Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ala laka zemlja,mos i kasikom da ores ...
 
U subotu završili za ovu godinu :D
nbt7hu.jpg

qycy20.jpg
 
Do koje minimalne temperature radi vegetacija psenice? Koliko se minimalno mora razviti do tada?


Gesendet von meinem iPhone mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Do koje minimalne temperature radi vegetacija psenice? Koliko se minimalno mora razviti do tada?


Gesendet von meinem iPhone mit Tapatalk
Od nula bubri zrno ali jako sporo,razvija se minimum od oko 7C a optimalna temp. je 14-17 za setvu,ispod 6 C ukorenjivanje i busanje se zaustavljaju,kad ima 2-3 lista i ako je dobro ukorenjena moze podneti i do -20C.Busanje nastupa u fazi 3 lista i pocinje 15 dana od nicanja.U prevodu treba bar 1 mesec a i preko lepih temperatura da se zavrsi busanje jer se jedino tako psenica moze regenerisati od jakih mrazeva.Ako ih uopste bude .
 
Danas prošao tuda, pa reko da vidim a i da uslikam svoju pšenicu:

20141118_130119_zpse2dd45f1.jpg


20141118_130138_zpse2e493b3.jpg


U krupnom planu:
20141118_130205_zps5023ae66.jpg


Malo se čini retka, jel da? Ja sam ispoštovao preporuku, sad kad razmislim, možda da sam uzeo još jednu vreću, ali nadam se da će se izbokoriti. Jel bih mogao/trebao da joj pripomognem s nešto azota, makar i ručno bacao, jer ne bih hteo sad da je nađubrim sa puno azota?
Parcela je 1,5 k.j. (87,12a); evo šta sam joj radio sve, redosledom- oranje, razbačeno đubrivo MAP 200kg, tanjiranje malom tanjiračom x2, setvospremač x2, setva 21.10., seme Ingenio, količina 200kg.
 
Ne diraj nista sada,na prolece kada se aktivira rast AN ili SAN kao brzodelujuce djubrivo . Izbokorice se ako u pravom momentu prihranis u prolece i sa kao sto vec rekoh AN i SAN-om . Prosle godine smo sejali kasno 3. novembar , nisam primetio da mi je preskakala pogonska ploca na IMT sejalici nekih 20 -tak metara, i tu je jako jako retka bila. U pitanju je Apach bio ...izbokorila se neverovatno... 20 -tak bokora...nisam video tako nesto do tad. Sustina je ako ima prostora bokorice se, ako nema manje ce bti i bokorenje.
 
Pa da, tako sam i sam razmišljao, ako joj ne dam prostora da se izbokori, kako da očekujem isto. Mada priznajem, malo sam se uplašio, jbg očekivao sam teren za fudbal :osmeh:
E sad, druga stvar, možeš li mi reći zašto u prvoj prihrani bih trebao da idem sa An/San- om a ne Ureom? Ja sam nešto razmišljao da u prvoj prihrani idem Ureom, a u drugoj AN-om, u svakoj prihrani po 100kg/k.j. Opet kažem, prvi put radim pšenicu pa i nemam neku predstavu zašto i kako, ali to mi je delovalo logično, što ne znači da je ispravno. I pretpostavljam, druga prihrana bi isto bila AN, SAN, KAN, a ne Urea?
 
Ides sa AN/SAN da bi brze reagovao usev. Kad je dovoljno bujan mozes i sa Ureom. Dragan je strucniji pa ce bolje objasniti. Ovo sam ja zakljucio iz prakse.
 
Koliko sam zakljucio iz prakse Urea prilicno zaustavlja vegetaciju,bar kod nas na nasim zemljistima.Jeste da je i nekoristimo zbog kiselosti zemljista ali se nekad i probalo pa se ima malih iskustava.Treba paziti na prolece oko upotrebe iste,ko je posejao kasno,kasno ce i stici +urea,kombinacija za zetvu u avgustu.
 
Mozda sam promasio temu ali da pitam ovde.Nedavno sam uzeo njivu 1,2ha. u zakup i na njoj je prosle godine bila psenica.Covek kaze da je bilo pola-pola psenica i divlji ovas.Kada sam je uzeo bio je veliki korov tako da sam to pokosio i odneo.Kada je ponovo krenuo oprskao sam sa 10l totala koji ga je lepo sprzio.Izorao sam i pripremio za setvu ali kada sam hteo da sejem vidim da je krenuo ponovo divlji ovas.Sta da radim sada?Mozda da jos jednom potanjram ili mozda necim oprskam.Nadam se da je to lakse resiti sada pre setve nego na prolece kada nikne i psenica.
 
Mozda sam promasio temu ali da pitam ovde.Nedavno sam uzeo njivu 1,2ha. u zakup i na njoj je prosle godine bila psenica.Covek kaze da je bilo pola-pola psenica i divlji ovas.Kada sam je uzeo bio je veliki korov tako da sam to pokosio i odneo.Kada je ponovo krenuo oprskao sam sa 10l totala koji ga je lepo sprzio.Izorao sam i pripremio za setvu ali kada sam hteo da sejem vidim da je krenuo ponovo divlji ovas.Sta da radim sada?Mozda da jos jednom potanjram ili mozda necim oprskam.Nadam se da je to lakse resiti sada pre setve nego na prolece kada nikne i psenica.

Ako bas moras da sejes psenicu onda je bolje da istanjiras ponovo da bi koliko toliko unistio divlji ovas. Na proleće se za svaki slučaj spremi :):novac::) za prskanje protiv divljeg ovsa (neko je ranije pomenuo da moze da se koristi herbicid Pallas, ali košta oko 7000din/ha).
Mi smo pre dvadesetak godina imali problem sa divljim ovsem ali je tada postojao herbicid Avenge 100E koji je to resavao bez problema.
 
Sejao sam psenicu u ponedeljak, da li bilo kasno i hoce li skoditi ako se sutra povalja kembridzom?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh