Pšenica 2013/2014

Ovrseno danas 2.5 jutra,sorta apac ,prinos 8140kg.Vlaga 13.6%,primese 2.5%,hektolitar 76,2.
30tlz6c.jpg
 
Interesuje me dali je neko mozda ostavljao za seme psenicu koja je tretirana regulatorom rasta, i dali uopste to ima neke veze za setvu dogodine?
 
Sinoc uradjen prvi otkos kod mene, parcela od 1,5jutara prinos 4625 jusa po jutru, vlaga 13 hl 82 sorta ns rapsodija tri tretmana bolesti ( presing, sphera i u cvetu amistar extra ) seme moja reprodukcija, ujesen gruber kongskilde u nepaljeno, setva sa nodetkom disc ulagac, od djubriva dobila samo 100kg sana i 100 kg amosulfana.

Moram da ponovim pitanje, ako ima neko voljan da odgovori:


Interesuje me dali je neko mozda ostavljao za seme psenicu koja je tretirana regulatorom rasta, i dali uopste to ima neke veze za setvu dogodine?
 
Juce sam kosio ritske parcele na 4kj 16020kg vlaga 14,7 htl 76 primese 1,1% sorta Euclide predusev soja dva puta prskana protiv bolesti.Moram istaci da je tu greskom sejana 85kg semena po kj seme I reprodukcija i na kraju se izbokorila nenormalno,danas ako bog da zavrsavamo zetvu.:ppozdrav:
 
Druga reprodukcija ( Simonida, Zvezdana najvecim delom) setva 15.10.2013, 100kg/kj urea sredinom februara, 100kg/kj Kan-a krajem marta, Sekator +fastac u aprilu, nije bila prskana fungicidima cak ni preventivno posto se prilicno dobro drzala, i pratila se malte ne na 5 dana. Juce skinuta 2300kg/kj vlaga 11.9, primese 2%, hektolitar 74,5 (sje*a*a ga ova kisa prosle nedelje. S' obzirom na godinu, da nisam dao novce na 2-3 prskanja fungicidom, na to da je ta njiva 5. klasa, na prinose koju su ove godine i cenu zita ne mogu da budem nezadovoljan :ppozdrav:

2wgds7q.jpg
 
Danas trebali kosit Apach, kombajni spremni jucer zakosio Claasom navršio bunker za sjeme sto bi si ostavio, vlagu izbacio 16,9 tako da danas od toga ništa, a sutra kišu kod mene najavljuju znaci par dana ce morat da sačeka, a i vidi se da je slama jos onako jaka, po kosi se skuzi odmah sta je !
 
Jucerasnji Ingenio "sa tavana". Jesenas baceno 150 kg NPK i proletos 150 Uree ( predusev suncokret bez djubriva ), uradjene dve zastite NA VREME ( prvi put Pressing drugi put Amistar ) i tretirano protiv korova sa Metmarkom i jedan tretman sa Bioplant Florom. Vlaga se kretala od 11.5 -13, hektolitarksa masa od 75,9 do 77,5 a prinos 4250/KJ ili ako se nekome vise svidja 7385 kg/Ha ..............................jako zadovoljan


2cgyi35.jpg
 
Moj drugar pre kise pokosio Ingenio,prosle godine izvucen stajnjak,uradio 2 zastite Fluoko i ne znam tacno sta jos i Amistar u drugom.Ima prinos od preko 4250 kg po k.j,ostalo mu jos 4 k.j tu je jos bolje i jace zito.Nije ovro zbog visoke vlage ali danas ce,misli da ce prinos ici preko 4500 kg po k.j
 
Sinoc uradjen prvi otkos kod mene, parcela od 1,5jutara prinos 4625 jusa po jutru, vlaga 13 hl 82 sorta ns rapsodija tri tretmana bolesti ( presing, sphera i u cvetu amistar extra ) seme moja reprodukcija, ujesen gruber kongskilde u nepaljeno, setva sa nodetkom disc ulagac, od djubriva dobila samo 100kg sana i 100 kg amosulfana.

Moram da ponovim pitanje, ako ima neko voljan da odgovori:


Interesuje me dali je neko mozda ostavljao za seme psenicu koja je tretirana regulatorom rasta, i dali uopste to ima neke veze za setvu dogodine?
Nema nikakve veze. Postoje mutacije i modifikacije. Nasledna promena se desava u mutacijama , NE nasledna promena je modifikacija. Kada si radio sa regulatorom nisi menjao gen.

- - - - - - - - - -

Mislim da na kraju procesa rastvaranja MAP-a u zemljistu ostaje kiseli nerazlozen deo, samo zbog toga.

Proizvodi se od fosforne kiseline i pH jeste od 4-5 ali to ne znaci da ne moze da se koristi na kiselim zemljistima. Ako se poveca pufernost zemljista sa stajnjakom i ph sa krecnim materijalima moze da se koristi bez problema. Pogotovo zato sto su kisela zemljista uglavnom sa malim sadrzajem fosfora , a u MAP-u je najveci sadrzaj fosforne komponente, pa je zgodan za djubrenje na rezervu.

Npr. NutriMap Elixirov ima u sebi i Ca 3% koji delimicno povecava pH vrednost djubriva.
 
Peet sada si ti faca zajedno sa likom koji ti se zahvalio na postu.Pošto si veoma upućen u većinu predela naše države i znaš kakva je struktura zemljišta kod mene i ostalih patriota bolje od nas samih predložiću te za savetnika ministra poljoprivrede.To je najmanje što mogu da učinim da bi ti se zahvalio na napušavanju,što jes,jes.Da malo bolje pratiš forum umesto što pišeš zajedljive komentare znao bi razloge setve domaćih sorti i hibrida i ne bi pisao da se samo piše.Tvoje je sve naj,naj kod ostalih u ovom slučaju nas patriota ne valja.Propadamo stojeći a da to i ne znamo.

Sto si pukao Maticu? Nema smisla. Da znas da se slazem s tobom po pitanju strukture zemljista. Uglavnom kod vas patriota nesto ne uspevaju strane sorte, ko zna zbog cega? Zanimljivo da kod prvog komsije uspeva, poznajem i ja takve, a neki od vas to ne zele da vide!
Tako da je sramotno pisati o tome kako na nekim mestima ne uspevaju strane sorte a nase luduju i ubijaju se od roda.
Sto se tice tvog predloga nesto mi ne odgovara, vise sam za opciju obrade zemlje.
Ali bitno da ti se g-din bacuska zahvalio i to ti mnogo znaci.
Inace juce radjeno usluzno Ns 40, prinos od 2500 do 3400kg/kj.
 
Poslednja izmena:
Koliko ova kisa u ponedeljak sto je najavljuju moze da umanji prinos? Posto je svi spominju kod mene kao da ce upola da ode...ako izuzmemo neko ekstremno nevreme, ne daj Boze!
 
Danas urađeno žito ... ukupno 21t sa 7kj ... Euclid 4,3t/kj (13t sa 3kj) i Zvezdana 2t/kj (8t sa 4kj) ... uzorak uzet zbirni, 10,8 vlaga i 77 hektolitar ... jako nezadovoljan Zvezdanom ali prosek i nije tako loš.

Pz7PpCO.jpg
 
Nazad
Vrh