Pšenica 2016-2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
ja uvek zaorem djubre. da bude u zoni korena. i samim tim nateram da psenica spusti sto dublje koren za fosforom i hranljivim materijama. mada mozda nije lose baciti nesto vestaka tipa 16 16 16 i spremiti u gornjem sloju ali to nesto jako malo bih uradio tako. bar ja.

na svim deklaracijama savetuje se minimalno oranje za psenicu na dubinu od 20cm i tu se podrazumeva da se unese vestak. e sad moj nenormalni tata zabije ga u zemlju koliko god 565 moze da vuce, a ove godine sam uzeo gorivo iz bosne, ili se lako ore ili je dobro gorivo :D
 
Danas posijali 1,5 ha psenice i 0,5 ha tritikala, simonida tavanusa, i tritikal amarilo (nisam nasao odisej).Oranje, zatim laka drljaca, 30 kg vjestaka 8-16_24, 3x laka tanjiraca, sijacica i drljanje.Jos toliko i bice dovoljno za osnovni plodored.
 
Juce posejana jedna njiva 1,3h KWS Basmati reprodukcija.Jako tesko se radilo,jedva sam potanjirao,ovo je 3 tanjiranje,vidite kakva je zemlja kod mene kao feta sir:haha:

24fjjhu.jpg
 
Cini ti se na slici tako izgleda,cak je bilo i malo vlaznije.Ovu njivu sam orao u dve etape,prva pre kise i druga posle kise.Mnogo bolje se utanjiralo gde je pokislo oranje.
 
A zar sejalica ne ubacuje seme u zemlju na određenu dubinu? Pa nije valjda da i posle sejalice ima semena napolju kao da je bačeno rasipacem. U redu da ide valjak da bi se ostvario bolji kontakt između semena i zemlje, ali stvarno i meni nije jasno zašto drljača.
 
Ako cu posle sejalice drljati kao posle rasipaca nikad necu kupiti sejalicu.Sada sejem na ciklon-rasipac i posle toga skroz ispravim tanjire na tanjiraci i polako predjem tanjiracom.Tako sam i prosle godine i pokazalo se odlicno,na povrsini nema semena.
 
Izvini Lacin ali nisu džabe napravljene sejalice. Ipak je bolji sklop kad se seje sejalicom, a bolje je i zbog mnogo drugih stvari.
 
Jeste bolje ali da drljam posle nje to mi je bas.....Drljaca zna i da povadi seme na povrsinu i u lakom stanju.
 
Vidim da mnogi posle setve rade drljanje.....:sta: malo objasnite sta sa time dobijate .....:sta:
Ovdje sam vidio prije par dana clan Zeljko je kacio sliku iz oranja, cini mi se da je traktor bio 560, i okolina Sombora tacnije Conoplja.E da nam je takva zemlja i mi ne bismo drljali, ni tanjirali,samo bi natjerali sijacicu. Evo sad sam nasao, tema oranje, post br.11914.
 
Posejana juce sva psenica 10ha ukupno. Sorte Ingenio, Avenue i Sobred. Setvena norma 200 i 220kg/ha. Mozda posejem jos hektar ako skinem kukuruz u razumnom roku.
 
Ja sejem sa Rusom i dosta je tezak i u tragovima tockova bas i nije najbolje pokrivanje semena...........medjutim ako predjete drljacom zar na delovima gde je dubina dobra ne skinete sloj zemlje? ili klin na drljaci zakaci i izbaci seme??
Najbolja je varijanta rotodrljaca+sejalica, svugde jednako posejano jednako nicanje...cista desetka !!!
Ponistavaci tragova postoje, medjutim ako ima malo vise mase a obrada je tanjiranje ,hoce da se zagusi i onda gura,pravi kanal i samo komplikuje stvar......
Nosim se mislju da napravim jednu razrivacku sekciju ( kao sto je roto drljaca) sa paker valjkom i za nju da kacim sejalicu........ima na web-u takav kratak setvospremac za ispred sejalice ali mi se cini da bi i to gusilo ako iole ima malo vise zetvenih ostataka ili trave.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh