Pšenica 2013/2014

Danas bio u polju da gledam psenice. Psenica nikla nemoze lepse ali piromani palili okolno kukuruzista i i zgorela i moja psenica do komsija. Sta ce biti da li ce se oporaviti videcemo . Jbg steta...
Zavisi koliko je ostecena, ako je pobelila nece biti nista od roda.
Jedne godine sam postradao od komsije koji je upalio kukuruziste, plamen je toliko bio jak da je psenica pobelila u dubini 2-3m celom duzinom njive, jako malo je u tom delu rodilo.
 
Ja bi mozda sada uzeo typ 25 i rd od 2,5 sa hidroliftom i za torpeda jer dosta me ljudi trazi da im sijem nista ne moze pripremit kao rd da to bude po ps-u, ali to samo ako jer ima sad i precih stvari !
 
Ns Rapsodija sejana 10.oktobra, danas potrovani miševi, sutra prskanje (cikade prave žurku).
img3641.jpg
img3642.jpg
 
Konacno zavrsena setva i kod mene... Sorte su bile razne,NS-40,Renesansa,Simonida i ako sam dobro zapamtio Takovcanka.. Ali nemojte me drzati za rec... Posejao sam 20h Psenice i 1h Jecma... To jest sutra imam jos jednu parcelu jecma ali to necu ni da racunam vise dodje kao basta,samo da ne stoji u korov... :osmeh:

Imam psenicu koja je jako lepo nikla,a imam i onu koju sam danas sejao... :haha:
 
Za psenice koje se sada seju, ne bi bilo lose uraditi valjanje bilo glatkim ili kembridzom, jer izleda da nece biti kise 10 dana.
 
Nesto sam izvaljao nesto sam izdrljacio samo.. Nemogu sve da stignem da izvaljam,pozajmio sam valjak ali je jako mali i ako je trodelni samo koliko pokriva tockove na traktoru,na rakovici jedva ostaju sare od gume... Tako da vazdan ima da se vrtim po njivi.. Ako budem kupovao ili pravio valjak mora da bude bar 3m sirok.da to ide zacas sa njim bi i stigao da izvaljam sve...
 
Raco jel to sejala nodetka?

- - - - - - - - - -

Takođe danas završene setva , Tanjirača ,RD,sejačica,glatki valjak. 100 kg MAP-a po kj. Sorte Apač,Ingenio,Balaton sopstvena dorada I kupovni Solehio I Farineli . Nisam preterano sretan baš zbog najavljenih vremenskih uslova.Najbolje vreme za setvu je pre kiše a ovako:kisa:
 
Ovo kod Race kao da je sejao Pavle Nenadovic sa horsch-om,kao da je razmak od 15cm....inace izgleda kao za kalendar ::svaka cast::.

Nebitno jel najavljuju kisu ili ne,uvak povaljati posejano zito.
 
Ako bude gusto, zakacis drljacu (trokrilnu, cetvorokrilnu) koju imas ili posudi od nekog u kraju pa prodji da je razredis malo, tako rade kod nas, mada sve zavisi od kraja do kraja, ipak da bi je sejao po onome sto pise na vreci trebaju ti idealni uslovi,padavine da nemas glodara, itd... u mom kraju Andino, Apach seju ove godine oko 280kg po hektaru,ja sam za probu posejao 25kg na 10 ari,da vidim hoce li biti gusta ili redja..
 
Nazad
Vrh