Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne zam šta da očekujem,žilava je to sorta ume da iznenadi a i ta njiva prosto obožava strnine e sada zavisi od boga kakvo će joj vreme doneti.Ja ću još 80-100 kg AN-a malo kasnije da ima za klas i što se zaštite tiče odradiću a ostalo ne zavisi od mene. Gledajući ostalu vegetaciju na terenu a i po slikama sa foruma rekao bih da kod nas kasni vegetacija.
 
Imao sam jedne godine pšenicu koja se u ovo vreme nije skoro ni videla pa je opet bio solidan rod.Sada nije takav slučaj,ne jedim se.Dam joj sve pa kako bude.
 
Sve psenice veoma lose izgledaju , sa izuzecima.Razlog za to je pre svega losa zima, mozda i nije bila tako hladna ali padavine narocito oko 20. januara a i kasnije u februaru i martu su joj puno naskodile.

Medjutim ne treba biti pesimista, jer po mom misljenju, presudan mesec za prinos psenice je maj, ako bude kisovit sigurno ce se popraviti prinos.
Setimo se samo 2012. godine, isto u ovo vreme psenica nije obecavala, bese dovoljno kise u maju i na kraju sasvim dobri prinosi, veoma cesto i rekordni.Prema tome nista se ne zna do samog kraja....................
 
Ne zam šta da očekujem,žilava je to sorta ume da iznenadi a i ta njiva prosto obožava strnine e sada zavisi od boga kakvo će joj vreme doneti.Ja ću još 80-100 kg AN-a malo kasnije da ima za klas i što se zaštite tiče odradiću a ostalo ne zavisi od mene. Gledajući ostalu vegetaciju na terenu a i po slikama sa foruma rekao bih da kod nas kasni vegetacija.
I kod nas ima takvih psenica puno,cak i zadruzne psenice nisu nesto bolje,uglavnom su losije one koje su sejanje na kukuruziste zbog losije pripreme,usled velike vlage,i one koje su kasnije sejane.Mi smo samo jednu parcelu posejali ranije,ta je u dosta boljem stanju nego ostale,koje su sejanje kasnije nakon nekih kisa.Nego kad planiras i cime zastitu od bolesti takvih psenica ?,dosta su male.Ja nzm sa cime da prskam,nzm hoce li imati neke stete ako se sad koriste fungicidi,da je veca,tj kao na slikama sto ovde clanovi postavljaju,bilo bi lako odabrati preparate,ali nije.Nisam nasao fungicide koji bi se mogli koristiti pre 31 faze razvoja po onoj bbch skali,ali vise od polovine mojih psenica jos uvek nije stiglo do te faze,a ima bolesti.
 
Da li je neko sejao kws sirtaki,ja ga ove god prvi put sejem i nekako mi je slabasan, mogu reci da mi je najlosiji. Predusev kukuruz , 220kg h psenice ,u jesen 350kg h 3-15,u prolece 300kg urea. mislim da je dovoljno od mene, nekako list mali ,stablo tanko. Sejan je 20 octobra i da planiram još 10kg ureje u prskalicu po h
 
I kod nas ima takvih psenica puno,cak i zadruzne psenice nisu nesto bolje,uglavnom su losije one koje su sejanje na kukuruziste zbog losije pripreme,usled velike vlage,i one koje su kasnije sejane.Mi smo samo jednu parcelu posejali ranije,ta je u dosta boljem stanju nego ostale,koje su sejanje kasnije nakon nekih kisa.Nego kad planiras i cime zastitu od bolesti takvih psenica ?,dosta su male.Ja nzm sa cime da prskam,nzm hoce li imati neke stete ako se sad koriste fungicidi,da je veca,tj kao na slikama sto ovde clanovi postavljaju,bilo bi lako odabrati preparate,ali nije.Nisam nasao fungicide koji bi se mogli koristiti pre 31 faze razvoja po onoj bbch skali,ali vise od polovine mojih psenica jos uvek nije stiglo do te faze,a ima bolesti.
Neću čekati puno, u toku sledeće nedelje zbog drugih obaveza.Prvenstveno zbog korova ali neće izostati i zaštita fungicidima zbog preventive.
Solehi se prošle godine pokazao izuzetno žilav na bolesti tako i sada nema nekih problema sa bolestima.

- - - - - - - - - -

Mislim da je ima clan Matic pitajte njega.
I mene zanima "Studenica".
 
15 oktobar
100 kg MAP/KJ
1 x gruber
setva Ingenio Home Made 125 kg/kj
pre dve nedelje Urea 200 kg/KJ
danas Tezis, Modus, Pressing, secerna vodica + lepak

1zmmiio.jpg


2n15lib.jpg
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh