Pšenica 2013/2014

Prvo mrazevi je cedili pa vetrovi i sad suša, sve je to normalno samo što tako treba da izgleda kad izlazi iz zime a ne u početku zime ali mi protiv vremena nemožemo, da dodam da ima uticaja i đubrenje, vreme setve (dal se izbokorila i u kako se spremila za zimu), sorta, uopšte agrotehnika.
 
Neznam ali izgled da ima i do dela atara??? :sta: U jednom delu je svaka Psenica jadna,retka,zuta ama beda jedna,pa i moja... A u drugom delu atara zelena lepa cesta am milina... U tom delu ja imam NS-40 i bas je lepo napredovala... Miseva nema (samo malo ovih dana ponovo trovanje),nema ni bauljara... Ali Psenica jako lose izgleda,razgovarao sam sa starijim nekim poljoprivrednicima i oni akzu da nisu videli Psenicu u losijem stanju... Nadam se da ce da se popravi....
 
Pšenica od člana Pavela K, bio u obilasku kad su trovali miševe kokakolom

2lavt42.jpg
 
[/IMG]
20140104105659.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

20140104105805.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

20140104105823.jpg
[/IMG]

- - - - - - - - - -

20140104105833.jpg
[/IMG]
 
100 puta je pricano o tome da MAP sam po sebi nije dovoljan za djubrenje psenice, zbog niskog sadrzaja azota, vec mu se mora dodati i Urea...

Sto se tice tih traka, uglavnom nastaju iza kombajna, jer je tu izbacena veca kolicina zetvenih ostataka. Samim tim, veca je koncentracija mikroorganizama, koji razlazu masu, i izrazenija azotna depresija.
 
Ako dobro vidim sa slika žito je zelenije u tragovima točkova a žuto je izmedju tragova točkova.... A koliko mi se čini posle setve nije radjeno ni kembridž ni glatkim valjkom. Možda nisam u pravu ali mislim da je greška u pripremanju zemljišta i što nije posle setve sabijeno zemljište. Možda više ovo drugo! Stručniji nek me isprave ako grešim.
 
I kod mene ceo atar tako zuta psenica na krajevima lista.... I mene to buvi ajde da je na nekim slabim njivama nego znam za nive koje su izuzetno jake i dobro djubrene i sa stajnjakom i urejom stvarno dobre njive a psenica zuta... Dal je to od suvo mrazice???
 
100 puta je pricano o tome da MAP sam po sebi nije dovoljan za djubrenje psenice, zbog niskog sadrzaja azota, vec mu se mora dodati i Urea...

Sto se tice tih traka, uglavnom nastaju iza kombajna, jer je tu izbacena veca kolicina zetvenih ostataka. Samim tim, veca je koncentracija mikroorganizama, koji razlazu masu, i izrazenija azotna depresija.
Predusev je bio kukuruz a brano je beracem. Zatanjirana kukuruzovina, oranje, vestak , setvospremac, sejanje i sabijeno branom. Sezonu ranije isto kukuruz ali kombajnom sa tim da je kukuruzovina izbalirana. Sto se tice azota dobice ga u dva navrata kad mi stigne analiza zemljista
 
Moze biti vise razloga ali verujem da je upitanju mraz koji je bio u proteklom periodu, ako je to upitanju nemojte se brinuti , isto tako ako je sejana ista sorta na istoj parceli moze dovesti do zutila i tu ce prinos zasigurno biti smanjen jedino se moze izvuci folijarnim tretiranjem u kasnijoj fazi i obavezna zastita od bolesti 2x, isto tako moze doci i ako je nedovoljna kolicina azota u zemljistu a to cete videti ako su prvo pozuteli stariji listovi onda je uzrok azot, mada moje misljenje je mraz i ova temperaturna kolebanja to nikako nije dobro... Jer u januaru 14 stepeni... Psenica radi sad razvija se trazi hrane ali ako zazimi odjednom ne znam sta ce biti s toga bolje pricekati sa prihranom

- - - - - - - - - -

Konkretno na slikama nema razloga za brigu nije to nista strasno..
 
Danas sam pricao sa dedom o vezi psenice.
Kaze meni deda: Dete moje danas ujutru je bila velika duga,i kaze da ce biti jako lose sa psenicom.

Kaze mi dok su oni nekad imali salas u Medenjace 60-70ih god. bila je skoro ista godina kao ova,i kada su trebali da ga seku i zanju samo je slama bila,po koja stabljika sa vrlo malim vlatom. kaze propast bozija.


Sta vi mislite o tome?

Otici cu i ponedeljak da vidim psenicu na jednoj parceli mi je kao cetka,da bacis jaje nebi palo dole.S40 115-120kg/kj
 
Poslednja izmena:
Moj stric je 73 godine i uvek kada nesto tog tipa mi je rekao bio je u pravu. Zato verujem da je deda u pravu.
 
Mraz,vetar i nedostatak pokrivaca glavni uzrok sitnog zutila na listu danas pregledana i bice to ok psenica samo da dodje vreme da se probudi iz zimskog sna.
 
E komso samo ti slucaj Dencica koji je sve drugo samo ne strucnjak jer svake godine drugacije prica kako mu odgovara.Sad da prehranis a padavine nema do 19.01 sve ce da izlapi azot.Moj prijateljski savet tije nediraj nista do februara.Jedino ako nisi nista bacio jesenas pa sad da rizikujes.
 
Nazad
Vrh