQxt_rCeiw7AFuOI3x_rC0yXR1J7MkstLJ91UdOQMuPChgjMvmsPAX8xiCnp0eLDAZa5LfpCrlvq-WB9hBcWFz7XE4QFEJjk1RMyLiaDewMDNObGyeMtZ6MSW6u4uGiWxG3kJQ7LEBiG6Snc3hE7LdFThB-ZeUfiMARnBlE2Mnpf-qBfzyXYJm4bVFnOmqPb7gJMuC9VlUU6SfXnBt2CrIzmcUUefoRNCxGbBp1T0eVj_tJ3rKu4LW4bzJXehft1BV9Ws1Sg8MVXqdILGuTW1dK_JKzKZrpUrfp9fKGvu_wjF5GnfUK0rtzV3qzchgzOR3-rK6mI5Y_H0PyOsFkmqLop8mtFASD_NM38QzWlj-b-nhPKDMUv-759Fezkv1QE8EJ8M8QLG6jj0r5QLn9sNk6pzK-dqKa0CIA8dGV-RdmOBrjj7pPmGe7kDmg1jP1avCGE4HWCYa307Xg94KgRh49LEVkQJ6yJNyHfm3zC6eFTC0DkYgyw-oyYWn=w1239-h929-no


tT9sAVd7e91-1CJ4-T9XYo3WmXc6SKzSQn8SG_Xlb-s-KXiEOCw_OgJy5_ON9ze4O4iXzYDVkIYQmUKnrxh8scf38-WsWjbE5PoqnOE4whKHFLISHbleqpWTS2EfXaw5hDw9r-ISUcHrdGRk4NKvncDSlbZAeJk9-FIKUFfF-bmKaCmQEf5q630UoTXfwvs39xBBip8nL23SdsjD45tFmFOoqQnF0ugTy30zmehEmsCy-H0x79OIpay1EZxeU5s5sXrp3EltJudAXmfBNY1PAcw3LNoK2ys37I42XPV3l8nAHiyiytV9jAT50sBkce15QaXy2DHTXDmjmzaV3RF1ktS0_XhGdjmgyHEZYxGIDfzpnndF9TuFWjVnpYZwYN2jRnjT04V2TEvWbim06c2dqPQJbfsl47wVJ68Dss5qtytNvjwPHBRtpMBHZN5dkmcnH_qgnewGeYsPUwlxgU_9T6MBCXjcmTYpFwr7MYUJzF4yJYaGsSystu5Kc1Nx5D-UKQMf8OVCxJlSGiIb1ey7UgSKeHQ_XaD51-lPeFrLMMnC2hIhSTiJjwxdpSMl4tW5v-KH9gMXXZnCqaIzX681aKTiiG1yK9Lek3TQvMGj=w698-h929-no


xfBQofdr2xk_oxsY8i67hLLkJLL7rRYIy7QuhqcRUwkI_LAdCR5mSe9QW9Wowf3O1zBprsbm5U8Z0O4eY5JPPIrrZ9R1k_oKezbFM4jiPAs_n6rgU8KdWwuVeVl71dutUBnXAgI15QzOsoe64iAT-BnCirj4V7EhDeShEdnvJht1DqZC6Ot3VmkjflQpK21zYpXFpyQAhtQYTbb1AsyH3IQawYrBkt27pbVtxhymGLQcSjH4nobHH6kuO249q3iZli1X_ZfXzvs7DZF1iQRsTsUzTEj_pVPpkM8db3sSAnAnmt76skL86QSmH3XTOv7I05DODGCtcMQ2oNAHub5zVEky4CINHYmee1Ef6vp0v6GuBtHtuufCatGXBU2XhGh6-vKjn5o-NT2mrDIsb4MVSC44BRmHSbXj3mqjuQIeD_R1OKkF-8Mc2OuDb2v2DGD1T32FqzbyRaNGvE-W4ACOO3OsH2JGCl8FaL5vjWXY_FnSBZaov-TYjbq0BpQnaZF-xI7DDfgB-ilk9hMv0gc4ukf9yrcIG6ZaR7N9_AkdT7OdjsfmDGvFYX1ZQTS8e75V6zRN1Lk0RgMDBjl0Hynlc1auhL01yvZ6SAfrJspN=w1239-h929-no
 
Moze se bez psenice. Treba 3 useva i rotirasih redom. Kod mene je to soja, kukruruz i secerna repa, stim sto secernu repu preskocim nekad pa ispadne kukuruz-soja-kukuruz-repa. Malo je zahtevnije za zastitu od korova jer nema total gde mozes dejstvovati posle zetve ali moze se. Psenicu sam napustio kada sam sa prinosom preko 5t/kj i tadasnjom prodajnom cenom, uz placenu arednu zaradio 110e/2kj. Deklarisano seme, djubrenje po ps-u, zastitia, Sekator od korova, sve sve i na kraju zaradio za kiselu.
Zašto nisi nekad ubacio i suncokret u taj plan?
 
Zato sto mi greota sejati sunc na prvu klasu zemlje. Rodi kao i na losoj zemlji i sledeci usev bude los. Seme suncokreta nimalo nije jeftino, a otkupna cena suncokreta kao i sam otkup je problematican od kako uljara Sunce ne radi. Moze se preko ovih tajkuna prodati, ali te zviznu 10%, a na soji 2-3% pa onda sejem soju.
 
E tu sam te i čekao Bojčetiću.Kao u filmu "Klopka za Generala"...Kaži ti meni sad pošteno,a zašto je posle suncokreta loš sledeći usev? Samo pošteno,to očekujem od tebe,a vidim da si stručnjak za te stvari.Ovog proleća razmišljam da po prvi put malo smanjim soju na konto suncokreta,pa pitam.Razmišljam i ja o sledećoj setvi na jesen,valda ću doživeti toliko.
 
Ako se djubri i taj suncokret bar upola kao kukuruz onda nema price da ce prinos neke druge kulture posle biti los.
Ja radim kukuruz posle suncokreta godinama i prinosi su zavisno od godine dobri do odlicini.
Konkretno prosle godine na jednoj parceli nakon suncokreta imao sam mnogo bolji kukuruz nego na drugim parcelama gde je godinu ranije bila psenica.
Tako da zavisi i od kvaliteta zemljista dosta toga.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh