Pšenica 2014-2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Clan Mirko je velikim delom u pravu. Cenim da malo karikura sto se tice placanja usluga.
Sto se tice ljudi sa tog podneblja, potpisujem da su jedni od boljih i postenijih.

U tim krajevima se ne gleda bas sve kroz dinar, ne preoravaju medje, ne prska susedu 5 vrsta kukuruza,,,
Placanje usluga,stvarno kako koja godina ide naplata postaje misaona imenica:osmeh:Ma razumem ja to sve je to posledica teskog vremena,sve veceg siromastva.....gubi se korak s vremenom....
 
Koliko se sećam nisam kačio nijednu sliku naše pšenice.... pa evo sad par slika,ali ne zamerite na kvalitetu. Ima što sam slikao mobilnim (a kvalitet ko da sam sa fiksnim) a ima i solidnih ali to je slikano sa fotoaparatom kojeg uglavnom zaboravim poneti sa sobom u obilasku njiva...
Predusev kukuruz. Predsetveno bačen Nutri Map (msm).Datumi setve su negde oko 10.10-og i 20.10-og i sve što smo sejali sejali smo u ovako... nešto.
U stvarnosti je to izgledalo još gore! Ali baabo su tako odlučili da u tako sejemo, a babo su babo. Moraš da ga saslušaš a ponekad i poslušaš. :osmeh:
E onda je prošlo dosta vremena (novembar,decembar pa i jaguar) i jednostavno nisam stigao (a kasnije me i mrzilo) da škljocnem neku sliku i ovekovečim čin borbe probijanja žita kroz onu masu... Ufff ono bi bilo za temu verovali ili ne.... Komšija pored mene je pustio pola grubera po našem posejanom a ja stižem sa kembridžima i vidim šta radi ali kasno. Čovek nije ni pomišljo (ne bih ni ja) da je posejano al sreća pa nije izbacio seme. A i da jeste, njegov brat je,kad je sejao njihovo, pustio pola sejalice po našem. Žito niklo-sve ok. Dalje....
Negde krajem Februara sam radio prvu prihranu (urea) a ni onda mi nije bilo do slikanja,nikakvog,jer sam se smrzo ko go.no na traktoru bez kabine. Druga prihrana (amosulfan) polovinom-krajem Marta. Zaštita od bolesti Falkon-om u aprilu i to čim su se noćne temperature ustalile! Nisam dozvolio sebi grešku kao sa prošlogodišnjom pšenicom. E nakon izvesnog vremena u obilazak sam krenuo ali sam poneo fotoaparat i zatek'o ovo:
Ako se dobro sećam to sam slikao polovinom Maja. Kasnije je žito dobilo drugi tretman Zamirom i mislim da sam uboo pravi momenat zahvaljujući,čini mi se članu Branko koji je okačio sliku kada je taj pravi momenat tretiranja pšenice tj kako ga odrediti. Još jednom hvala za sliku,pa ko god da je okačio. Pre par dana sam otišao da vidim kako žito izgleda i naravno nisam poneo aparat pa se možda neće videti najbolje,ali evo šta sam zabeležio:
Još samo da dodam.... Mislim da mi prosek neće biti veći od 30-32m/kj (ako i toliko bude) ali svakako se neću srdit' ako bude 40. :osmeh:
 
Ovo vreme neide na ruku pšenici.Sutra je Vidovdan,treba obići mrtve a od ponedeljka,ako vreme dozvoli,pripremati Zmajčeke.
 
Mislio na onu malu,voda ulje i gorivo.Nemam ja kombajn,ali plaćam na uvratinama ili prebacim na kombajnerovu karticu jer sve nosim u silos na lager(Đukić agrar radi za Agrium).Za 2,2 ha daću mu 15 m žita.Radi sa sečkom pa posle desetak dana ugara na jedno 15cm.U Avgustu komšija sa težom drljačom povlači i krajem Oktobra 200 kg po ha mešanog đubriva pa duboko oranje na 25cm.Tako navikao a baba mi rekla na samrti kad je bila,ima tome 20 godina!
 
Kako stvari stoje u sredu krecemo s zetvom - sve zavisi od vremenskih prilika, ali su svi modeli "smanjili ribu" poslednjih par sata, pa nadam se da cemo moci lepo i da zavrsimo za par dana.
 
Ns 40 od nedelje skidamo...
20150626103104.jpg
 
Ja sam danas obilazio psenice,nesto cu moci radit za 5,6 dana a ostatak za 10 dana. u pitanju je ingenio i NS40s
 
Ns40s skinut sa nešto jače od tri jutra, prinos 4.05t/kj vlaga 12 u utorak je to bilo. Danas smo ručno probali i merili vlagu i bila je 12. Sacekace još dan dva. Svuda je bačeno 5-24-16 100kg/kj pre oranja plus 100kg/kj uree negde februara. A prskano slavolom kao prehrana 4l/kj plus tezis u ne znam kojoj dozi, uglavnom po preporuci zastitara.
Predusev suncokret.
 
Jbg kao i vecina stranih...Bio sam danas u ataru,zita su pocela da crne,nadam se da nece padati neka veca kisa,inace ce bas biti lose..
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh