Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Simonida sijana rasipacem i zadrljana. :osmeh:

673d07c108a5d211da07bba1e70e31e5.jpg


bef1eacf29b3855a7de9d6694ac8eb60.jpg
 
Ipak je rasipač samo nužno zlo.Retko koji,sem ovih novijih i skupljih,može jednako da razbaca seme.Na slici kod Landinija se to lepo i vidi.Na delovima gde je puno razbacano,na proleće će da guši,sitno seme ili da polegne,a na drugom delu će opet biti retka.
 
Ipak je rasipač samo nužno zlo.Retko koji,sem ovih novijih i skupljih,može jednako da razbaca seme.Na slici kod Landinija se to lepo i vidi.Na delovima gde je puno razbacano,na proleće će da guši,sitno seme ili da polegne,a na drugom delu će opet biti retka.

Vicon rasipac sa lulom je mislim najblja solucija. Nadam se da ce mi skoro stici jedan. Ja sam sejao sa OLT Gama sejalicom. Iako je sa diskosnim ulaganjem nije lepila a bilo je dobro vlazno. Jedino su me malo markeri zezali pa sam na jednom mestu malo omauo:ppozdrav:.
 
Slazem se u potpunosti. Ovo je otac htjeo da posije ovako jer je dosad bila ledina. Pa kad se vec ore da ne krene suma onda jednom da zasije psenicu pa ce se opet uledinit. 0.2ha je parcela. Nit cu dobit nit izgubit, a svi zadovoljni :ppozdrav:
 
Ipak je rasipač samo nužno zlo.Retko koji,sem ovih novijih i skupljih,može jednako da razbaca seme.Na slici kod Landinija se to lepo i vidi.Na delovima gde je puno razbacano,na proleće će da guši,sitno seme ili da polegne,a na drugom delu će opet biti retka.
I sa rasipacem treba znati posejati,nije to samo naspi i teraj.Moj komsija njiva blizu moje je posejao sejalicom neka isaria ili tako nesto plave boje,doso cova iz susednog sela da mu poseje,sejali smo obojica 30.10,moja na rasipac je nikla kao tepih,bas se najezila a kod njega jos nije,u cemu je problem neznam,bas cu da pratim sta se desava.
 
Ja jedva pripremim zemlju i za rasipac koliko se to lose uradi a tek sejalica,sve bi lule otpale posle dve sezone.Gledam oranja po vojvodini,pa sad su njihova oranja bolja nego kod mene kad izmrzne brazda pa spremim za kukuruz.
 
U tome što je tvoja tek sakrivena ispod površine,a njegova verovatno posejana na propisnu dubinu,pa treba vremena da nikne :ppozdrav:
Da li je moguce da za brzinu niccanja ima veze i koja je sorta? Na parceli od 5ha pola posejan Moisun pola Cellule. Ovaj prvi niko redovno dok se Cellule ukazo tek kroz nedelju dana. Cela parcela isto uradjena isti predusev istog dana posejana, a velika razlika u nicanju.
 
Na jednoj parseli imamo isti slučaj.U mašinu je bio Sobred ,za jedno obilaženje i pustio sam preko .Nastavio sam sa Moison-om.Moison odlično i jednako nicanje a Sobred ,dosta slabiji.
 
KWS Basmati, setva 15.10. 120kg/kj, sejan na 7cm dubine, slika od 24.11. Setva na toj dubini je uradjena posto je sejalica sa kojom smo sejali nova, njiva nije bila idealno ravno pripremljena, pa smo pustili ocigledno dublje nego sto je bilo potrebno, da ne bi deo semena ostao na povrsini. Na slici se vide tragovi traktora i nagaznih tockova sejalice kako su tonuli. Vide se i crnji delovi, a i zeleniji delovi psenice. Razlog je sto je cela njiva popasena od strane zdralova (negde vise, a negde manje popasena), koji prelecu ka nacionalnom rezervatu "slano kopovo", pa su svratili da ruckaju. Inace je ispalo dobro sto je na toj dubini posejana, jer kada naidje jato zdralova obicno svu psenicu povadi napolje, izrovari i tu ne bude psenice, u ovom slucaju su je samo popasli, ima pokusaja rovarenja, ali nema stete, dubina je ucinila svoje....
110hedv.jpg


Caussade Sobred, setva 10.10. 105kg/kj, slikano 24.11. Prva njiva sejana sa novom sejalicom pa nismo uspeli da je ustelujemo na 120kg.
Cisto da kolege vide sto seju 150kg/kj, kako izgleda setva sa 105kg/kj inace slicna dubina od 6-7cm...
Inace sva semena sa slika sejana su medjuredno na 14cm, iz sopstvene proizvodnje, ne selektirana.
2wgyxyh.jpg


- - - - - - - - - -

Caussade Sobred, setva 18.10. na 19. nocu, slika od 24.11. setvena norma 120kg/kj, medjuredni razmak 14cm, dubina opet preduboko 8-9cm. Izvinjavam se zbog prsta na fotografiji.

97r15l.jpg


:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Dubina setve je majka Mara.Jasno se vide setve s'kraja Oktobra koje su posejane od gore i koje je u nicanju uhvatio prošli talas košave.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh