Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
I ja danas uradio prvu prihranu sa 100 kg/kj ure-e. Za sada izgleda dobro nema žutila, pokušaću da ubacim neku sliku.
 
A vrece nikada vece 1100kg ureje staje.Na oprezu smo uvek nema kretanja i trzanja kada se parkiramo da istresemo.
 
Jel baca neko ureju ali da ide samo jedna prihrana, recimo 150kg/kj, i kada bi bilo dobro da se razbaca?

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Sinoć me pozvao jedan drugar da mu pogledam pšenicu.Kaže, bila je zelena a sada svakim danom sve gore izgleda.
Ovakvu pšenicu sam do sada video samo jednom .Predusev suncukret,nije prskan . Po meni nedostatak fosfora.










 
Ma kakav fosfor ima u mom ataru psenice bez osnovnog vestaka i nisu ovakve. To je hemija ili nesto drugo.

Послато са SM-A520F уз помоћ Тапатока
 
Kažu da na savetovanju na Zlatiboru su stručnjaci sa Instituta Novi Sad savetovali da se sa prihranom ureom ipak krene od polovine februara. Takođe je rečeno da se na neutralnim i slabo kiselim zemljištima urea pretvori u prihvatljiv oblik za biljku posle 5 dana a na mnogo kiselim i baznim posle 15 dana.
Kažu da je bolje prihranu izvesti u više navrata (2 - 3x) jer i čoveku ne prija da odjenom unese ogromnu količinu hrane već više puta ali po malo.
 
Ja sam video slicno ali ne ovako drasticno i to kod domacina za kojeg sam siguran da je koristio osnovno djubrivo a predhodne god bio suncokret barolo tako da nije ni prskan nicim.A sta moze biti neznam jedino se kod ovog domacina zeleni psenica u tragovima od traktora e sad da li je mraz izdigao ili nesto drugo bem li ga
 
Ovaj drugar se ne seća kada je zadnji put njiva videla neko mešano đubrivo ili map.
 
Predusev suncukret na prolećno oranje ,100 kg ureje po jutru setva ,dva špartanja.Posle skidanja suncukreta ,setva na tanjirano.
Evo kako to vidi struka.

Simptomi nedostatka fosfora na biljkama su smanjen porast biljaka, sitniji listovi, opadanje starijeg lišća pre vremena. Tipičan simptom nedostatka fosfora u zemljištu je intenzivna sinteza antocijana, pa listovi dobijaju ljubičastu boju na rubnom i donjem delu.
 
Danas,posle 2 tanjira(sa stranicama) pasulja,krenuo u obilazak žita,bEciklom.Cirka oko 15 km. po letnjim putevima...a bilo je i biatlona,tj. guranje po oranju,na mestima gde se ne mož' proći.:osmeh:
Ingenio sejan 1. oktobra 150 kg/kj. 2. reprodukcija.
245kjf4.jpg

2ldu250.jpg

21b89s3.jpg

Modern C1 sejan 14. oktobra 130 kg/kj.
21418i1.jpg

f3uoo0.jpg
 
Nikol

o9petj.jpg


Avenue

10y18x0.jpg


Do sada zadovoljan sa sttanjem.Situacija u ataru sarena od parcele do parcele veoma je interesantno obilaziti i pratiti i izvlaciti pouke.Svi nesto zure sa prihranom nikad nije bilo ovako da su skoro vec svi uradili prvu prihranu a tek 1.februar.
Rana setva 100% se primeti, mislim da i 50kg Uree po jutru u jesen se sad primeti jer je moja psenica dobro izbokorena i modro zelena, sumnjam da joj u ovom momentu fali hrane,ipak cu sa prihranom tek oko 15.02. kako preporucuju strucnjaci.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh