Pšenica 2013/2014

Bilo je propusta u agrotehnici sigurno. Ili prekasna ili prerana zaštita od fuzarijuma pa su prazni i šturi klasovi ili je u pitanju loša ishrana pa je retko i sa malim brojem zrna u klasu . Iako je rastureno mnogo djubriva ,jako je bitno u kojim fazama se rastura i koliki su gubici isparavanjem. Urea je verovatno kasno bila dostupna ili je dobar deo Ispario volatizacijom u obliku amonijaka.

p.s. Baš me zanima kakvi su prinosi na onim parcelama koje su prihranjivane krajem januara po snegu pre one košave .
 
Poslednja izmena:
I mene to interesuje! Ove godine po preporuci ljudi iz instituta Tamiš nije rađeno ureom,nego sa SAN-om iz dva puta,rezultati nisu izostali.
 
Juce zavrsena psenica Ns 40s prosecan prinos 5.2t po ha, licno nisam zadovoljan jer sam na jednoj parceli ocekivao rod kao proslogodsnji. Mada cujem da je kod velike vecine psenica podbacila, cast izuzecima..
 
Danas u Srbobranu na silosu predao malo pšenice na ušurnu meljavu i vidim dovlače iz Morovića pšenicu, po priči ljudi imaju prinos za ponos, celih 1600-1700kg po hektaru, one uzorke što sam video to je katastrofa, uzmeš je u ruku kao da držiš plevu koliko je laka i bolesna, sipaju u posebne ćelije, šta reći.
 
Danas smo poceli i mi kod nas zetvu i nismo uspeli zavrsiti! Kisa je sve prekinula. Pokisli smo ko pacovi dok smo pokrili prikolicu i vezivali ceradu. Provala oblaka ali bitno da je bila bez grada i da smo imali sta da oblacimo suvo.
Psenica Apache i nisam zadovoljan rodom. Seme iz zadruge. Prosle god. 4100 kg/kj sa manje azota i oko 175 kg semena /kj. Cini mi se da sam mogao sejati sa nesto vise kg, kao da je i retka bila. Jesenas oko 155kg semena/kj 100 kg Map-a, u Februaru 150 kg/kj Ureje + 150 kg/kj San-a, prskano sa Metmarkom i uradjena zastita Presingom. Sto se tice druge zastite od danas do sutra sam se dvoumio, videlo se da na nekim mestima rdja napada zastavicar ali sve sam mislio da nije strasno. Sad tacno se ona mesta vide kako se klas crni a tu skoro da nema roda. Po mojoj proceni to je samo nekih 10 do 15% povrsine. Sve u svemu posto jos nismo zavrsili ne znam tacan rod ali je tu oko 3400 kg/kj!

2014-06-30-142907.jpg


2014-06-30-142720.jpg
 
Da nemam neke arende u psenici ne bi ni toliko vise posejao! Vec skoro 10 god sejem najvise 5 kj. Sigurno cu smanjiti jos na jesen. 1000 kg soje ima vrednost tu negde kao 3500 kg psenice. Kod soje mnogo manji ulaz a mnogo sigurniji rod od 1000 kg/kj nego 3500 kg/kj psenice.

- - - - - - - - - -

Bas nema neke slike.

@peet
Po tim slikama,sto si postavio iz kabine,tesko da i 3000kg ima,a kamoli preko.

Sta treba da znaci da mi ne verujes?:sta:

Nisam napisao da je vlaga bila 12.1 a hl 76.
 
Kad iz kombaja ti vidiš kroz žito zemlju tu leba nema.

Ovo će definitivno biti :off_topic: Ali ne mogu a da ne pitam... A čega ima kad kroz žito vidiš da talasa voda?(panonsko more, bilo 2010. ne ponovilo se)

Na moju ličnu nesreću baš te kobne žetve 2010 sam radio sa pozajmljenim mobilnim, jer je moj vrisn'o, pa nisam imao čime da slikam.... Vršidba a kroz žito talasa voda...
 
Ovo će definitivno biti :off_topic: Ali ne mogu a da ne pitam... A čega ima kad kroz žito vidiš da talasa voda?(panonsko more, bilo 2010. ne ponovilo se)

Na moju ličnu nesreću baš te kobne žetve 2010 sam radio sa pozajmljenim mobilnim, jer je moj vrisn'o, pa nisam imao čime da slikam.... Vršidba a kroz žito talasa voda...

Ako ima kroz zito vode,tu nema srece.
 
Nazad
Vrh