Pšenica 2013/2014

Merio vlagu 14,2% apac sutra ga skidamo , video sam u polju 3-4 kombajna vrsu.
 
Kod mene je isti problem sa Ingeniom vec dve godine zaredom bio je odlican,zdrav i kada opekne malo sunce psenica brzo preplane isto je bilo i prosle godine i sada a bila je izuzetna,mislim da ce biti prinos oko 6t h ali ocekivao sam vise na toj parceli,generalno gledano kod mene u selu samo par ljudi seje strane sorte a ostali domace ljudi i nesmeju i neznaju to je problem.videcu kakav ce prinos biti sto se tice ingenia,veliku nadu imao sto se te sorte tice,prosle godine je razocrao na kraju pred zetvu a sada je na ivici a kada pogledam neke koje je ubila rdja jos pre dva meseca a imaju bolje zrno onda vise neznam sta da mislim.Kao sto Rece MATIC velike zasluge za to ima struktura zemljista,kod mene je veoma tesko zemljiste i postoje usevi koji teze podnose takve uslove.od domacih sorti Pobeda je uvek pobedjivala u mom mestu,jednostavno sve joj odgovara i uvek je kvalitetna,ali opet sam je izbzcio zbog Balatona i Ingenia,videcu epilog uskoro.
Zemljak vidis da ova deca neznaju za dalje od svog nosa pa ovde laprdaju gluposti,dele savete,o agrotehnici,o djubrivima MAP,UREA a neznaju da MAP i slicna vecina djubriva nesme da se koristi na kiselom zemljistu,ustvari kad bi vecina znali sta je kiselo zemljiste i kad bi ga imali nebi se ni bavili poljoprivredom.Tako je isto i za semena koja jednostavno nisu za neki tip zemljista.Lako je pisati o prinosima,sortama i ciframa kad imas zemlju na kojoj bacis dugme a nikne kaput.Kod nas je obrnuto,bacis dugme a uzme ti kaput i ostanes go:haha:Matic iako me nevoli:haha:napisao je 100% tacan podatak ali posto se ograniceno razmislja to vecina ne razume.
 
@kroko
Hoces da nas ubedis da na zemlji kiseloj (ph nije 2-3, vec 6-7), ne moze nista da se proizvede? Drugari iz Loznice imaju drugacija isksustva. Njihovi prinosi na psenici su do 10% manje nego kod mene u ravnici. Bacaju krec, urade analizu na ph. Djubre stajnjakom i sa KAN-om i neces verovati moze da se proizvede itekako!
 
@kroko
Hoces da nas ubedis da na zemlji kiseloj (ph nije 2-3, vec 6-7), ne moze nista da se proizvede? Drugari iz Loznice imaju drugacija isksustva. Njihovi prinosi na psenici su do 10% manje nego kod mene u ravnici. Bacaju krec, urade analizu na ph. Djubre stajnjakom i sa KAN-om i neces verovati moze da se proizvede itekako!
Potpisujem...
 
:off_topic: Ukoliko ne gresim sa povecanjem ph broja kiselost se smanjuje, tj ph0 je totalno kiselo (100% kiselina)...
 
@kroko
Hoces da nas ubedis da na zemlji kiseloj (ph nije 2-3, vec 6-7), ne moze nista da se proizvede? Drugari iz Loznice imaju drugacija isksustva. Njihovi prinosi na psenici su do 10% manje nego kod mene u ravnici. Bacaju krec, urade analizu na ph. Djubre stajnjakom i sa KAN-om i neces verovati moze da se proizvede itekako!

Kroka pise kao da radi zemlju na mestu gde se izlivala lava iz vulkana.Takodje i u brdskim zemljistima ima dobrog prinosa psenice, kad radja u Kini na 3000m nadmorske visine sto ne bi mogla i kod nas?:sta:
 
Zemljak vidis da ova deca neznaju za dalje od svog nosa pa ovde laprdaju gluposti,dele savete,o agrotehnici,o djubrivima MAP,UREA a neznaju da MAP i slicna vecina djubriva nesme da se koristi na kiselom zemljistu,ustvari kad bi vecina znali sta je kiselo zemljiste i kad bi ga imali nebi se ni bavili poljoprivredom.Tako je isto i za semena koja jednostavno nisu za neki tip zemljista.Lako je pisati o prinosima,sortama i ciframa kad imas zemlju na kojoj bacis dugme a nikne kaput.Kod nas je obrnuto,bacis dugme a uzme ti kaput i ostanes go:haha:Matic iako me nevoli:haha:napisao je 100% tacan podatak ali posto se ograniceno razmislja to vecina ne razume.
A zasto MAP ne sme da se koristi na kiselom zemljistu ? Prosvetlite nas ?
 
Moj prinos za ponos... 12980kg sa 6kj.. Prvi tretman sa cercohem-om , ali sam jako okasnio, drugi tretman u cvetanju sa mystic pro + decis, sorte su zvezdana i rapsodija, prva reprodukcija, pola juce radjeno sa vlagom od 16, danas 13 , hl od 77-78...
 
Danas pokosili nesto usluzno. Najveci prinos na apacu oko 3 t/kj, a ubedljivo najmanji na simonidi ni 2 t/ha. Ljudi su toliko ogorceni uopste na psenicu ove godine, a narocito na NS seme simonide. Kazu nokad vide simonida, a i psenice 2x manje ce sejati, a neki koji mogu je nece ni sejati.
 
:off_topic:Ja tebe Kroko ne razumem nikako :sta: zasto radis tu zemlju ako ti toliko lose radja koliko kazes?Ovamo pricas da ti odgovara cena od 16-17 din malo mi nisi jasan al ajde...Ja ako od nekog posla ako ne mogu da zaradim lepo odustanem,da radis sa cistim gubitkom propao bi za par godina...Moj kraj podno Homoljskih planina je takodje brdovit nemozes videti njivu da je ravna kao tepsija,a bio si u ovom kraju i znas kakav je...Za Zagubicu Kucevo i da nepricam,pa opet se ljudi bave i stocarstvom i ratarstvom i nemaju bas toliko lose prinose,bio sam u kombajniranju dosta po tim krajevima pa i tu ljudi koji se trude i ulazu u svoju zemlju imaju jako dobre prinose(zito 4-6 t po ha) kukuruz takodje ume jako dobro da rodi najpre zato sto nije klima kao kod nas toliko sparna leti,zatim mnogo cesce imaju kise bas zbog tih planina i terena na kom se nalaze, pa se potrefi da imaju mnogo bolje prinose od nas a i onih po Stigu Vojvodini...Parcele jesu usitnjene jesu strme al ipak mogu da rode.Kod mene u kraju ima razne zemlje od 2klase pa do 7-8klase a najcesce je 4-5 klasa, zemljiste je takodje kiselo negde manje negde vise,sve to moze da se dovede u red a ne kosta toliko najpre stajnjakom zatim krecom.Lepo zemlja na analizu i znas koji ti sastojci nedostaju u zemljistu pa lagano popravlajas,zato i postoje vestacka djubriva raznih formlacija za sve tipove zemljista,primera radi do pre desetak godina kod mene je bila misaona imenica gajiti lucerku,jednostavno kiselost je posle godinu dve ubije osusi se,bleda i nikakva,resenje je bilo to sto sam iz krecane uzeo otpadni krec i razbacao po njivama u kolicini od 3-4 tone i rezultat je taj da danas imam lucerku za primer.Prinosi mozda nisu kao u Vojvodini ali druze zadnjh godina od kad sam preuzeo neke stvari u svoje ruke, nikad nisam imao ispod 5t psenice po Ha Kukuruz takodje ispod 7-8t retko kad(ne racunam susu poplave i druge nepogode koje pogadjaju kako nas tako one u Vojvodini)Ja sam tim prinosima skroz zadovoljan i uopste ne zavidim na visokim prinosima koje iznose pojedini clanovi iz Vojvodine Macve...Kad procitam kolike su cene zakupa i druga ulaganja milo mi je sto sam tu gde jesam,zakup ide od 20e pa maksimalno do 100e po Ha,zemlje uvek moze da se nadje da se uzme u zakup u sustini ako si u mogucnosti mozes i 100h da obradjujes nisi ogranicen,zemlje koja se ne obradjuje imas koliko hoces,daju ljudi i besplatno samo da im ne raste korov...Dzabe nekom prinos od 12-14 tona kukuruza po Ha,ako u startu mora odbiti 3-4t za zakup od 500-600e po Ha,pa ako Podbaci godina, pa bolesti razne koje su u nasim krajevima mnogo manje zastupljene,prvenstveno rizici i ulaganja su ogromni imam par drugova u okolini Panceva, Kovinu pa mogu reci da sam prilicno upoznat pod kakvim pritiskom rade...Sto se hibrida semena i sorti tice, nije svaki teren i svako podneblje isto, sejem i domace i strane uporedjujem selektujem sorte,pa sta mi vise odgovara to sejem,u nekim segmentima su puno bolji strani hibridi u nekima domaci prednjace, nije sve sto je strano bog .U nekim stvarima se se slazem sa tobom ali generalno mislim da previse kukas kako je sve lose i stalno teras kontru u raznim temama a cesto nisi u pravu,odatle i cesta netrpeljivos clanova prema tvom pisanju.Sve najbolje:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Evo i ja da se javim opet. Kosili do pre sat vremena. Uradili smo nasih 5 lanaca. Nisam stigao da slikam da ne bude opet kako ja izmisljam, ali kod nas u selu prinosi se krecu izmedju 1500-2500 kg/kj. Pokosili kumu 3 lanca 4200 kg. Ubedljivo najlosije do sad u selu. Nasa psenica je sva ingenio.
 
Ja sam danas kosio u ispomoc clanu kum.
Prinos je zaista za ponos,sorta je euklid,neznam tacan podatak koliko je po kj imao,jer parcela jos nije gotova.
Ali je sve jasno kada njegov zmaj142 i moj clayson na duz od 320m nema sanse da obidjemo krug,prinos ludacki.Poceli smo sa 15.5vlagom,stigli do 12,inace citav disko sto se zetve tice danas u ataru.
 
Nazad
Vrh