Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Jesam uradio. Ali posle ovakve zime licno mislim da moram da pojacam prihranu u odnosu sa analize koja ne ide preko 200kg/ha Urea ukupno. Zato mislim da dam 150kg Urea u prvoj a u drugoj 150 SAN.

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Pa u pravu si. Na 6 parcele koje sam radio analizu na jednoj je samo 200kg/ha ove ostale su 150kg /ha Ureu.

Sent from my SM-G7102 using Tapatalk
 
Tako sam i ja radio prosle godine.Zakljucak je da mi je zarada na kraju cele price najveca tamo gde sam bacao upravo po analizi.

Prosla godina je posebna prica, gledano isto vreme prosle godine i ove, prosle godine se nije videla zemlja od zelene mase, a sad... Sto kaze Mindjusar malo je to azota, s'obzirom kakva je bila zima, trenutno stanje na terenu, trebace joj dosta da se pokrene...
 
Na tvojim njivama je možda tako. Ne znači da je svuda tako.
Na nekim mojim njivama ne vredi bacati preko 120 kg/ha Azota, probao sam i sa 170 i nema neke razlike u prinosu, vrti se oko 4 t/kj. Na nekim njivama i sa 100 kg/ha Azota prebaci 4,5 t/kj.
 
Nista te analize ne valjaju, zemljiste je suvise sareno i razlicito na jednoj parceli, drugo .godinama se stajnak ne baca , zemljiste je ugazeno od masina , klima se promenula, ja mislim da su nama potrebna vestacka djubriva sa svim elementima i sastojcima, svega treba zemljistu i to dosta, samo imamo dva problema, prvi -nedostatak novca i isplativost proizvodnje,a drugi je sto na nesem trzistu tog djubriva nema , zemljiste je izraubovano i samo zahvaljujuci povoljnim godinama imamo dobre prinose !
 
Ja ipak mislim da svako treba da piše lično za svoje proizvodne uslove a ne da generalizuje i piše u svačije ime.
 
Ja to gledam ovako:jesenas baceno dosta azota u formulaciji 20:20:0.Malo padavina do danasnjeg dana.Psenice nisu "radile" dugo kao prosle godine i generalno su "radile" krace nego poslednjih deset godina pa i 2012.Kod mene 55 ledenih dana.Isto mogu zakljuciti i da su daleko manje razvijene usled kratke vegetacije.Sve mi to ukazuje da je azot tu.Da ga ima dosta jer jednostavno nije potrosen ili spran .Ja sam na mojim ,relativno skromnim, povrsinama pod psenicom prosle godine ustedeo oko 3000kg ureje jer sam bacao po analizi.To je usteda samo na ureji a gde je usteda i na AN-u koju sam imao.Sa prinosom sam bio prezadovoljan i potpisao bih da mi takav bude dokle god se bavim poljoprivredom.
Ne pametujem niti icije osporavam.Samo sam izneo moje iskustvo.
 
Sasvim se OK pokazala analiza...mi obicno na njihove rezultate povecamo koji % za svaki slucaj i generalno gledano,ako godina dozvoli,postizemo solidne prinose,a ako gledamo i na to kakvo zemljiste imamo-i vise nego dobre prinose. Diklofen u kakvoj su formi zita kod vas u ataru?
 
Sve zavisi na koji prinos rade preporuku. Vec sam pisao da su za Vrsac rekli da uopste ne treba djubriva,ja sam vec do sad uneo 80 kg po jutru i jos planiram oko 35 kg N po jutru.

- - - - - - - - - -

Ove nove strane sorte imaju veliki potencijal za prinos 5,6tpo jutru,ali nikako bez djubriva. Ja sam bacao na simonidu i 110kg N a i 80kg N i nemogu da predjem 4t. Dok je kod stranih druga prica
 
Od kad su mi iz PSS Sabac savetovali da na jednom hektaru gde sam trebao da sejem krompir bacim 500 kg 8:16:24 samo sam se zahvalio, pocepao papir i rekao dovidjenja. Mozda na drugim mestima ne lupaju ovakve gluposti, ali bogami u PSS Sabac su lupili pa ostali zivi.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh