Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ok, nek struka kaze svoje, i treba, ali recimo prosle godine oni koji su primenili rano ureu nisu imali tih problema. Ove godine ko je primenio ureu do pred ove zadnje kise je imao idealne uslove, bas skolske, za njenu razgradju. Solidno toplo zemljiste i puno vlage. E sad videcemo jos kako ce se razvijati vremenske prilike, ali za sad mi se cini da je temperatura bas za ureu. Moze lako da se desi da kraj februara i mart ne bude padavina i sta onda. Kako onda prihraniti psenicu i dati joj azot. Ko ce onda biti u pravu, struka ili praksa.
 
@peet svako ima svoju računicu.

Ne znam dal škodi urea, ali radio sam pre 2god. 2 x prihranu sa ureom, i prosek pšenice je bio 5,3t/kj.
Ko zna, da je AN/SAN/KAN možda bi bilo i više.
 
.........Ispada da urea truje biljke psenice i da je njena upotreba ustvari kontraproduktivna.
Nisu mu jasni ond oni podaci od Garise.
Koliko razumem postavljene slike,znaci ako je slabo razvijena psenica i nije dobro izbokorana onda ide AN a ako je jak razyvijen usev onda moze UREA ,e sad da li ta amonijacna isparavanja negativno uticu na mladu i tanusnu biljku.....:sta:
 

Stvar je sto mi nemamo zapadnu klimu da pada kisa svakih 7-8 dana. Lane da nije bacena urea, ne bi nis od prinosa bilo. Jer kan smo poci pocetkom 3. Mj bacati i kise nije bilo 35 dana. Da nije bilo dusika od uree mozete misliti na sta bi to licilo. Da imamo uvjete ko na zapadu urea ne bi vidjela mojih njiva na psenici i i uljanoj u proljece.
 
Da imamo konstantne padavine i dve prihrane bi bile malo,islo bi se onda vise puta sa manjom kolicinom ili gresim?
 
Da imamo kišu svake sedmice onda bi bili pametni. Ovako nam je "zanimljivije"...
Inače mišljenja sam da nije velika razlika u prinosu između useva koji je dobio ureu pa malo kiše i useva koji je dobio samo to malo kiše. Onih 35 dana bez kiše ih ubilo svakako.
 
Pa kad bi imali te silne padavine,urea bi jedina imala smisla u prvoj prihrani,mnogo manje se spira od An,Kan itd.
 
Ja sam moju ispenisovao po njivi i pade jedno 30lit kise,e sad dal valja?Moram pitati ove iz PSS ::namigivanje::...Samo jedna stvar,da se nisam nasljemao za okupljanje nic ne bi bilo,zalivalo i spolja i iznutra :haha:....aj ziveli :ppozdrav:
 
Poteškoće u praktičnoj primeni adekvatne N - prihrane događaju se uglavnom zbog pogrešne procene raspoloživosti hraniva u tlu te zbog prerane ili suviše kasne N - prihrane, što najviše zavisi o vremenskim uslovima, ali i pogrešnog stava da je dobro azot primeniti što ranije.
- - - - - - - - - -


  • Ureu ne biste trebali primenjivati u prvoj N - prihrani (najbolje ni u drugoj) zbog štetnog delovanja na mlade biljke sa niskim nivoom metabolizma jer i kad je temperatura povoljna za intenzivniji metabolizam, biljke su suviše male da bi amidna i/ili amonijski N mogle odmah ugraditi u organsku materiju. Za ugradnju amonijskog N u organsku materiju neophodan je visok intenzitet metabolizma (temperatura tla > 500°C). Potrebnu koncentraciju raspoloživog azota zimi u tlu treba postići primenom nitratnih ili Amonijski - nitratnih đubriva.

- - - - - - - - - -


  • Preuranjena prva N - prihrana ozimih žita neprihvatljiva je iz ekonomskih i ekoloških razloga i to zbog vrlo brzog gubitka nitratnog azota iz zone korena ispiranjem (a s površine tla sapiranjem). Treba naglasiti da se N - NO3 ispire iz vlažnog tla i kad ne pada kiša ili se ne topi sneg, prvenstveno procesima difuzije (nitrati se prosečno premeštaju ~ 10 cm mesečno). Ispiranje i/ili sapiranje nitrata onečišćuje podzemne vode i vodotokove.

- - - - - - - - - -

https://www.agroklub.rs/ratarstvo/prihrana-ozime-psenice-kako-kada-i-cime/16129/
 
Ja znam,da je kod nas jedan lik,bacio ureu,nekih 200kg/kj za katolicki bozic,nikad nije imao tako dobro zito kao tada.
 
Ja sam pisao da sam 2015 godine na nikakvoj zemlji sa urejom iz dva puta sve skupa bacio oko 360kg/h i imao prinos najbolji od kada radim zemlju da napomenem bez mesanog
Tako da i ove godine idemo isto pa sta bude.Bacano je na pola njiva 175kg mapa,a neke nista predsetveno.
 
Posle svega pročitanog ovde,čini mi se da sutra idem sa radnicima da skupljam zrna ureje koje smo razbacali jutros. Najbolja zita u polju su ona koja su dobila ureu pocetkom decembra.

Sent from my T1 7.0 using Tapatalk
 
Poštujem nauku ali meni tu nešto "miriše".Gledam cenu đubriva i vidim sa su AN I SAN skuplji po jedinici akt.materije od UREJE.E sad,da li je to malo namigivanje struke na skuplju varijantu zbog "dobijenog ćara" od kompanija,pitanje je sad?
 
Cena djubriva je takva zbog tehnoloskog procesa dobijanja a ne zbog preporuka pojedinaca u Srbiji. Danas u PSS Zrenjanin ni u jednom momentu na predavanju nije spomenuto od strane vrsnog strucnjaka mg Ilije Bjelica da u prvoj prihrani NETREBA VEC NAPROTIV POZELJNO je ici sa ureeom. Sem sto ono svi znamo da na kiselim zemljistima nije dobro raditi ureeom. Uradili su preko 200 Nmin analiza ove zime. I na osnovu toga napravili neki prosek i tri varijante preporuke za djubrenje ove zime i proleca. Ako pribavim slajd okacicu ovde. Ono sto je najbitnije sto savetuju jeste na ne bacamo pare uzalud sa prekomernim i djubrenjem napamet. Nije sigurno greska dati 10-20%vise od neophodne kolicine jer ni oni kao ni mi ne znamo kakva ce sezona biti ,raspored padavina i sve ostalo.

Nada poslednja umire.
 
Poslednja izmena:
Ko garantuje da je struka u pravu 100 %. Postujem skole koje su zavrsili i prosli, ali praksa je nesto sto nikad nece imati kao mi na nasim njivama.
Struka isto tako savetuje da se baci deo azota, urea, u jesen pred setvu. Sta se onda desi sa tim azotom, ispari, propadne, ili ga potrose biljke. Mislim da je ravnomerna taspodela azota bitnija od vrste. Sta ako zasusi u aprilu i maju, onda druga prihrana gotovo da i nece imati nekog efekta. Sa druge strane ne verujem ni da ce do aprila pasti 100 litara pa da ispere ureu bacenu krajem januara, ili u toku. Trenutne temperature idu na ruku urei, a da li ce se tako i nastaviti videcemo.
Ja znam dosta njih koji rade jednu prihranu u martu tako sto pomesaju ureu i san i bude dobro.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh