Pšenica 2013/2014

Sejano 08.10.2013 seme Šuba
fotografija0467.jpg

fotografija0468.jpg
 
ja moju neobilazim do proleca a vi samo obilazite nema te sta da radite pa se slikate po njivama kako je nikla mozes misliti jaka stavr nikne u tanjir a en u zemlji:pcelac:::pcelac:::pcelac::
 
Danas u polj. apoteci kupovao konsetrat i vidim čovek uzima naramak kutija požomora. Ko drva naslagao. Kaže u pšenici mu milijarde požića i sve pojeli .
Prvi puta čujem da neko neobilazi do proleća.
 
japanac-tocyo@ Druze, sve sto posejes neovisno da li si ti ili neki drugi kolega, valjalo bi otici i videti sta si uradio. A to sto ti kazes posejes i do proleca te nema to moze da radi samo neko ko fakultativno ili da budem precizniji onom kome je poljoprivreda dodatna delatnost i ne zavisi samo od nje,a mi koji zavisimo od nje jasta da cemo je obilaziti i gledati kako je nikla i kako se razvija....ovo je samo objasnjenje zasto vecina nas obilazi,a nemoj da shvatas kao kritiku ili kao da sam te napao ...taman posla :):ppozdrav:
 
Greška u kucanju. Pužići golaći ,zar vas nije asocirao pužomor.
:ppozdrav:Sad vidim da sam napisao i požomora, pa nije ni čudo što niko nekonta.
 
Razumeli smo se .Uglv. pšenica je pojedena ,a zanimljivo mi je bilo i to što čovek planira da to nekako rastapa i tretira sa prskalicom .Prodavac mu objašnjava da nemože tako ali on ostaje pri tome da će raditi prskalicom jer drugačije nemože. :sta:Takodje su divanili o tome da ide nečim drugim ,medjutim za ovaj puž dužine 2-3 cm debljine oko 5mm koji je on doneo prodavac kaže da mora samo pužomor.
 
Puževi se najčešće pojavljuju u slučaju pšenice nakon uljane repice , onda pšenice nakon pšenice pogotovo na paljenu slamu . Ako se ne ore još uz to onda je još veća vjerovatnoća za puževe .Trebalo bi da postoji peletirani "pužomori"
 
Razumeli smo se .Uglv. pšenica je pojedena ,a zanimljivo mi je bilo i to što čovek planira da to nekako rastapa i tretira sa prskalicom .Prodavac mu objašnjava da nemože tako ali on ostaje pri tome da će raditi prskalicom jer drugačije nemože. :sta:Takodje su divanili o tome da ide nečim drugim ,medjutim za ovaj puž dužine 2-3 cm debljine oko 5mm koji je on doneo prodavac kaže da mora samo pužomor.
Aktivna materija u puzomoru je metiokarb 40 gr. po kg. isto kao mesurol 500 gr. po kg.Za manje potrebe moze da se puzomor rastopi u kofi sa pola vode, i da se nasecka par kila jabuka u kriske i to da se ostavi da prenoci.Sutra stavljati na mesto gde ima puzeva, prvenstveno mislim na plastenike i sl.
 
@milos539 uzmi u poljoapoteci mamce za miseve (psenica tretirana cinkfosfidom ili sl.), prodji njivom i samo im suni pomalo u rupu.. ima da ih nema :)
 
Ja posejao oko 4h,sorte simonida,pobeda,renesansa i nesto euklida,imam danas ili sutra jos 2h i da zavrsim sijetvu.
 
Kakva vam je situacija sa štetama od žitnog bauljara? Kod nas se mnogo ljudi žali na štete i brže, bolje prskaju pšenicu, a vidim da još nije pomenut u ovoj temi.
 
Od sledeće nedelje talas zahladjenja, na planinama moguc prvi sneg. Ko nije prskao ,a ima potrebe, danas sutra mu je zadnji voz..cak je mozda i prošao zadnji voz ali tu je. Maks dnevne temperature od 10 do 15 minimalne od 2do 5 idealne za kaljenje pšenice.
 
Obično sejemo jedno sortu na većem delu površine i to bude Simonida i nešto za probu, ove godine zbog ne planiranog povećanja površine pod žitom i još nekih stvari imamo sledeću kombinaciju: Simonida u tri varijante (staro, novo i domaće), Renesansa, Zvezdana, Ingenio, ogled KWS tri sorte i još jedna neznam više koja. U svakom slučaju ovo će biti jedna vrsta makro ogleda, svuda je bio kukuruz pa ćemo videti na leto kako će to sve ispasti.
 
Mi smo danas tanjurali državnu zemlju za sjetvu pšenice, površina je 12ha
72f7tt.jpg

2e1aurl.jpg

avh98n.jpg

Slike su iz tanjuranja 2. traga ide sasvim solidno :)
 
Nazad
Vrh