Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vi ste malo pobrkali loncice. Ocito mislite na kultivator za koji Nemci kazu gruber.
Ovo je kultivator. On u mom slucaju menja plug, tanjiracu, podrivac itd.

243ohlj.jpg
[/IMG]
 
Pošto je januar mesec za odmor, ja prelistavam temu Pšenica 2013/2014 da pokupim nekog znanja od vas, jer će mi kanda trebati. I naišao sam na ovaj zanimljiv post, gde je Grujin deda još u januaru predskazao ono što je bilo u julu. Nisam stigao do jula meseca, ali ako se dobro sećam, bilo je otprilike tako kako je deda opisao. Eto, da se ne zaboravi. I svaka čast dedi, ako ništa drugo, on je položio sigurno "onaj" 1. razred u koji se svake godine vraćamo :osmeh:
Danas sam pricao sa dedom o vezi psenice.
Kaze meni deda: Dete moje danas ujutru je bila velika duga,i kaze da ce biti jako lose sa psenicom.

Kaze mi dok su oni nekad imali salas u Medenjace 60-70ih god. bila je skoro ista godina kao ova,i kada su trebali da ga seku i zanju samo je slama bila,po koja stabljika sa vrlo malim vlatom. kaze propast bozija.


Sta vi mislite o tome?

Otici cu i ponedeljak da vidim psenicu na jednoj parceli mi je kao cetka,da bacis jaje nebi palo dole.S40 115-120kg/kj
 
Pošto je januar mesec za odmor, ja prelistavam temu Pšenica 2013/2014 da pokupim nekog znanja od vas, jer će mi kanda trebati. I naišao sam na ovaj zanimljiv post, gde je Grujin deda još u januaru predskazao ono što je bilo u julu. Nisam stigao do jula meseca, ali ako se dobro sećam, bilo je otprilike tako kako je deda opisao. Eto, da se ne zaboravi. I svaka čast dedi, ako ništa drugo, on je položio sigurno "onaj" 1. razred u koji se svake godine vraćamo :osmeh:
Prelistaj ti do Jula za svaki slucaj,kanda se ne secas dobro.
 
Ok, prelistaću svakako, tek sam načeo temu i imam dosta do jula. Nisam imao pšenicu i neću u nečije ime da pišem, ali znam šta se vršilo i u selu i malo okolo. Zar nije bila loša godina po pšenicu, sećam se stručnjaka koji su na TV-u prvo savetovali da se ne prska još uvek, posle su kudili jer se nije prskalo na vreme...bilo je i ovde diskusije o tome. Naravno da nije vršio isto onaj ko je zapostavio zaštitu i onaj ko se potrudio da zaštiti svoju pšenicu i uradio je to na vreme, ali da je bilo problema sa bolestima- bilo je dosta. I sećam se da sam u temi o ceni pšenice pročitao da je država objavila da smo imali prosečne prinose pšenice, a ljudi na forumu su rekli da puštaju buvu, i da je nema jer nije rodila?!

Na kraju krajeva, može biti da reči Grujinog dede nisu merilo, meni lično je zapalo za oko i zato sam objavio njegov post.
 
Manjevic Kako ti se cini ova kombinacija. Prvi prohod oranje na dubini 15-20cm, a zatim RD sa sejalicom kao drugi prohod. Ti imas tu kombinaciju sa cime nositi. A nisam siguran da moze nesto bolje srediti zemlju od RD. I eventualno na kraju mozes preci valjkom, a tu i nije neki utrosak goriva.


0exqvupjc0tqzh1ptiz8.jpg

Slika pozajmljena sa poljoprivredni-forum.com
Ta kombinacija mi se najvise svidja. Ali ja nemam vremena za tako nesto. Treba sledece godine da posejem jedno 60ha. Trebao bi mi jedan covek da Ore à ja da samo sejem.
 
Ne znam kakvo ti je zemljiste ali kod nas i ove godine pojedinci su radili teskom tanjiracom na kukuruzistu 2 puta i onda roto drljaca sa sejalicom, primer kao sa slike i psenice dobro uzgledaju. Nema potrebe uopste za oranjem.
 
Nece biti bolesti ove godine kao prosle,ali to ne znaci da treba izostaviti tretiranje od bolesti,ja ove godine tretiram kao i prosle sa istom hemijom.
 
Manjevic Kako ti se cini ova kombinacija. Prvi prohod oranje na dubini 15-20cm, a zatim RD sa sejalicom kao drugi prohod. Ti imas tu kombinaciju sa cime nositi. A nisam siguran da moze nesto bolje srediti zemlju od RD. I eventualno na kraju mozes preci valjkom, a tu i nije neki utrosak goriva.


0exqvupjc0tqzh1ptiz8.jpg

Slika pozajmljena sa poljoprivredni-forum.com

Milsim da je ovo kombinacija naseg clana iz Basaida (sam sto je tesko prepoznati kroz zeleno staklo ::traktor:spavam:, mozes ga pitati kako funkcionise.
Mislim da i on poseje svake godine po "par" jutara :haha:
 
Roto drljaca amazone sa kembridz valjkomi sejalica akord od 4m. Vidim da ju je komsija oglasio da je proda. Trazi 11500+ pdv. Nosio je masej 8160 a ove jeseni i johan deer 7530. Znaci 200ks u prevodu, i bogami i gustom tanjiranom kukuruzu ima tu posla za svih 200Ks.
 
A da se mi malo vratimo na temu o psenici????

Ilina sejana 3.11. dobro podnela golomrazicu kod nas,malko ofrljena ali nista strasno,misjih oaza,i pored 4 tretiranja cinkom koliko hoces,mora se ponovo,za sad misevi ubedljivo najveci problem,ureu ove godine preskacemo,an ukoliko se mogne do 15 februara...urea samo u prskalicu sa otrovima
 
Ipak mislim da ce one psenice koje su malo kasnije posejane manje imati posledice od mraza i vetra, ali da ce na kraju to sve biti isto.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh