Pšenica 2017/2018

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Bas tako profitabilna samo preko noci.Danju se vidi i povrsina sa koje je pokosena roba.Ova cena ne moze doneti prihod koji ima minimalnu zaradu.Zbog plodoreda mora se sejati a to i oni znaju
 
I kod nas ima dosta psenice u odnosu na lane, kad je bilo bas malo posejano. Rodilo 2-2,5 tone soje pa nikog nije interesovala psenica.
 
Posejao sam samo gde sam morao_Ovde se nešto slabije posejala psenica.Većina soju i kukuruz forsira.
 
U petak zavrsio sa setvom,sejao : Apac,Balaton,Basmati,Avenio,Anapurna i Nikol...Sve sejao na 190-200 kg/ha...Smanjio za 50% povrsine pod psenicom...
 
Bogami kod na u okolini se dosta posejalo pšenice, kako zašto neznam, ali ona u zadnjih 5 godina je jetko kad podbacila sa prinosom, dok ostale kulture a tu prvenstveno mislim na kukuruz je 2 puta podbacio u zadnjih 5 godine...

Što se tiče žita nisam povećao površine, ali sam pored njega ubacio i ječma i raži...
 
A ja se dvoumim jos da li da od planiranih 15 kj kukuruza izbacim jos oko 10 kj i da posejem suncokret u monokulturi!
Kukuruza se plasim da ne mozez poverovati koliko!:osmeh:
Prosle godine licitacija drzavne zemlje bila kasno suncokret bio usev. Ponovo izlicitirao tu parcelu opet na godinu i glupo mi da sejem kukuruz i razbacam Map na zemlju koju cu mozda raditi jos samo te godine. Resim da posejem ponovo suncokret. I gle srece. Okolo kukuruza nista, a suncokreta 1500kg po kj. Od vestaka samo 100kg AN po kj. Jedini problem je bio samorast suncokreta. Prethodne godine bio pionirov P25, a pulsar ga nije ni pipno. Ipak i te sitne glave samorasta su donele nesto. Znaci iako se suncokret ne preporucuje u monokulturi moze da bude prosecan rod uz minimalna ulaganja.
 
Kad se već pominje suncokret i plodored, da li neko radi dvopolje suncokret/pšenica? Imam dosta zemlje u brdu, kukuruz rodi samo u godini kad svake nedelje pada kiša. Pa razmišljam ako bih izbacio kukuruz iz proizvodnje na brdu i da samo vrtim suncokret-pšenica-suncokret-pšenica, tj da svake druge godine sejem suncokret na istu parcelu. Da li bih imao problema sa nekim bolestima i prinosom?

Suncokret sam počeo da radim pre dve godine, nemam neka iskustva sa njim. Ove godine je na brdu rodio slično kao i kukuruz, oko 2 tone po hektaru, ali otišao po 38 din, a cenu kukuruza da ne pominjem. Plus što je manje ulaganje po hektaru. Sa kukuruzom je najveći rizik.
 
To nije loše.Kod nas je humus ispod 3% a ima rekordera sa po 6 tona/k.j a otkosi iza kombajna da zec ne može da se sakrije.
 
Kod mene je realnost od 3_3.5 tone po jitru u proseku godina , a cujem ima i rekordera sa 5_6 tona po jutru,a kada radim usluge jutra zdrebna i jos nisam sreo takav prinos samo iz price.
 
Na jednoj mojoj parceli je humus ispod 2%, PH ispod 4. Pre 10-tak godina radjena analiza i fosfor je bio 3,6 a kalijum 5,4. Od tada je dva puta izvezen stajnjak (45t/ha) i svake godine je dodavano 60 kg/ha fosfora i kalijuma.
Na toj parceli je ove godine Nikol dao 8t/Ha. Pre dve godine KWS sorte dale 5t/ha. Pre 4 godine Simonida dala 7 t/ha, a bilo 80% polegla.
 
Kad se već pominje suncokret i plodored, da li neko radi dvopolje suncokret/pšenica? Imam dosta zemlje u brdu, kukuruz rodi samo u godini kad svake nedelje pada kiša. Pa razmišljam ako bih izbacio kukuruz iz proizvodnje na brdu i da samo vrtim suncokret-pšenica-suncokret-pšenica, tj da svake druge godine sejem suncokret na istu parcelu. Da li bih imao problema sa nekim bolestima i prinosom?

Suncokret sam počeo da radim pre dve godine, nemam neka iskustva sa njim. Ove godine je na brdu rodio slično kao i kukuruz, oko 2 tone po hektaru, ali otišao po 38 din, a cenu kukuruza da ne pominjem. Plus što je manje ulaganje po hektaru. Sa kukuruzom je najveći rizik.
Mozes tako da radis, samo sto ce posle par takvih ciklusa da ti opadne prinos suncokreta a mozda i psenice. Kod mene u okolini dosta ljudi na tezoj zemlji tako radi. Bilo bi dobro kad bi posle psenice ugario manje bi bilo samorasta. Pitaj clana milovan vrsac, on radi vece povrsine tako pa da ti objasni.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Bolje radi, psenicu, jecam pa sucokret. Pa ti suncokret stigne svake trece.
I kod nas rade suncokret svake druge. Ali su prinosi katastrofalni.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh