Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zimski san, mraz je lepo zalepio jedno 10cm.
7fd630b05f2d0f0b050fcd11b39ec6e9.jpg


1cb7e52a29c524f28418ceea70171f18.jpg


4ee28b32208c18c6e4835598caa35955.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
koju dozu accanta si isao? To je acanto plus sa 2 djelatne tvari jel tako? Jel on duze drzi od dueta/falcona pa ga ljudi zato forsiraju ili zasto (pricam o prskanju dok zito nije u fazi zastavoce tj 3 tjedna prije formiranja zastavice)

Ja idem 3kj sa litrom Acanto plus,ima 2 aktivne materije,ali trodimenzialno delovanje. 6 godina radim sa njim i stvarno je dobar,imao sam njiva gde je uhvatila rdja,Acanto je skida bukvalno za 24h
 
Da li je neko od forumasa sejao psenicu na medjusobni razmak izmedju redova od 25 cm...tj sva druga lula da se zatvara?Trazio sam na forumima ali samo mali deo postoji o takvom nacinu sejanja.Da li ima prednosti u odnosu na setvu na 12 cm i koja je uopste razlika?I ono najbitnije da li se oseti razlika u prinosu?
Nisam ove godine stigao da probam,ali imam zelju da za sledecu godinu probam bar jednu njivu.
 
Kod nas ista situacija sa div.svinjama, prijavljivali lovackom udruzenju ali nikakve vajde
Od kad je podignuta zica na granicvi sa Madjarskom svinje valjda iz revolta sto nemogu preko burlaju li burlaju...:svinja:
 
Slatina ume zito da bude ludacko 1 u deset godina ,a ume da bude totalni corak.Ovo je sejano zito na zito porano na 30 cm,i spremljeno i posejano na 7,8 cm dubine niklo je i na slatini ali nemoze da se vidi od bele zemlje.
 
Ja idem 3kj sa litrom Acanto plus,ima 2 aktivne materije,ali trodimenzialno delovanje. 6 godina radim sa njim i stvarno je dobar,imao sam njiva gde je uhvatila rdja,Acanto je skida bukvalno za 24h

A u kojoj fazi psenice to ides, kad ima zastavicu ili? Kolega je radio s njime doza 0,7 po ha, skuplji je e sad kazem pitam jer nemam iskustva, 2017. Nije bilo velike navale bolesti pa je moj falcon/duet odradio jednako solidno kao i njegov accanto. Mi smo poceli rwa sofru sijati kojemu nije neki problem hrdja ali je jako velik problem septoria i zbog toga gledam hoce li acanto bolje pocetnu fazu septorie maknuti nego falcon/opus team. u 2. Prskanju kad je zastavica me ne brine jer dolaze nova sredstva koja su vrh za sve bolesti, ali nemamo udarna sredstva za zastitu u 1. Fazi pa sam zato dosadan sa ovim pitanjima.
A 4 zastite sam pitao samo rsdi septorie jer ona nije kao hrdja da vidis ubrzo simptome nakon infekcije. Jer kad zito bude zarazeno septoriom i po 3 tjedna znaju proci do prvoh simptoma a onda je kasno prskati jer je list maltene komplet zarazen vec....
Ovo sve pisem/putam/pomalo budem dosadan jer vjerujem da mozemo ostvariti sa full ulozima ako se poklope kockice i po 65 meteri po jutru sa ovim odredjenim sortama.
 
Idem uglavnom u prvoj dekadi aprila,zavisi od temperature i stanja useva. Radio sam za probu i Arteu u prvom tretmanu i ona je odlicna.
 
Zarkovmali jer to vasa injiva i ako jeste mislim da niste trebali slatinu orati tako duboko jer posle bude jos gora a ako bude vlazno prolece trebace vam avion za prihranu:ppozdrav:
 
Orao na 30 ili sejao direktnom sejalicom isti djavo, zaba se popiski tu propadnes do kine, samo po mrazu sto ranije prihraniti tokom januara dok ne pocne sneg da se topi ili pocnu kise ( ako uopste od toga nesto i bude), za dalje sta joj bog da..
Nepropusno neplodno slano zemljiste koje rodi jednom u 10 godina kao sto zarko kaze psenica, tritikalu takodje odgovara takva zemlja, suncokreta ponekad bude nesto, ostalo nikad nista
 
Bogami nije svejedno slatinu kad prevrces tako duboko iznosis so na povrsinu i to je zemlja koja umesto kalcijuma ima natrijum pa nema strukturu (ili je blato ili je beton)
 
kako tko kaže, kod nas u ovom dijelu kažu zastavica, ali razumijemo se. dakle zadnji list pred klas (najprinosniji list).

- - - - - - - - - -

aha, tako je i kolega radio, samo evo kažem do 2017. nismo mogli sanjati o takvim prinosima kad se sve potrefi, a evo gledam malo na youtubu Pavla Nenadovića on je išao 4 tretmana i kaže da ima vajde, Mindjušar je radio 4 tretmana i kaže ima vajde, e sad pitam još nekog iz osobnog iskustva i onda sredstva koji su išli. (kad kažem ima vajde, mislim da se sve ama baš sve za keš kupi, ništa na ugovor).
 
Orao je 10 cm ili 30cm opet je izbaci,imao sam manjka traktora u spremanju zurili pred kisu samo jednom teakom drljacom prosli nije bilo nabijeno kada smo sejali dzaba joj bio nagazni tocak sejalica ide u kinu.Kada je umerena godina kao ova 2017 tu bude prekid sistema u prinosu,a kada je kisnovata onda slatina napravi bare ostatku zemljista koje je normalno.Nije moja njiva zakup je , ovde je normalno da bacas djubre i da traktor useca 20 cm onda se tu naprave tragovi i tu bude voda.Suncokret u vecini slucajeva nepokrije ni ulog.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh