Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ja ću posle te kiše ići sa ureom, to jest kad malo prosuši pa opet budu najavili kišu e onda... A sve to pod uslovom da se završi do kraja februara...
 
Ja isto cekam da prodju ove najavljene kise a i da se prosusi ovo sto je padalo juce ceo dan, vode na sve strane....verujem da ce vezati nekoliko dana suvo da moze da se radi ili barem mraza da bude...u ovom trenutku ne moze se kod nas u njive. Inace, dosta ljudi je zavrsilo prihranu jos krajem januara kad je bilo ono lepo vreme....sad se i ja malo nerviram sto sam odlagao, sad se okisilo....ali videcemo, nije jos kasno po mom misljenju za URE-u
 
Ne znam odakle vam podatak da urea "ne radi" ispod 10 C ? Urei je potrebno neko vreme da predje iz jednog oblika azota koji nije pristupacan biljkama u drugi koji jeste. Ona trazi vlazne uslove i ne preterano veliku temperaturu preko 10 C da bi se taj proces obavio. Ako je toplije i suvlje dolazi do gubitaka volatizacijom. Urea isparava preko ovih 10 C ako je kise nisu spustile u zemlju. Po meni ovo vreme iza nas je bili idealno za razlaganje uree i smestanje u zonu korena. Bice tesko da se ponove slicni uslovi kao krajem januara. Mislim da nadalje ide samo San, An i Kan.
 
A inače trošak ulaganja ti je 4t/kj?
Nekad za nijansu manje, nekad vise.
Racunaj pa ces videti. Samo cu navesti stavke bez cena.
Arenda, oranje, 2 x setvospremac, ili 2x tanjiranje, Map 100 kg + An 150+100 kg/kj, seme oko 165 kg/kj, valjenje, herbicid, zastita jedna, po potrebi druga, kombajn, nafta.
Pa sad racunaj i pricaj mi i dalje o nekoj zaradi na psenici.
 
Od naredne sedmice cim se ukazu uslovi idemo prihranu sa urejom. Taman ce to biti pravo vreme!

Mi smo vec prihranili sa ureom, ostalo jos nesto sitno da se prihranjiva oko 20ha max.

- - - - - - - - - -

Nekad za nijansu manje, nekad vise.
Racunaj pa ces videti. Samo cu navesti stavke bez cena.
Arenda, oranje, 2 x setvospremac, ili 2x tanjiranje, Map 100 kg + An 150+100 kg/kj, seme oko 165 kg/kj, valjenje, herbicid, zastita jedna, po potrebi druga, kombajn, nafta.
Pa sad racunaj i pricaj mi i dalje o nekoj zaradi na psenici.



Evo vam RACA iz ZR ima XXXXX vagona pod psenicom ne moze da prodaje, dnevno po 2-3 vagona trebace mu jedno 2 godine po tim tempom da prodaa psenicu.A situacija svugde KATASTROFALNA.
 
A sad kada je prodaja vezana po klasama sve ce teze da se prodaje. Nema vise ustede na agro tehnici u psenici, jer se nece moci prodati. Pre neki dan narucena ureja i kan za prihranu. Sledece nedelje krecemo u prihranu.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Ako zatopli, onda brže djeluje KAN ili AN. S ureom, po mojem mišljenju, tada ne bi bilo previše efekta. Ja ću vjerojatno baciti ureu za 10-15 dana, ako pšenica ne bude jako pod snijegom. Trenutno ga ima 5-8 cm, ali prognoziraju novi u srijedu i niske temperature još mjesec dana.


Dakle azot primenjen za prihranu Ureom neće služiti svrsi dok temperatura zemljišta ne pređe 8 stepeni Celzijusa, kada počinje aktivnost migroorganizama zemljišta koji pretvaraju amidni, biljci nepristupačan oblik azota, u amonijačni tj. korenovom sistemu pristupačan oblik azota.

http://www.polj.savetodavstvo.vojvo...dnost-azotnih-đubriva-za-prihranu-strnih-žita

Siniša,
hvala na informaciji. :ppozdrav:

Do sada sam živio u zabludi da kod nižih temperatura treba ići s KAN-om ili AN-om. Ove godine ću to popraviti. Ti više što sam pronašao još jedan članak koji potvrđuje Sinišine navode.
http://www.agroportal.hr/ratarstvo/1723
 
nisam se dobro izjasnio, biljka neće usvajati taj dušik i on ''lapi'' u jednu ruku kad ga biljka ne usvaja tj biljci još ne treba dok je ovakvo vrijeme, ali ajd znaj hoće li biti kiša kasnije da se topi urea... nego koliko litara je dovoljno uree da ona odradi svoje?
 
Ima razlicitih tumacenja, licnih iskustava, teorije i nauke i prakticnih saznanja, sve u svemu covek se uci dok je ziv.
Ja nekako dosta poverenja imam u naseg uvazenog clana Garisu, Bogdana Garalejica i radim po njegovom tumacenju ove nase nauke...:ppozdrav:

j9q5p3.jpg


2573l1l.jpg
 
ma stalno govore 12 13... nekad i 9 govore gluposti... nego znači ako ureu ne pobacamo do 1.3. bolje ju ni ne bacati ?
 
Siniša,
hvala na informaciji. :ppozdrav:

Do sada sam živio u zabludi da kod nižih temperatura treba ići s KAN-om ili AN-om. Ove godine ću to popraviti. Ti više što sam pronašao još jedan članak koji potvrđuje Sinišine navode.
Nema na čemu! Ali zasluge su g-dina MiroslavaB. iz PSS-a AP V.
Inače mislim da ne živiš u zabludi... U prvoj prihrani jeste bolji An ili Kan.
Citat iz već okačenog linka PSS-a:
[FONT=&quot] U prvoj prihrani je povoljniji An, odnosno Kan na kiselim zemljištima, jer u sebi sadrži biljci odmah pristupačne oblike azota: nitratni i amonijačni. Osam do deset litara padavina po metru kvadratnom spustiće nitratni oblik azota iz An-a (Kan-a) u zonu korenovog sistema i omogućiće, naročito u porastu i fazi razvoja, zaostalim usevima strnih žita nesmetanu vegetaciju i pri nižim o temperaturama. Amonijačni azot iz An-a će se spuštati u zemljište postupnije!

[/FONT]
:ppozdrav:
A i tvoji sa agroportal-a isto to divane....
U globalu nema razlika u primjeni ili djelovanju KANA i UREE no treba napomenuti:
1. Kod prve prihrane pšenice u zimi, pred kretanje vegetacije (kraj veljače- početak ožujka) prednost ima KAN. Zašto? Iz više razloga:
1) Dok su temperature tla niže, mikrobiološka aktivnost je slaba (ispod +5°C prestaje) a ureju treba transformirati u NH4+ i NO3- oblik (nema encima). Karbamid se tada slabije usvaja.
2) Dok su temperature niže pšenica preferira NO3- oblik ispred NH4, nema ga!- ispran, a NH4 ne prelazi još dovoljno u NO3. (+5°C- mikroorganizmi). Znači, u tlu dominira NH4+, a još i pridolazi iz ureje!
3) Visoka koncentracija NH4+ dovodi do “trovanja” biljaka jer, zbog slabe fiziološke aktivnosti pšenice kod nižih temperatura, nema KETO-kiselina da vežu NH3, te postaje štetna koncentracija NH4+ iona- “zagušenje sa NH4+”.
 
Znaci urea nebi uopste trebala da se koristi u psenici ?
Da li je bas tako, ili ?
Ispada da urea truje biljke psenice i da je njena upotreba ustvari kontraproduktivna.
Nisu mu jasni ond oni podaci od Garise.
 
Znaci da sam umesto uree koristio an ili kan imao bih prinose preko vagon po ha,jer sam na pojedinim parcelama imao i 9t?
Moje misljenje je da ureu treba ici u prvu prihranu najkasnije do 1.marta ,a drugu prihranu ici kasnije an-om,kan-om ili san-om tamo negde oko 1.aprila da bi se obezbedila hrana u nalivanju zrna... zadnje dve godine radim tako i rezultati su odlicni
 
I jos jedna stvar,da li stanje i kondicija psenice imaju uticaj kad i sa cim je prihraniti,?
Da li je isto prihraniti psenicu koja je sejana 5.10 krajem januara i psenicu sejanu 1.11. polovinom februara?Sat struka kaze o tome?

A u svemu misljanja sam da je jedino merodavno to da svako poznaje svoje parcele i zna kako ih obraditi da daju max,samo je bito da onaj odozgo zalije u pravom trenutku?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh