Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Konacno!!! da neko dotakne problem jarovizacije u ovakvim vremenskim uslovima....:ppozdrav:
Jel bilo ikada slicnih problema? Seca li se neko?
Jarovizacija nece izostati,bilo je mrazeva,nizih temperatura,bice ih jos,steci
ce se uslovi za prelazak iz vegetativne u generativnu fazu.

- - - - - - - - - -

Konacno!!! da neko dotakne problem jarovizacije u ovakvim vremenskim uslovima....:ppozdrav:
Jel bilo ikada slicnih problema? Seca li se neko?
Jarovizacija nece izostati,bilo je mrazeva,nizih temperatura,bice ih jos,steci
ce se uslovi za prelazak iz vegetativne u generativnu fazu.
 
Pšenica po prilicno miruje jer su noći po prilicno hladne, a i dobar deo dana je ispod 5 C. Ono što ne miruje su štetočine i bolesti. Oni združenim snagama rade protiv pšenice.
 
Danas sam obišao dobar deo Srema i primetio na dosta pšenica žute pečate,krugove sa osušenom pšenicom i dosta oštećenih uvratina takođe osušenih i žutih.Izgleda da je proradila prošlogodišnja hemija.
 
Ako se oduze ove temperature sto najavljuju,morace ranije da se startuje sa prihranom,pojedine repice vec gladuju.
 
Rane repice su sve pocrvenele dok se kasnije jos drze,a zita rana kao da su stala kasnija po meni bolje rastu i sto kaze Matic ima svasta po potesu.
Milovane strucnjaci su rekli samo 15_og februara bacati djubre ako bacis bilo koji dan ranije kao da nisi ni bacio.:ppozdrav::haha:
 
Godinama sam bacao ureu odmah posle nove godine,ali ove godine izgleda nema nista od toga,tako da cu se prebaciti na An za kraj februara.
 
Ja sam planirao polovinom februara ići sa urejom i to mu je to.Pod tanjiracu je bačeno 'muski' NPK 3x16 .Sa ovako malim padavinama smatram da je to djubrivo upravo u zoni gde treba.
 
Eeee ne moze,ili tri puta ili nista :haha:...

Videcemo kad cemo,po planu do 15-20 Februara Urea prvi put...Sto se tice stanja zita,msm da su u jako dobrom stanju i odavno nisu bila ovakva,to sto se zuti ima i do depresija zemljista i samog kvaliteta,sve ce to ispraviti vestak posle razbacivanja.
 
Ako bude ovakvo vreme i nadalje možda je ipak bolje ići sa Anom jer će pšenici brzo ponestati zimskih zaliha. An je ipak brže dostupan i nema gubitaka u slučaju slabih padavina. Urea je, po mom mišljenju, bolja ako ima snega. Ovako bolje rasporediti An u 2x i čekati neku kisicu.
 
Nece ona "proraditi" do se ne ustale T i noci budu toplije,a to negde u Martu,pa tako da ce biti vremena da proradi Urea,pricamo ako bude ovakvo vreme a moze uvek da bude kijameta ipak smo na pola zime.
P.S. I bice bolje da ove godine brucu gladuje inace ako nastave ovako bice do sisa,morace se prskati...I mislim da ima hrane jos posto su prosle godine usevi bili losiji i nisu toliko potrosili hrane,secate se kakva su zita bila 2013 posle suse...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh